Legendy o Jeseníkách vyprávějí, že bohové na ně při vzniku světa trošku pozapomněli. Proto přikázali samotnému ďáblu, aby zdejší kraj vytvořil on. Pekelník tu rozesel hromady balvanů a skal, do kterých ukryl špetku ze svého bohatství. Ať už je na pověstech něco pravdy, či nikoli, mnohé z těchto míst dnes nabízejí nejen jedinečné výhledy, ale i bohaté sportovní vyžití.

Srdečně vás zveme do Jeseníků, kraje překrásné přírody, rozmanitých kulturních památek a nepopsatelných příběhů. Hor, do kterých se rychle zamilujete. Obří skály pod Šerákem, blízký Keprník, Vozka nebo okolí bájemi obestřených Petrových kamenů nad Ovčárnou bezesporu nabízejí nevšední výhledy až za hranice Pradědovy říše. Vedle mrazových srubů na hlavním hřebenu Hrubého Jeseníku však existují další, méně známá vyhlídková místa, která těmto dominantám hravě konkurují.

Tři kraje, jedna turistická destinace

Destinační agentury a kraje, na jejichž území se Jeseníky rozkládají, zahájily aktivity ke společné propagaci tohoto krásného turistického regionu. Všechny tři kraje spolupracují na mnoha zajímavých projektech, jako je například zcela nový (společný) turistický portál Jeseníky.cz, zelená linka pro Jeseníky, nebo právě odstartované zasíťování Jeseníků elektronabíječkami na elektrokola. Jeseníky budou mít společné logo, komunikaci, tištěné materiály, elektronické nástroje i webové prezentace. Už tedy není třeba rozlišovat, na jakém krajském území se právě v Jeseníkách nacházíte, a složitě vyhledávat informace na několika serverech. Už nebudete muset pátrat po sezonních novinkách ve dvou veletržních expozicích. Před návštěvou Jeseníků si zkrátka vše potřebné jednoduše a rychle zjistíte.

Po okolí na kole

Na území Jeseníků se nachází několik dálkových cyklostezek protínajících celý horský masiv. Na své si zde přijdou hlavně ti, kdo kromě hltání počtu kilometrů v horské krajině milují krásné výhledy a ryzí přírodu těšící jejich duši. Na stezky navazují také okruhy YES cyklo, na kterých mohou všichni cyklisté potkat mnoho zajímavých míst zpestřujících jejich dvoukolý zážitek. V celých Jeseníkách vzniklo na starých loveckých chodnících a stezkách také více než deset trialových oblastí a bikeparků jako stvořených pro vyznavače adrenalinu a rychlosti.

Pohodlně na elektrokole

Celé Jeseníky jsou bezesporu ideálním místem pro milovníky horské přírody a cykloturistiky. Aby byla Pradědova říše přístupnější pro všechny cyklisty, je pro nadcházející sezonu 2020 přichystána síť čtyřiceti nabíjecích stanic pro elektrokola. Tyto stanice budou rozesety po celých Jeseníkách na významných turistických místech a cyklisté budou moci v době, kdy se jim nabíjí kolo, aktivně odpočívat třeba při návštěvě papírny ve Velkých Losinách nebo Aquaparku v Bruntále. Pro lepší orientaci si cyklisté mohou v informačních centrech vyzvednout mapu, kde jsou všechna místa s nabíječkami zaznačena.

Foto: Jeseníky – Sdružení cestovního ruchu

Nejnovější články z rubriky Česko a jeho regiony

Foto: Shutterstock.com

Kolínsko a Kutnohorsko součástí pražské MHD

Ode dneška je možné na Kolínsku a Kutnohorsku jezdit autobusy i vlaky na jednu jízdenku. Rozsáhlá oblast Kolínska, Kutnohorska a Uhlířskojanovicka se připojila do společného integrovaného systému Prahy a Středočeského kraje. Jízdenka platí i v pražské MHD. Díky tarifu PID cestující...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Nahlédnutí do Rakouska

V závěrečném díle našeho miniseriálu o přeshraničních stezkách k našim sousedům se podíváme do Rakouska. Podmínky vstupu k našim jižním sousedům jsou obdobné jako do Polska. Ke vstupu je potřeba mít potvrzení o očkování, testu, případně prodělaném covidu. A pak už...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Bavorský les: Nenocujte v chráněné přírodě

V německém národním parku Bavorský les, který sousedí se Šumavou, se v poslední době zvýšil počet lidí, kteří nocují na zakázaných místech chráněného území. Podobný trend pozorují i zástupci Národního parku Šumava na české straně. Za nocování...

Číst více