Drahá paliva jako stimul pro domácí turismus?

Foto: Shutterstock.com Vyšší ceny paliv mohou část Čechů přimět ke strávení dovolené v tuzemsku Foto: Shutterstock.com

V důsledku zdražení pohonných hmot by mohlo podle zážitkových a cestovatelských portálů letos více Čechů strávit dovolenou v tuzemsku namísto cesty autem k moři. Vyplývá to z ankety ČTK mezi zástupci portálů.

Slevomat odhaduje, že pobyt v Chorvatsku ve prospěch dovolené v České republice by si mohlo rozmyslet kolem 15 procent lidí. V každém případě se za současné situace dá očekávat, že lidé budou rozhodnutí o dovolených odkládat na poslední chvíli, podobně jako tak činili kvůli pandemii koronaviru. „Všechny neblahé vlivy na české peněženky ovlivňovaly zákaznické preference. Pokud šlo o zdražování benzinu, nebo oslabování koruny, vždy se zájem přiklonil spíše k pobytům v tuzemsku,“ řekl ředitel portálu Ladislav Veselý.

Kromě nákladů za pohonné hmoty se v útratách za dovolenou významně podle Veselého projeví také ceny služeb a energií, kdy se se zdražováním potýkají téměř všechny státy. „Teď Češi platí daně za loňský rok, takže teprve nadcházející období ukáže, jestli budou letos více spořiví, nebo si po covidových letech budou chtít stále užívat,“ doplnil.

Ceny služeb kvůli válce na Ukrajině zatím podle Diny Parfenovich z portálu Trevor zatím rostou jen mírně. „Negativní dopad se nestihl plně projevit. První zákaznické reakce ale ukazují, že lidé budou zřejmě více šetřit a dobře si rozmyslí, jaké náklady pro ně budou za dovolenou přijatelné,“ uvedla. I ona si myslí, že kvůli zdražení paliv zůstanou v létě spíše v tuzemsku na úkor cesty do Chorvatska.

Vyhledávač jachet Boataround.com zaznamenal v prvních týdnech invaze na Ukrajinu pokles ve vyhledávání dovolené zhruba o 40 procent. „Je ale otázkou, zda je to reakce na celkovou bezpečnostní situaci nebo na ceny pohonných hmot,“ uvedl zakladatel vyhledávače Pavel Přibiš. V posledních dnech se trh podle něj začal uklidňovat a zákazníci v Česku se vrátili na první místa v počtu rezervací za celý měsíc. Důvod vidí mimo jiné i v tom, že počet nejžádanějších jachet v nejbližších lokalitách je limitovaný, což jachtaři většinou vědí.

Přibiš dodal, že pokud bude vyházet ze zkušenosti z období pandemie, bude si většina lidí chtít odpočinout, přijít na jiné myšlenky a bez ohledu na další skutečnosti si dopřát dovolenou na jachtě i v zahraničí. Samozřejmě, pokud to aktuální podmínky dovolí, uvedl.

Domácím dovoleným nahrává podle ředitele agentury CzechTourism Jana Hergeta nejen zdražování paliv, ale i válka na Ukrajině, vysoká inflace nebo pokračující šíření koronaviru. „Ostatně Češi se mohli za poslední dva roky přesvědčit, jak výrazně vzrostla kvalita služeb, a že dovolená v Česku dokáže plnohodnotně nahradit nejméně jednu z plánovaných zahraničních dovolených,“ řekl. Zároveň upozornil, že otázka vysokých cen pohonných hmot může být směrem k tuzemskému cestovnímu ruchu dvousečná a Čechy by mohla přimět především k omezení počtu jednodenních výletů po Česku.

Ve srovnání s letošním 24. únorem, kdy začala invaze ruských vojsk na Ukrajinu, je litru benzinu v České republice dražší o více než 6,5 koruny. Cena litru nafty za stejnou dobu stoupla zhruba o 9,6 koruny. Průměrná cena benzinu v pondělí na čerpacích stanicích v Česku činila 44 korun za litr, za litr nafty lidé zaplatili asi 46 korun.

Nejnovější články z rubriky Česko a jeho regiony

Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: CzechTourism

Zahraniční odborníci na cestovní ruch poznali Karlovarský kraj

První velká incomingová akce na podporu návštěvnosti České republiky po pandemii covid-19. Tak vnímají odborníci na cestovní ruch z celého světa Czech Republic Travel Trade Day (TTD) 2022. Ve spolupráci s Destinační agenturou Živý kraj ho uspořádala...

Číst více
Foto: DMO Český Krumlov Region

Web destinace Český Krumlov Region uspěl ve Zlatém erbu

Webové stránky destinace Český Krumlov Region zabodovaly jako jedny z nejlepších v republice v soutěži Zlatý erb. V kategorii měst a obcí se umístily na druhé příčce v rámci Ceny místopředsedy vlády pro digitalizaci za nejlepší turistickou prezentaci. Ocenění se předávala...

Číst více