Za pivovarskou tradicí na Budějovicko

Foto: Jihočeská centrála cestovního ruchu Foto: Jihočeská centrála cestovního ruchu

Oblast Budějovicka je dobře známá svou pivovarnickou tradicí, vždyť pivo se v Českých Budějovicích vařilo již od založení města v roce 1265 a také zde sídlí dva velké pivovary. Nejstarší budějovický Pivovar Samson založený v roce 1795 a o 100 let mladší národní pivovar Budějovický Budvar. Na právovárečnické kořeny města však dnes navazuje řada malých pivovarů se svou pestrou nabídkou piv.

(advertorial)

Minipivovary najdete ve všech třech větších městech, které tvoří osu Budějovicka podél řeky Vltavy. V centru Budějovic jsou to hned tři podniky. Nedaleko náměstí a slavných Masných krámů můžete navštívit Minipivovar Krajinská 27. V České ulici pak Minipivovar BEERANEK, který vaří pivo v jednom z prvních budějovických právovárečných domů a o kousek dál  Pivovar Solnice, který je zajímavý tím, že ze své varny v Hroznové ulici posílá pivo podzemním pivovodem pod Piaristickým náměstím do Restaurace Solnice. Ta dostala jméno podle nově zrekonstruované budovy bývalé solnice ve které se nachází.

Do Pivovaru Hluboká v Hluboké nad Vltavou a Vltavotýnský pivovar v Týně nad Vltavou se můžete vydat lodí po řece. Všechna města propojují pravidelné lodní plavby, během kterých překonáte tři plavební komory a užijete si vyhlídku na skalnaté břehy Hněvkovické přehrady. Informace o plavbách naleznete na webu stezkavltavy.cz.

Pro ty, kteří by chtěli za pivem vyrazit po okolí, jsou skvělým tipem Pivní stezky v jižních Čechách. Tvoří je několik tras z nichž Trasa č. 1 zahrnuje pivovary v oblasti Budějovicka. Jedním z nich je také Minipivovar Kněžínek, který se pyšní svým prvenstvím v Českých Budějovicích. Leží na okraji města v blízkosti ptačí rezervace Vrbenské rybníky. Dostupný je městskou hromadnou dopravou a stezky kolem Vrbenských rybníků mohou být dobrou záminkou pro pěší výlet s odměnou právě u Kněžínka.

Plavba do Samsonu

Zajímavou letošní novinkou v Budějovicích jsou vyhlídkové plavby lodí ze slepého ramene Malše do Pivovaru Samson. Během plavby si prohlédnete historické jádro města z netradičního úhlu od hladiny řeky a následně navštívíte samotný pivovar v rámci komentované prohlídky. Samozřejmě ochutnáte také jeho produkci osvěžujícího zlatavého moku. To je skvělý tip na program letního výletu. Pro ty, kteří by si chtěli užít hladinu řeky sami, je připravena půjčovna šlapadel, veslic a také paddleboardů. Ze slepého ramene Malše tak můžete dojet třeba na soutok s Vltavou.

Prodloužený víkend se slevou

Jižní Čechy jsou velkým lákadlem nejen pro milovníky piva a připravit program na prodloužený víkend nebo třeba týdenní dovolenou je hračka. Navíc pobyt na Budějovicku budou mít letos návštěvníci levnější díky slevovým voucherům na ubytování v rámci kampaně Dovolená v jižních Čechách. Ty mohou uplatnit u zapojených ubytovatelů a využít tak slevu až 300 korun na osobu a noc. Více informací o slevách na ubytování naleznete na dovolena.jiznicechy.cz.

Muzeum pivovarnictví Jihočeské univerzity

Poznat a zažít historii pivovarnictví můžete na vlastní kůži v univerzitním muzeu Zemědělské fakulty JČU. Interaktivní expozice ukazuje historii pivovarů a původní pivovarnické činnosti, které dnes nahrazují stroje. Vlastnoručně si můžete osahat původní stroje nebo se seznámit s postupem výroby piva ve virtuální realitě. Komentované prohlídky probíhají každou sudou hodinu ve čtvrtek, v pátek a v sobotu. muzeum.zf.jcu.cz

Nejnovější články z rubriky Česko a jeho regiony

Foto: Shutterstock.com

Průzkum: Na dovolenou v ČR se chystá polovina domácností s dětmi

Dovolenou v tuzemsku se podle vyhledávače ubytování a zážitků Explorio.cz chystá strávit zhruba polovina českých domácností s dětmi. Postupné uvolňování restrikcí při cestách do zahraničí zatím tuto skutečnost totiž ovlivňuje jen velmi málo. Majitelé ubytování se v 88 procentech...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Předvolební otázka za miliardy: Jak pomoct cestovnímu ruchu?

Česká unie cestovního ruchu zve na online tiskovou konferenci s názvem „Předvolební otázka za miliardy: Jak pomoct cestovnímu ruchu?". Kromě novinářů jsou zváni i zástupci odborné veřejnosti. Tisková konference proběhne 22. června od 15 hodin.

Číst více
Foto: Znojemská Beseda

O druhý ročník Znojmo Zadax zatím projevila zájem stovka podnikatelů

Stovka majitelů znojemských restaurací, kaváren nebo hotelů se zatím zapojila do letošního druhého ročníku akce Znojmo Zadax na podporu podnikatelů působících v cestovním ruchu. Do loňské kampaně se zapojilo 140 podnikatelů, ale i tehdy byl rozjezd v červnu pomalejší....

Číst více