Cyklobusy na trase Brno–Vídeň vyjedou již počtvrté

Foto: Shutterstock.com Foto: Shutterstock.com

Čtvrtým rokem vyjedou letos na trase Brno–Vídeň cyklobusy svážející cyklisty z Brna a Židlochovic na místa česko-rakouského pohraničí, jako je třeba Hevlín, Znojmo nebo Mistelbach. Od dubna do října je v plánu vypravit jich podle zájmu zhruba deset. Letos bude největší problém zákaz nebo omezení při cestování do Rakouska, řekla Jitka Jirků, tajemnice dobrovolného svazku obcí Cyklistické stezky Brno–Vídeň.

Cyklobusy jsou pro cyklisty zdarma. Radní města schválili na jejich provoz dotaci 100 tisíc korun, která je určena právě na pokrytí nákladů na zajištění vozu i s řidičem. „Cyklobusy vyzvednou v ranních hodinách cyklisty i s koly a zavezou je na místa česko-rakouského pohraničí v okolí cyklostezky Brno–Vídeň. V některých případech je k dispozici cykloprůvodce, který projede se zájemci vybranou trasu s tematickými zastávkami a výkladem, v dalších případech cyklisté dostanou mapku s doporučenými trasami v okolí místa zastávky. Cyklobus odjíždí zpět kolem 17:00, letos připravujeme na základě požadavků cyklistů i variantu, kdy je cyklobus přiveze například do Mistelbachu, ale vyzvedne je v jiném místě,“ sdělila Jirků.

Svazek vytvořil ve spolupráci s brněnským dopravním podnikem řád a registrovaní cyklisté obdrží dva až tři dny před jízdou podrobné informace. „Cyklobusy provozujeme již čtvrtý rok a ohlasy cyklistů jsou velice kladné, spolupráce s dopravním podnikem je výborná. Organizaci cyklobusů neustále vylepšujeme v souladu se zkušenostmi z předchozích let i připomínkami. Zájemci průběžně sledují informace na webu i facebooku svazku a netrpělivě očekávají zveřejnění registračních formulářů a rozpisu termínů pořádaných cyklobusů. Dotazy a připomínky posílají již od března,“ dodala Jirků.

Na stezku vedoucí na jih od Brna se vydávají stovky lidí. „Skutečný počet výjezdů cyklobusů se bude odvíjet od zájmu cyklistů. K této věci chystá svazek i mezinárodní konferenci s kolegy z Rakouska, až to situace dovolí,“ dodal předseda svazku a brněnský radní Filip Chvátal. Navrženou dotaci budou schvalovat zastupitelé na svém dubnovém zasedání.

Nejnovější články z rubriky Autobusová

Foto: IVB

Vídeňský roční kupon teď platí i v Innsbrucku či Linci

Jedna jízdenka pro šest rakouských měst. Držitelé ročního kuponu ve Vídni, Štýrském Hradci, Linci, Salcburku, Innsbrucku a Klagenfurtu se mohou až do 8. srpna bezplatně svézt MHD v jakémkoli z těchto měst.

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Shuttle busy vozí v Beskydech a Jeseníkách turisty z parkovišť

V Jeseníkách a Beskydech začaly v sobotu jezdit tři speciální autobusové linky, které vozí turisty ze záchytných parkovišť k místům, kde jsou výchozí body turistických tras. Takzvané shuttle busy budou jezdit až do konce září vždy o víkendech a státních...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

FlixBus, RegioJet i další spouští nové linky do zahraničí

Autobusový dopravce FlixBus spustí v následujících dnech další linky z Česka do různých evropských měst. Jezdit bude například z Prahy do chorvatského Splitu nebo polského Krakova, dále z Liberce do Berlína či z Moravy do Vídně. Autobusové linky do zahraničí...

Číst více