Bude testování pro covidové pasy zdarma?

Foto: Shutterstock.com Foto: Shutterstock.com

Covidové pasy, které mají od léta usnadnit lidem cestování v době pandemie, musí vyloučit jakoukoli diskriminaci a zajistit ochranu osobních dat. Shodli se na tom europoslanci, kteří o věci diskutovali s eurokomisařem Didierem Reyndersem. Někteří politici volali po tom, aby certifikát počítal například s bezplatným testováním či aby jej uznávaly i země mimo Evropskou unii. Podle Reynderse budou detaily záležet především na členských státech.

Europoslanci i členské země se v současnosti pokoušejí najít shodu na parametrech osvědčení, které má umožnit cesty přes hranice lidem s očkováním, negativním testem či protilátkami po prodělané nemoci covid-19. Řada politiků přitom upozorňuje na překážky, které by mohly ohrozit včasné zavedení pasů do začátku letní sezony.

„Aby testy byly opravdovou alternativou očkování, musí být pro lidi dostupné,“ prohlásila během jednání poslankyně Sophie in ‚t Veldová. Stejně jako její kolegyně Tineke Striková požadovala, aby vzhledem k bezplatnosti očkování byly v členských zemích i testy pro účely covidového pasu zdarma. Jedině tak se podle nich předejde diskriminaci lidí, kteří se například ze zdravotních důvodů nemohou nechat očkovat.

Podle Reynderse budou samotné certifikáty v digitální i papírové podobě zdarma a testování by nemělo být finančně nákladné. Jeho případná bezplatnost však bude v rukou členských zemí. Jejich zástupci se patrně budou muset shodnout i na dalších zatím nejasných detailech, jako je například doba imunity po nemoci.

Další poslanci požadovali, aby byl systém kompatibilní s národními certifikáty, které chystá řada členských států například jako podmínku účasti na kulturních či sportovních akcích. „Naší povinností je zajistit, že nebudeme mít 27 různých systémů, ale jeden jasný, jednoduchý a důvěryhodný systém,“ prohlásil poslanec Jeroen Lenaerts. Někteří politici hovořili i o tom, že by osvědčení, které by mělo podle návrhu komise fungovat v evropských zemích, mohlo platit také pro cesty mimo kontinent.

Reynders zdůraznil, že komise předložila návrh s cílem, aby se na něm EP s členskými státy shodl do června a aby začal fungovat před letními prázdninami. Využíván by podle něj mohl být jak při pozemních cestách, tak například pro zrychlení odbavení při letecké přepravě.

Europoslanci budou o své pozici pro vyjednávání s členskými státy hlasovat na plenární schůzi v druhé polovině dubna. Očekává se, že shoda v EP bude snazší než mezi unijními zeměmi. Ty se rok od začátku pandemie dokázaly domluvit na sjednocení některých cestovních kritérií, avšak zatím nenašly společný názor například na vzájemné uznávání testů.

Nejnovější články z rubriky Destinace

Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Tři pilíře německé propagace a pár zajímavých čísel

Nejen tři inspirační videa, ale i zajímavá čísla o turistice z České republiky představil minulý týden ředitel Německé turistické centrály (DZT) v Praze Jan Pohaněl na setkání s novináři.

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Ras Al Khaimah – emirát na špici

Ras Al Khaimah doslova znamená špička stanu. Tento emirát skutečně na mapě tvoří severní špičku Spojených arabských emirátů, s nimiž sousedí se všemi vyjma Abu Dhábí. Místo na špici má ovšem i z hlediska udržitelnosti a zážitků.

Číst více