HUZ mohou žádat o pomoc z COVID ubytování

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) prostřednictvím Státního fondu podpory investic (SFPI) začne dnes v odpoledních hodinách přijímat žádosti do pokračování programu COVID ubytování. O dotace 100 až 330 korun podle kategorie a typu ubytování za maximálně 78 dní uzavření kvůli druhé vlně pandemie koronaviru budou moci provozovatelé hromadných ubytovacích zařízení žádat do 31. března. Na pomoc jsou připraveny 3,3 miliardy korun.

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) prostřednictvím Státního fondu podpory investic (SFPI) začne dnes v odpoledních hodinách přijímat žádosti do pokračování programu COVID ubytování

Současně s otevřením příjmu žádostí SFPI zpřístupní na svém webu formulář elektronické žádosti. Hromadná ubytovací zařízení (HUZ) musejí podle výzvy k programu disponovat minimálně pěti samostatnými pokoji nebo apartmány a zároveň deseti lůžky, které slouží pro účely cestovního ruchu. MMR připravilo i program pro individuální ubytovací zařízení. Podrobnosti k němu zveřejní.

Dotace z COVID ubytování II se vztahují k období od 22. října do 22. ledna. Není do něj započten termín 3. až 17. prosince, kdy hotely, penziony a další podobné provozy mohly fungovat v běžném režimu. Momentálně mohou ubytovávat hosty jen za služebním účelem. Nestátní lázeňská zařízení musejí v žádosti o dotaci odečíst kapacitu určenou pro poskytování léčebné rehabilitační péče, která je i za současného stavu umožněna.

Hotely, motely a botely se čtyřmi až pěti hvězdami mají za období nárok na nejvyšší příspěvek 330 korun. Tříhvězdičkové provozy mohou dostat 300 korun za pokoj, hotely garni kompenzaci 250 korun. Ubytování s jednou a dvěma hvězdami, penziony a apartmánové hotely mohou žádat o 200 korun na pokoj. Turistické ubytovny a hostely mají nárok na dotaci 100 korun na pokoj.

Součástí žádosti musí být čestné prohlášení, že podnikatel v příslušné době dodržoval protiepidemická nařízení vyhlášená vládou. Žadatel se zároveň s přijetím této dotace vzdává práva na uplatnění dalších nároků na náhradu vzniklé škody v důsledku krizových opatření.

Podporu z COVID ubytování II je možné kombinovat s pomocí z dalších dotačních titulů jako COVID nájemné, COVID gastro uzavřené provozovny nebo Antivirus. Nelze ji čerpat zároveň s kompenzačním bonusem pro živnostníky, dotace bude případně o příslušnou částku z této pomoci krácena.

Provozovatelé hromadných ubytovacích zařízení mohli čerpat pomoc už za uzavření loni na jaře, které trvalo 72 dní. MMR u první výzvy programu přijalo 5 528 žádostí v objemu 2,5 miliardy korun.

Spotřeba v ubytovacích službách spojená s cestovním ruchem se za loňský rok podle poslední analýzy Economic Impact pro státní agenturu CzechTourism může propadnout z předloňských 56 miliard na 26 miliard korun.

Foto: Shutterstock.com

 

Nejnovější články z rubriky Expert

Foto: JCCR

Travelcon odstartuje už tento čtvrtek

Dopady pandemie covid-19 na cestovní ruch a výhledy pro restart tohoto tvrdě zasaženého odvětví ekonomiky. To jsou témata, která budou prostupovat celým pátým ročníkem konference cestovního ruchu Travelcon, která odstartuje už tento čtvrtek 15. dubna. Nenechte si...

Číst více
Foto: Shutterstock.com (montáž: COT group)

Bude strategie Česka na německém trhu úspěšná? Neujíždí nám vlak?

2300 zástupců německých cestovních kanceláří, 121 000 chatů či 577 kontaktů na jednoho vystavovatele - to je jen pár čísel z dvoudenních premiérových virtuálních Counter Days fvw na největším evropském trhu cestovního ruchu v Německu.

Číst více
Foto: Jakub Hněvkovský

Samoplátci se vrátí do lázní hned, jak to vláda dovolí (II.)

Přinášíme druhou a závěrečnou část rozhovoru s viceprezidentem Svazu léčebných lázní České republiky a spolumajitelem lázeňské skupiny Royal Spa Martinem Plachým. Tentokrát je řeč o tom, jak velkou příležitostí je pro tuzemské lázeňství postcovidová péče. Rozebrali jsme ale také...

Číst více