Brno: Jarní autentické prohlídky otevřou brány výstaviště 

Foto: Shutterstock.com Autentické prohlídky letos provedou účastníky brněnským výstavištěm Foto: Shutterstock.com

S jarem přichází i oblíbené autentické prohlídky jihomoravské metropole s průvodci. V jejich rámci letos TIC BRNO zcela nově zve na cyklus prohlídek brněnského výstaviště, kterým mohou zájemci e s průvodcem dokonce i proběhnout, a na Stezky třetího odboje, mezi nimiž nechybí například téma „Pryč s okupanty“. Několik prohlídek je taky připraveno speciálně pro děti a jejich rodiče.

„Brněnské výstaviště je zajisté fenoménem a proto věříme, že prohlídky uspořádané díky otevřenému přístupu společnosti Veletrhy Brno si své zájemce najdou v řadách místních i v řadách návštěvníků Brna. Trochu těžší téma přináší dvě nové trasy městem se souhrnným názvem Stezky třetího odboje, které vznikly ve spolupráci s Moravským zemským muzeem a Občanským sdružením Paměť, a přenesou nás do období let 1948–1989,” uvádí Jana Janulíková, ředitelka TIC BRNO.

Například trasa nazvaná „Brněnské výstaviště od Áčka po Zetko“ seznámí účastníky se základními informacemi, historií a stavebním vývojem výstaviště. Trasa je vedena pouze v exteriéru, mezi pavilony, je bezbariérová, je možné ji absolvovat i s kočárkem nebo se psem na vodítku. Trasa „Brněnské výstaviště pro fajnšmekry“ zavede účastníky do koutů, které nejsou běžně přístupné, například do Králíkova divadla, na střešní terasu vyhlídkové budovy nebo na věž pavilonu G. Specialitou pro aktivní jedince bude běžecká trasa po výstavišti.

„Málokdo si při návštěvě výstaviště stihne kromě exponátů pořádně prohlédnout všechny pavilony včetně těch nejstarších. Na výstavišti je přitom spousta zajímavých věcí k vidění i v době mimo veletrhy a mnohá zákoutí historických budov překvapí i toho, kdo si myslí, že už zná celý rozlehlý areál jako svoje boty,” láká na prohlídky Lenka Štěpánková, architektka společnosti Veletrhy Brno.

„Poválečným Brnem po stezce víry“ je první prohlídka v rámci tematického okruhu Stezky třetího odboje. Tento okruh je běžně přístupný ve webové aplikaci stezkytretihoodboje.sdruzenipamet.cz, ale nyní mají zájemci možnost si tato místa spojená s odbojem vůči represím katolické církve v 50. letech připomenout přímo v ulicích Brna. Druhou stezkou pod názvem „Pryč s okupanty“ se účastníci vrátí do srpna 1968 a dozví se, jak probíhala okupace města a jak na ni reagovali jeho obyvatelé.

Stejně jako loni i letos doprovází autentické prohlídky fotografie brněnského fotografa Romana France. „V Brně je pan Nakládal, chlapík v důchodu, cyklistický závodník, který vyhrál kde co. Jezdil za Brno. Navíc je to dobrá postavička, vtipná, veselá. Fotogenický tip. Všichni, kdo mají rádi kola a cyklistický sport, ho znají. Mají partu dědků a jezdí na výšlapy po Brně. Provozuje soukromé muzeum kol v Židenicích, kde má své staré dresy, kola atd. Je s ním prča,” vysvětluje ideu jarní fotografie její autor Roman Franc.

V jarním cyklu je připraveno celkem 20 různých témat. Kromě výše zmíněných mohou zájemci vyrazit například „V předvečer Zeleného čtvrtku za brněnskými pivovary!“, kde průvodce nabídne pohled na dějiny brněnského pivovarnictví, nebo obejít „Brněnské kavárny – současné i zmizelé“. Na Den matek čekají veřejnost prohlídky „Za vším hledej ženu“ a taky „Procházka Brnem pro děti a jejich maminky a babičky“. Pro rodiny s dětmi je, kromě oblíbených „Brněnských pověstí“, dále připravena prohlídka „Jak se brněnský drak chtěl stát Sokolem“.

Kompletní seznam autentických prohlídek lze najít na autenticke-prohlidky-brno.cz. Zakoupit je tam možné i vstupenky, které jsou v papírové podobě k mání také v infocentrech na Radnické 8 a Panenské 1.

Nejnovější články z rubriky Česko a jeho regiony

Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: CzechTourism

Zahraniční odborníci na cestovní ruch poznali Karlovarský kraj

První velká incomingová akce na podporu návštěvnosti České republiky po pandemii covid-19. Tak vnímají odborníci na cestovní ruch z celého světa Czech Republic Travel Trade Day (TTD) 2022. Ve spolupráci s Destinační agenturou Živý kraj ho uspořádala...

Číst více
Foto: DMO Český Krumlov Region

Web destinace Český Krumlov Region uspěl ve Zlatém erbu

Webové stránky destinace Český Krumlov Region zabodovaly jako jedny z nejlepších v republice v soutěži Zlatý erb. V kategorii měst a obcí se umístily na druhé příčce v rámci Ceny místopředsedy vlády pro digitalizaci za nejlepší turistickou prezentaci. Ocenění se předávala...

Číst více