Za zničenou lanovku zajistí kraj na Ještěd autobusovou dopravu

Foto: Shutterstock.com Zničenou lanovku na Ještěd dočasně nahradí autobusová linka Foto: Shutterstock.com

Místo zničené kabinové lanovky bude turisty na Ještěd vozit autobus. Spojení zajistí Liberecký kraj. Turisty by měla linka vozit od konečné tramvaje v Horním Hanychově na parkoviště u Horské chaty Ještědka pod vrcholem. Pokud to půjde, měly by autobusy začít jezdit od zahájení turistické sezony v dubnu. Nejprve zřejmě o víkendech a svátcích, v létě každý den. Záležet bude na zájmu, řekl novinářům náměstek hejtmana Jan Sviták.

O ceně jízdného se podle něj zatím jedná, půjde ale o nedotovanou linku, která si na sebe musí vydělat. Předběžně se podle Svitáka mluví o ceně 50 korun za jízdenku, cena jízdného v případě lanovky byla dvojnásobná. Potřeba je podle Svitáka připravit na Ještědce také zastávku a dohodnout se tam s provozovatelem parkoviště. Na horskou silnici chce kraj nasadit devítimetrové autobusy. Na Ještěd sice jezdí sedačková lanovka provozovaná TMR Ještěd, končí ale poměrně daleko od vrcholu.

Kraj se také bude podílet na obnově lanovky na Ještěd, která je mimo provoz od havárie loni v říjnu. „Lanovka na Ještěd je takovým fenoménem, že musíme spolupracovat na její obnově,“ řekl Sviták. Krajští radní proto v úterý schválili memorandum o spolupráci při její obnově a provozu s Českými drahami, městem Liberec a společností TMR Ještěd, která provozuje tamní středisko. Kraj se chce na její obnově podílet i finančně. Lanovka v původní podobě se s největší pravděpodobností na Ještěd už nevrátí, kraj preferuje novou lanovku, prodlouženou až ke konečné tramvaje v Liberci.

Memorandum v úterý schválili i radní Liberce. „Zájmem města je, aby provoz lanovky byl rozhodně obnoven, a to co nejdříve. Je to ikonická stavba a v našem zájmu je, aby obnovení provozu bylo maximálně urychleno,“ řekl novinářům primátor Liberce Jaroslav Zámečník. Podle něj budou příští týden jednat se zástupci kraje, TMR Ještěd a dopravce o dalším postupu. „Nastavíme harmonogram kroků a prací a za jakou část kdo bude odpovědný a kdo a na čem bude spolupracovat. Odborníci proces rekonstrukce lanové dráhy odhadují na tři až čtyři roky, u nové lanovky na čtyři až pět let,“ dodal.

Visutá lanová dráha je mimo provoz od konce října, kdy po přetržení tažného lana spadla jedna ze dvou kabin a zemřel průvodčí. V kabině pro 35 lidí byl sám. Třinácti cestujícím ve druhé kabině se nic nestalo, zůstala viset na nosném laně 15 metrů nad zemí. Průvodčímu se podařilo aktivovat záchrannou brzdu a kabinu, která po přetržení tažného lana prudce sjížděla zpátky k dolní stanici, zastavit. Jen základní oprava není podle výrobců lanovek možná vzhledem k bezpečnostním předpisům, jedná se proto o výstavbě nové s větší kapacitou. Potrvá to nejméně tři roky.

Nejnovější články z rubriky Autobusová

Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Nová autobusová linka do polských Beskyd odložena

Z Ostravy do polské části Slezských Beskyd měla v neděli začít jezdit nová autobusová linka. O víkendech a státních svátcích měla jezdit přes Havířov, Český Těšin a Třinec do polských měst a obcí Ustroň, Visla, Jistebná a Javořinka. Jak ale ČTK...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Zájezdoví dopravci mohou žádat o další kompenzace

Zájezdovým autobusovým dopravcům se dnešním dnem otevírá možnost požádat o další část kompenzací za ztráty v závěru loňského roku kvůli pandemii nemoci covid-19. Stát mezi dopravce v programu Covid Bus III rozdělí 400 milionů korun. Částka má podle...

Číst více