Cestovatelská mapa zrudla. Touroperátoři zbrunátněli

Úderem půlnoci začnou platit nová pravidla pro návrat českých občanů ze světa. Ministerstvo zdravotnictví rozdělila země světa do čtyř kategorií podle míry rizika nákazy onemocněním covid-19. Při návratu z většiny zemí budou muset cestovatelé nově podstupovat testování na covid ještě před zahájením cesty zpět do vlasti. Zástupci cestovních kanceláří toto zpřísnění protiepidemických opatření kritizují. 

Podmínky návratu do ČR (platné od 5.2.2021 00:00h) jsou stanoveny Ochranným opatřením Ministerstva zdravotnictví ČR. To je zdůvodňuje nepříznivým vývojem pandemie a obavami z šíření nových mutací koronaviru. Princip opatření je jednoduchý – cestovatelé budou nově muset podstupovat testování na COVID-19 ještě před zahájením návratu do ČR z většiny zemí světa. 

Pro daný účel byly země světa rozděleny do čtyř kategorií: země s nízkým rizikem (zelené), země se středním rizikem (oranžové), země s vysokým rizikem (červené) a země s velmi vysokým rizikem nákazy COVID-19 (tmavě červené). Přehled zemí dle míry rizika je stanoven Sdělením Ministerstva zdravotnictví ČR. 

Informace o tom, do které kategorie daná destinace spadá, lze získat z interaktivní mapy připravené redakcí iCOT.cz. Otevře se po kliknutí na tento ODKAZ, případně na mapku. 

Mapa světa dle rizika nákazy covid-19

 

Nová pravidla pro návrat z pobytu delšího než 12 hodin ze zemí:

s nízkým rizikem nákazy covid-19: cestující mohou přicestovat bez jakýchkoliv omezení.

se středním rizikem nákazy covid-19: cestující musí před cestou do Česka vyplnit příjezdový formulář a potvrzení o jeho vyplnění předložit hraniční kontrole. Zároveň musí cestující podstoupit antigenní test (provedený nejdéle 24 hodin před začátkem cesty do Česka), nebo PCR test (provedený nejvýše 72 hodin před zahájením cesty do Česka) a musí disponovat písemným potvrzením akreditované laboratoře o jeho negativním výsledku. Toto potvrzení musí cestující neprodleně po vstupu na území České republiky předložit krajské hygienické stanici příslušné podle místa pobytu uvedeného v příjezdovém formuláři. 

s vysokým rizikem nákazy covid-19: cestující musí před cestou do Česka vyplnit příjezdový formulář a potvrzení o jeho vyplnění předložit hraniční kontrole. Zároveň musí cestující podstoupit antigenní test (provedený nejdéle 24 hodin před začátkem cesty do Česka), nebo PCR test (provedený nejvýše 72 hodin před zahájením cesty do Česka) a musí disponovat písemným potvrzením akreditované laboratoře o jeho negativním výsledku. Toto potvrzení musí cestující neprodleně po vstupu na území ČR předložit krajské hygienické stanici příslušné podle místa pobytu uvedeného v příjezdovém formuláři. Po příjezdu do Česka se cestující samoizoluje, do 5 dnů po příjezdu na území České republiky má povinnost na vlastní náklady podrobit se RT-PCR testu a výsledek neprodleně předložit krajské hygienické stanici příslušné podle místa pobytu uvedeného v příjezdovém formuláři. Do doby předložení negativních výsledků testu se na cestující z těchto zemí bude vztahovat povinná karanténa/samoizolace (omezení volného pohybu), tj. karanténa/samoizolace skončí nejdříve 6. dnem nebo předložením negativního výsledku testu, pokud je pozdější než 6. den. 

s velmi vysokým rizikem nákazy covid-19: cestující z těchto zemí musí před cestou do Česka vyplnit příjezdový formulář a potvrzení o jeho vyplnění předložit hraniční kontrole. Zároveň musí cestující podstoupit PCR test provedený nejvýše 72 hodin před zahájením cesty do Česka a musí disponovat písemným potvrzením akreditované laboratoře o jeho negativním výsledku.  Toto potvrzení musí cestující neprodleně po vstupu na území České republiky předložit krajské hygienické stanici příslušné podle místa pobytu uvedeného v příjezdovém formuláři. „Pokud není možné podmínky před cestou do ČR splnit, platí do 14. 2. 2021 ‚přechodné období‘, kdy je možné do ČR cestovat i s antigenním testem (ne starším než 24 hod) nebo absolvovat test až při vstupu do ČR (tedy v praxi na letišti). Osoby vracející se ze zemí s vysokým rizikem nákazy jsou povinny se nejdříve 5 dnů po příjezdu (tj. nejdříve 6. den) na území ČR na vlastní náklady podrobit RT-PCR testu a výsledek neprodleně předložit krajské hygienické stanici příslušné podle místa pobytu uvedeného v příjezdovém formuláři,“ uvedl Ministerstvo zdravotnictví. Do doby, než předloží negativní výsledky testů, se bude na cestující z těchto zemí vztahovat povinná karanténa/samoizolace (omezení volného pohybu) , tj. karanténa/samoizolace skončí nejdříve předložením negativního výsledku testu, který může být proveden nejdříve 6. den po příjezdu.  

Touroperátoři se bouří

Použijeme-li eufemismus, můžeme konstatovat, že nová pravidla se setkala s nesouhlasným postojem představitelů cestovních kanceláří a agentur. Na adresu ministerstva padají z jejich úst velmi nelichotivá slova. A podle zákulisních informací usilují o to, aby ministerstvo své rozhodnutí změnilo. Je to logické – stát těmito opatřeními ještě více přidusil už tak skomírající outgoing. Problém přitom není ani tak v opatřeních samotných, jako v zařazení jednotlivých zemí do příslušných kategorií. Do čtvrté kategorie, tedy mezi země s velmi vysokou mírou rizika, byla zařazena většina světa. Není přitom jasné (resp. nebylo veřejně vysvětleno), na základě jakých kritérií byly země do kategorií zařazeny. Pohled na tmavě červenou část mapy světa nahrává spekulacím, že šlo o metodu „co se jinam nevešlo“. Opravdu je podle úředníků Ministerstva zdravotnictví míra rizika nákazy vyšší v Grónsku než na třeba na Slovensku? Podobných otázek vyvstává celá řada. Odpovědí se ale podle všeho nedočkáme…

Ilustrace: COT group

foto
Petr Manuel UlrychC.O.T. media
šéfredaktor časopisu COT a portálu iCOT.cz
petr.ulrych@cot.cz
 

Autor

Nejnovější články z rubriky Legislativa

Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Soud potvrdil pokutu 8,3 milionu pro Booking.com

Krajský soud v Brně potvrdil pokutu 8,3 milionu korun, kterou rezervačnímu portálu Booking.com uložil v roce 2019 Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Vyplývá to z rozsudku zveřejněného na elektronické úřední desce soudu.

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Novelu, která umožní regulovat sdílené ubytování, letos předloží MMR

Ministerstvo pro místní rozvoj pracuje na novele, která umožní obcím regulovat sdílené ubytování typu Airbnb na jejich území, ale také jasně odliší příležitostný pronájem od hotelových apartmánů. V tiskové zprávě o tom informoval mluvčí ministerstva pro místní...

Číst více