Brno letos žije kulturou i vědou

Foto: TIC Brno Kultura se v Brně konzumuje na obvyklých i neobvyklých místech Foto: TIC Brno

S teplým počasím přichází i svěží várka návštěvníků. Co je do Brna láká? Je to ideální město pro individuální turistiku a poznávání autentických zážitků. Nikdy tu nezůstanete s prázdným žaludkem a kultura se konzumuje na obvyklých i neobvyklých místech. Nabídka je tvořena na míru nejen pro tuzemské či zahraniční návštěvníky, ale i pro místní, kteří ve městě opravdu žijí. Jaká bude tedy letošní turistická sezóna?

-advertorial-

Autentické poznávání města

Seznámit se s městem můžete z mnoha různých úhlů. TIC BRNO, které organizuje komentované prohlídky s průvodcem, se zaměřuje na autentický prožitek – poznávání očima místních lidí a bez zbytečných příkras. Novinkou tohoto roku jsou prohlídky po brněnském výstavišti, které je díky své funkcionalistické architektuře známé i ve světě. Jedna trasa vás zavede po exteriérech, druhá i do interiérů a třetí si můžete po výstavišti proběhnout. Další procházky přinesou různorodá témata, jako jsou stezky třetího odboje v Brně nebo oblíbené prohlídky pro děti.

I letos budeme pokračovat v poznávání industriálního Brna. S projektem Brno INdustrial se od textilního odvětví posuneme k dalším průmyslům, jako je strojírenský, slévárenský či chemický. Pozornost zaměříme také na fenomén „Zbrojovka“ – tedy na jeden z nejvýznamnějších výrobních závodů, ve kterém bylo zaměstnáno na deset tisíc lidí a vyráběly se zde nejen zbraně, ale i automobily, psací stroje či jízdní kola.

Zcela jiný úhel pohledu na Brno otevírá náboženská tématika, která se zabývá sakrální architekturou i historií. Projekt Brno a jeho chrámy zve od června do září k návštěvě vybraných kostelů v centru a na procházky po náboženských místech s průvodcem.

Celoročně doporučujeme návštěvu brněnského podzemí. Za nenápadnými vchody se v samém centru města skrývají podzemní prostory, jejichž historie sahá až do 14. století. Například přímo pod Jakubským náměstím leží Kostnice u sv. Jakuba, pod dalším oblíbeným náměstím najdete Labyrint pod Zelným trhem, spletité bludiště kilometr dlouhých chodeb a sklepů. K letní sezóně otevře TIC BRNO nově zrekonstruovaný Sklep pod Novou radnicí. Těšit se můžete na interaktivní expozici o brněnských pověstech a strašidlech, která se bude líbit především dětem.

Brno žije kulturou, setkáváním a gastronomií

Na co se opravdu můžete těšit, je letní Brno. V přípravách je řada festivalů, jejichž hlavní myšlenkou je tvořit živé centrum, kde se neustále něco děje. Už od dubna se ulice plní různými kulturními festivaly a oslavami dobrého jídla a pití. Díky Open House Brno (28.-29. května) se budete moci podívat například do zajímavých architektonických objektů nebo v rámci Brněnské muzejní noci navštívit mnohá muzea a galerie za výhodné vstupné (21. května). Kulturní nabídku brněnských divadel rozšíří Divadelní svět Brno (24.-29. května), který do Brna přiveze nejen výborná česká, ale i zahraniční představení.

Od června a během prázdnin probíhají přímo v centru města festivaly UPROSTŘED, festival Na prkně, dlažbě i trávě, Brasil Fest Brno, Den Brna nebo Maraton hudby Brno. V centru však často natrefíte i na méně oficiální tančírny či letní promítání brněnských kin. Kulturní nabídku doplňuje moře příjemných letních zahrádek. V malém centru Brna najdete spoustu zajímavých a vybraných podniků. Gastroscénu města mapuje projekt Gourmet Brno. Tento průvodce po nejlépe hodnocených podnicích vám zajisté usnadní rozhodování, kam zajít uspokojit své chuťové buňky.

Oslavy výročí otce genetiky

Zakladatel genetiky Gregor Johann Mendel je světovým pojmem. I vy budete moci oslavit výročí 200 let od jeho narození na festivalu Mendel 200, který proběhne 20.-24. července. V rámci oslav bude na Mendlově náměstí odhalena socha “Hrachovina”, obnoven bude i jeho pokusný skleník v augustiniánském opatství. Brno bude v červenci také hostit významnou mezinárodní genetickou konferenci. Prohlédněte si svou vlastní DNA v mobilní expozici Mendel Box a navštivte místa spojená s životem této brněnské osobnosti.

Věříme, že ať to máte do centra Brna 10 nebo 100 kilometrů, má vám i letošní brněnská sezóna co nabídnout.

Nejnovější články z rubriky Česko a jeho regiony

Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: CzechTourism

Zahraniční odborníci na cestovní ruch poznali Karlovarský kraj

První velká incomingová akce na podporu návštěvnosti České republiky po pandemii covid-19. Tak vnímají odborníci na cestovní ruch z celého světa Czech Republic Travel Trade Day (TTD) 2022. Ve spolupráci s Destinační agenturou Živý kraj ho uspořádala...

Číst více
Foto: DMO Český Krumlov Region

Web destinace Český Krumlov Region uspěl ve Zlatém erbu

Webové stránky destinace Český Krumlov Region zabodovaly jako jedny z nejlepších v republice v soutěži Zlatý erb. V kategorii měst a obcí se umístily na druhé příčce v rámci Ceny místopředsedy vlády pro digitalizaci za nejlepší turistickou prezentaci. Ocenění se předávala...

Číst více