Tři pilíře německé propagace a pár zajímavých čísel
Nejen tři inspirační videa, ale i zajímavá čísla o turistice z České republiky představil minulý týden ředitel Německé turistické centrály (DZT) v Praze Jan Pohaněl na setkání s novináři.
Itálie po téměř třech měsících restrikcí přijatých kvůli šíření koronaviru zruší 3. června všechna dosud platná omezení pohybu, otevře své hranice a dovolí přeshraniční cesty. Příslušný vládní dekret v noci na včerejšek podepsal premiér Giuseppe Conte. Od začátku června budou moci do Itálie volně cestovat i lidé ze zemí schengenského prostoru včetně českých občanů a už pro ně nebude povinná dvoutýdenní karanténa, uvedl list La Stampa. Čeští touroperátoři jsou vývojem překvapeni, tak rychlé uvolnění restrikcí nečekali.
Avizované otevření hranic bude obrovským milníkem pro jihoevropskou zemi, kde se v polovině března se začátkem karantény takřka zastavil veškerý život. Umožní totiž nastartovat turistickou sezonu a Italům i zahraničním turistům cestovat k moři. Kromě občanů ze zemí schengenského prostoru bez hraničních kontrol se Itálie otevře také pro Švýcary a občany Monaka.
Italské hranice lze nyní překročit jen ve výjimečných případech. Vláda například umožňuje návrat domů občanům, kteří kvůli cestovním omezením způsobeným pandemií nemoci covid-19 uvízli v zahraničí, nebo cizincům, kteří mají v zemi trvalý pobyt. Pro všechny platí po příjezdu povinná dvoutýdenní karanténa. Po 3. červnu budou muset do karantény po překročení hranic jen ti, kteří byli v kontaktu s nakaženou osobou nebo mají pozitivní test na koronavirus.
Podle místopředsedy Asociace cestovních kanceláří ČR Jana Papeže je otevření Itálie pro turisty od června překvapivou zprávou. Asociace nečekala, že se to stane tak brzy. Bude záležet na jednotlivých kancelářích, jak se k možnosti cestování postaví, jednodušší to zřejmě bude u zájezdů na Sicílii nebo na Sardinii, kde byla nákazová situace lepší. Bude ale také velmi záležet na české vládě, jaká dá k cestování doporučení nebo restrikce, řekl včera ČTK Papež.
I když se samotná Itálie otevře, nemusí být podle Papeže otevřená z hlediska české vlády. „Ona má také právo říct: ‚Občané ČR do Itálie ne.‘ Což by samozřejmě pro cestovní kanceláře znamenalo ne,“ řekl Papež ČTK.
Cestovní kanceláře podle něj většinou vydávají vouchery místo zájezdů průběžně, zhruba tři týdny před plánovanou cestou, i když jsou některé, které je vydaly hromadně. „Ale většina je vydává na červen. Červencové a srpnové zájezdy ještě pořád mají naději na realizaci, takže tam nejsou vydány,“ uzavřel. Bude tak záležet také na jednotlivých kancelářích, jak se k případnému rušení zájezdů postaví.
Mluvčí cestovní agentury Invia Andrea Řezníčková na dotaz ČTK sdělila, že klienti budou moci autobusovou nebo leteckou dopravou vyrazit, pokud ji kanceláře nasmlouvají. „Momentálně bych řekla, že je ta informace čerstvá a nikdo teď neví, jak to bude. Cestovní kanceláře si to musí propočítat,“ dodala. Přes agenturu si zájezd do Itálie s odjezdem do konce srpna dosud koupilo 4 000 lidí. „Vzhledem k situaci a množství storen a zrušených dovolených to není zase tak malé číslo,“ uzavřela Řezníčková.
CK Fischer podle mluvčího Jana Bezděka čeká na to, až vláda představí konkrétní plán, podle kterého by se mohly cestovní kanceláře a jejich klienti řídit. „Země EU už mají jasné plány na otevření hranic, naproti tomu Česká republika, které patří mezi méně zasažené země, stále zůstává poměrně izolovaná a čeští občasné stále nevědí, jak to bude s cestováním vypadat. Vláda by měla dát jasná pravidla, podle kterých bude možné cestovat a pokud bude tato kritéria splňovat i Itálie, pak samozřejmě není důvod zájezdy rušit,“ sdělil mluvčí. Podle něj ale teprve blízká budoucnost ukáže, jak to bude s testováním. „Česká vláda momentálně mluví o testech, které ale v podstatě nejsou běžně dostupné. Pokud chce česká vláda trvat na testech nad rámec toho, co je běžné v okolních evropských zemích, pak by měla tyto testy českým občanům poskytnout zdarma,“ dodal Bezděk.
Cestovní ruch je jedním z nejdůležitějších odvětví italské ekonomiky, kterou kvůli koronaviru čeká velký propad. Na hrubém domácím produktu se podílí asi 13 procenty. Italský turistický svaz Confcommercio Confturismo odhaduje, že turistický sektor letos přijde asi o 70 až 80 procent tržeb. Ztráty mohou dosáhnout až 120 miliard eur (3,3 bilionu Kč).
Kvůli záchraně letní turistické sezony nejspíš otevře své hranice velká část evropských zemí, které je z preventivních důvodů uzavřely po vypuknutí epidemie. Hranice tento týden otevřelo Slovinsko a turisty zřejmě od července přivítá Řecko. Hraniční režim uvolňuje i Rakousko.
Foto: Shutterstock.com
Čtěte také: Rakousko otevřelo hraniční přechody s Českem
Okolní země začínají otevírat hranice nebo o tom uvažují
Turisté s novými digitálními zdravotními pasy zamíří na Kanárské ostrovy
Nejen tři inspirační videa, ale i zajímavá čísla o turistice z České republiky představil minulý týden ředitel Německé turistické centrály (DZT) v Praze Jan Pohaněl na setkání s novináři.
Ras Al Khaimah doslova znamená špička stanu. Tento emirát skutečně na mapě tvoří severní špičku Spojených arabských emirátů, s nimiž sousedí se všemi vyjma Abu Dhábí. Místo na špici má ovšem i z hlediska udržitelnosti a zážitků.
Mozaika charakterizuje světoznámé památky Poreče – a mozaika je mottem brandu celého města: „You complete us“. Tak se Poreč představila na jubilejním setkání v Praze 6, s kterou uzavřela partnerství před 10 lety.