×

Velká cena cestovního ruchu 2021/2022 začíná. Přihlaste svůj projekt.

Čeká Francii „ultralokální“ léto?

Foto: Shutterstock.com Foto: Shutterstock.com

Informace dostupné na začátku května hovořily o tom, že letošní léto bude ve Francii ve znamení domácí turistiky. Mluvilo se dokonce o „ultralokálním" turismu – to kvůli omezené vzdálenosti, na kterou by měli mít obyvatelé země možnost cestovat. Termín otevření hranic a návratu zahraničních turistů byl nejasný. V době uzávěrky tohoto vydání se však situace začala vyjasňovat. Země také zveřejnila záchranný plán pro turistiku v hodnotě 18 mld. eur.

Podobně jako v dalších zemích, i ve Francii probíhá uvolňování ve vlnách. První začala 11. května, otevřely obchody s výjimkou velkých obchodních center, restaurací a kaváren. Otevřít v květnu mohla menší turistická místa, menší muzea, knihovny a památky. K normálu se začala vracet také doprava – fungovat například začalo 70 % provozu pařížské hromadné dopravy. Občanům Francie bylo v době uzávěrky tohoto vydání i nadále zakázáno cestovat do vzdálenosti větší než 100 km od bydliště, resp. k delším cestám potřebovali speciální povolení. V souvislosti s tímto nařízením byl květnu stále omezen počet vlakových spojů. Pro veřejnost zůstaly uzavřené také pláže, a to nejméně do 1. června, stejně tak parky a zahrady, které mohly otevřít jen v departementech, kde nákaza aktivně necirkulovala.

Druhá vlna uvolňování odstartovala 2. června a její intenzita závisí na tom, jak je který region země zasažen pandemií COVID-19. Vláda představila mapu, ve které byly méně postižené regiony vyznačeny zeleně, více postižené, mezi které patří i Paříž, červeně. V „zelených“ zónách by se tak již v červnu mohly otevřít hotely, restaurace a kavárny, stejně jako třeba kina, divadla, turistická místa, velká muzea a koncertní sály. Postupně se také otevírají pláže – u nich jde o režim „případ od případu“. Zákaz akcí pro více než 5 000 osob by však měl v celé zemi zůstat v platnosti minimálně do září.

Co z uvedeného vyplývá pro mezinárodní turismus? Nic moc pozitivního. „Francouzské hranice zachovávají restrikce nejméně do 15. června, hranice s neevropskými státy jsou uzavřené do odvolání. Bez závažného rodinného nebo pracovního důvodu není zatím možné do Francie vstoupit,“ uvedla pro COT – Celý o turismu Pavla Elsterová, tuzemská zástupkyně turistické centrály Atout France. I na cizince přijíždějící do Francie se přitom vztahuje omezení pohybu na 100 km, již ale nemusejí na 14 dní do karantény, jak bylo původně nařízeno. První lety z Prahy do Paříže byly obnoveny 18. května (ČSA), od června mohou cestující využít i spojení Air France. Lety do dalších destinací (Marseille, Toulouse, Bordeaux, Nantes) byly v době uzávěrky plánovány od začátku června. Spojení do Nice pak od července. Pozemní spojení do Francie je závislé na podmínkách průjezdu Německem, případně Švýcarskem nebo Itálií, kde se situace vyvíjí.

 Turismus se na hrubém domácím produktu (HDP) Francie, jehož objem činí asi 2,3 bi­lionu eur, podílí skoro osmi procenty. Za rok 2020 ale očekává Francie výrazný pokles v počtu příjezdů zahraničních turistů, podle některých odhadů asi o 58 % oproti 2019. Francouzská vláda proto představila plán za 18 miliard eur (496,6 miliardy Kč) na podporu cestovního ruchu a zaměstnanosti v něm. Informovala o tom agentura Reuters. Vláda bude nejméně do konce září proplácet firmám 70 procent hrubé mzdy zaměstnanců, které firmy poslaly na nucené volno. Záchranný balík zahrnuje také přímou finanční podporu firmám zestrany státních bank. Hodnota tohoto investičního plánu činí 1,3 miliardy eur. Firmy z hotelové, turistické a gastronomické branže, které mají méně než 20 zaměstnanců a roční příjem do dvou milionů eur, budou moci do konce roku čerpat z fondu solidarity. Každý podnik tak bude moci získat dotaci do 10 000 eur. Vláda podnikatelům odpustí platbu sociálního pojištění za květen a červen. Tyto úlevy jim chce poskytovat i v dalším období, kdy jejich podniky budou muset být zavřené. Kabinet je vyčíslil na dvě miliardy eur.

Premiér Édouard Philippe se také snažil ujistit obyvatele, že nepřijdou o vytoužené letní prázdniny, kdy se život v Paříži prakticky zastaví a lidé zamíří na pláže a na venkov. Naznačil, že současný zákaz vydávat se dál než 100 kilometrů od domova v letních měsících už překážkou v cestování nebude za předpokladu, že epidemie znovu nezesílí. „Francouzi si budou moci v červenci a srpnu udělat dovolenou ve Francii,“ řekl. Tomu by ostatně měl napomoci i systém prázdninových poukázek, které by umožnily místním obyvatelům čerpat služby u místních poskytovatelů v době od jejich otevření do konce letošního roku. „V některých regionech by byly distribuované rodinám s příjmem nižším než medián, tedy rodinám, které si jinak dovolenou mohou málokdy dovolit, v některých regionech zase osobám, které v průběhu pandemie pracují v první linii,“ vysvětluje Pavla Elsterová. Tento projekt ovšem ještě v době uzávěrky tohoto vydání neměl finální podobu.

 

Nejnovější články z rubriky Destinace

Foto: Shutterstock.com

Thajsko už nebude posílat očkované turisty do karantény

Thajsko od příštího měsíce obnoví bezkaranténní vízový program pro očkované turisty. Země, která je závislá na cestovním ruchu, se po zmírnění počtu nových případů nákazy koronavirem zaměřuje na hospodářské oživení. Zahraniční návštěvníci ze všech zemí...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Při cestách do Švédska odpadne povinnost negativního testu

Švédská vláda včera oznámila, že cestující již nebudou muset před vstupem do země předložit negativní test na covid-19. Opatření zrušila navzdory vysokým počtům nově nakažených, poznamenala agentura Reuters. Finsko začne postupně uvolňovat restrikce od poloviny...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Zájem o Chorvatsko loni vzrostl o 77 procent

V roce 2021 zaznamenalo Chorvatsko 13,8 milionu příjezdů turistů a 84,1 milionu přenocování, tedy o 77 procent více příjezdů a o 55 procent více přenocování než ve stejném období roku 2020. Zahraniční turisté uskutečnili 71,9 milionu přenocování, zatímco domácí...

Číst více