Zelené srdce Čech láká na přírodu a aktivní turistiku

Brdy a Podbrdsko bývají nazývány „Zeleným srdcem Čech“. Je tomu tak díky tamní kouzelné a trochu divoké krajině lesů, plání a kopců s nádhernými výhledy. Destinace je ideálním cílem mimo jiné pro cyklisty, pěší turisty a další vyznavače aktivní dovolené.

V jihozápadní části Středočeského kraje se na rozloze více než 1 530 km2 rozkládá půvabné území, z východu ohraničené Vltavou, na severu a severozápadě Berounkou, od západu zhruba úpatím Hřebenů a tokem Litavky, Červeného potoka a hranicemi kraje, stejně jako na jihu. Osou a dominantou tohoto území je nejrozsáhlejší lesní komplex v českém vnitrozemí a jediné pohoří ve Středočeském kraji, Brdská vrchovina, tvořené samotnými Hřebeny a Příbramskou pahorkatinou. Členité a zalesněné území zasahuje i Středočeská a Hořovická pahorkatina a Křivoklátská vrchovina. Samotné Brdy jsou prakticky neosídleny, v jejich okolí však najdeme řadu měst a obcí, které více – či méně spojily svůj osud s tímto pohořím, a obecně tak jeho širší okolí nazýváme Podbrdskem.

Leží zde větší část CHKO Brdy, zasahuje sem CHKO Český kras, výběžky CHKO Křivoklátsko a nalezneme tu několik rozsáhlých přírodních parků – Hřebeny, Třemšín a část přírodního parku Střed Čech. Oblast ale nabízí i nemálo historických památek a projevů lidské činnosti, která se do její tváře nesmazatelně zapsala. Na své si tak zde přijdou jak milovníci přírody, sportu a šetrné turistiky, tak obdivovatelé historických, kulturních, industriálních a vojenských památek.

Za krajinou ticha

Brdy a Podbrdsko jsou destinací, která vybízí k pomyslnému útěku z civilizace. Na kole i pěšky se můžete „ztratit“ v hlubokých lesích, poslouchat ticho anebo si jen vyčistit hlavu v trampy oblíbených Hřebenech nebo v CHKO Brdy. Ta se pyšní zachovalou krásnou přírodou i řadou artefaktů vyhledávaných milovníky vojenské historie – do roku 2015 zde totiž ve veřejnosti nepřístupném vojenském prostoru působila armáda. A kdyby už klidu bylo příliš, můžete objevit řadu míst, která stojí za návštěvu. Nabízí se Příbram s barokním poutním areálem Svatá Hora i vyhlášeným Hornickým muzeem. A samozřejmě hrady a zámky – Valdek, Žebrák-Točník, Dobříš, Hořovice, Březnice, Mníšek či Rožmitál a pozůstatky půvabné lidové architektury na Podbrdsku v řadě zdejších sídel i na lesních samotách. Nechte se inspirovat k výletu na webu brdyapodbrdsko.cz. Krás a zajímavostí je zde spousta.

Citlivý rozvoj

V srpnu roku 2018 vznikl spolek Turistická oblast Brdy a Podbrdsko, jehož cílem je citlivý rozvoj cestovního ruchu v tomto regionu, který byl dlouhá léta opomíjený. Členy spolku jsou Středočeský kraj, město Příbram, město Řevnice, mikroregion Hořovicko, Ekologické centrum Orlov a město Mníšek pod Brdy. Mezi partnery turistické oblasti dále patří obec Obecnice a společnosti Rekreace Brdy, Esmarin a Corso Gastro.

Za svůj cíl si spolek klade zviditelnění celé oblasti Brdy a Podbrdsko a také propagaci co možná nejširší nabídky turistických produktů. Dalším cílem je vytvoření úspěšné, konkurenceschopné a strategicky řízené turistické oblasti na základě spolupráce veřejného a soukromého sektoru při zachování přírodních a kulturních hodnot. Spolek usiluje o zajištění destinačního managementu v souvislosti s turistickou oblastí.

Cyklisté se mají nač těšit

V letošním roce chystá spolek Turistická oblast Brdy a Podbrdsko vyznačení 200 km cyklotras v Brdech. V současné době čeká na povolení k realizaci tohoto projektu. V plánu má rovněž vydání brožury s 10 tipy na cyklovýlety a rovněž 10 tipy na pěší výlety v Brdech. Součástí publikací budou i mapy.

Foto: Turistická oblast Brdy a Podbrdsko
 

Turistická oblast Brdy a Podbrdsko, z.s.

Zborovská 11/81, 150 00 Praha 5 – Smíchov
www.brdyapodbrdsko.cz
instagram: @brdyapodbrdsko
facebook: brdyapodbrdsko

 

Nejnovější články z rubriky Česko a jeho regiony

SOUTĚŽ o wellness POBYT pro dva v Karlovarském kraji

PRAVIDLA SOUTĚŽE: Doba konání soutěže: od 19. 9. 2021 do 3. 10. 2021 do 23:59 Podmínky vstupu do soutěže: Účastníkem v soutěži se stáváte zodpovězením na soutěžní otázku, resp. vyplněním formuláře a kliknutím na „To se mi líbí“ na facebookové stránce...

Číst více
Foto: Shutterstock.com, Vysočina Tourism, Koruna Vysočiny (montáž: COT group)

Vysočina Tourism povede Oľga Königová

Novou ředitelkou organizace destinačního managementu Vysočina Tourism se stane Oľga Königová, která ve funkci nahradí Tomáše Čiháka. Ten měl chod krajské DMO na starosti od roku 2009. Oľga Königová doposud stála v čele destinační společnosti Koruna...

Číst více
Foto: Gorics / Wikimedia Commons (CC BY-SA 4.0)

Ceny cestovního ruchu Olomouckého kraje získaly lázně i terénní stezky

Absolutními vítězi loňského a letošního ročníku Cen cestovního ruchu Olomouckého kraje jsou Schrothovy léčebné lázně v Dolní Lipové na Jesenicku a Hanácká stezka na Prostějovsku, což jsou terénní stezky pro jízdní kola. Výsledky Cen cestovního ruchu Olomouckého kraje...

Číst více