Zájem o víno z Lichtenštejnska roste

Na čtyřech hektarech knížecích vinic přímo pod hradem v hlavním městě Lichtenštejnska Vaduzu dozrává letošní úroda rulandského modrého. I když se ještě neví, jak se nový ročník povede, je předem jasné, že s odbytem nebudou potíže. Díky příznivému klimatu a podloží z břidlic a vápenců tady rostou kvalitní hrozny. Láhve ale rychle mizí nejen kvůli specifické chuti zdejší produkce, ale i proto, že lichtenštejnské víno je rarita. Nákupu proto neodolá prakticky žádný z návštěvníků nevelké alpské monarchie.

Na čtyřech hektarech knížecích vinic přímo pod hradem v hlavním městě Lichtenštejnska Vaduzu dozrává letošní úroda rulandského modrého

Vinice Herawingert je v podstatě jedinou větší lichtenštejnskou vinicí a její majitelé tvrdí, že jde o jednu z nejlepších viničních tratí v údolí Rýna. Na 90 procentech plochy se pěstuje pinot noir, zbylou desetinu tvoří keře chardonnay. Péče o keře i sklizeň probíhá výhradně ručně. Ačkoli knížecí vinařství (Hofkellerei) občas vykupuje i hrozny od malopěstitelů, kteří mají pár řádků vinné révy na zahradě za domem, stačí zdejší úroda maximálně na 20 tisíc až 25 tisíc lahví vína ročně. Několik tisíc lahví bílého chardonnay se vyprodá za pár měsíců, i když ceny se pohybují zhruba od 20 do 50 švýcarských franků (asi 500 až 1200 korun).

Mnohem větší část knížecího vinařství leží v sousedním Rakousku, kde se hospodaří na 35 hektarech vinic ve Wilfersdorfu, který patří ke známé vinařské oblasti Weinviertel ležící u hranic s Českem. Tam se pěstuje především veltlínské zelené, ale také ryzlink, tramín, merlot nebo zweigeltrebe, popisuje zdejší průvodkyně před ochutnávkou.

Jsem přesvědčený, že knížecí sklepy by byly životaschopné, i kdybychom měli k dispozici jen lichtenštejnské hrozny, protože o tahle vína je obrovský zájem. Ale bez Wilfersdorfu bychom měli každý rok rychle vyprodáno,“ řekl rakouský vinohradník Stefan Tscheppe.

Ačkoli na vývoz do USA a asijských zemí jako jsou Japonsko či Singapur míří jen malá část produkce, která je celkově kolem 140 tisíc lahví ročně, znalci vína z celého světa mají o ta lichtenštejnská stále větší zájem. „Mileniálové hledají nová malá vinařství, která mají svůj nezaměnitelný styl,“ vysvětlil šéf knížecích sklepů.

„Přemýšlíme nad tím, kam bychom se chtěli v budoucnu dostat a jaká vína bychom rádi vyráběli. A zaobíráme se i tím, jak obhospodařovat vinice způsobem, který by dál zvýšil kvalitu vín a získal jim mezinárodní renomé. Vína jsou už teď velice dobrá, ale prostor pro růst tu stále je,“ doplnil hlavní vinohradník.

Foto: Shutterstock.com

 

Nejnovější články z rubriky Destinace

Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Tři pilíře německé propagace a pár zajímavých čísel

Nejen tři inspirační videa, ale i zajímavá čísla o turistice z České republiky představil minulý týden ředitel Německé turistické centrály (DZT) v Praze Jan Pohaněl na setkání s novináři.

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Ras Al Khaimah – emirát na špici

Ras Al Khaimah doslova znamená špička stanu. Tento emirát skutečně na mapě tvoří severní špičku Spojených arabských emirátů, s nimiž sousedí se všemi vyjma Abu Dhábí. Místo na špici má ovšem i z hlediska udržitelnosti a zážitků.

Číst více