Vstupné do lednického parku bude dobrovolné

Před letošní návštěvnickou sezonou se u vstupů do lednického zámeckého parku objeví platební automaty, zakoupení vstupenky za 30 korun však bude dobrovolné. Dohodlo se na tom vedení Národního památkového ústavu se zástupci obce Lednice.

Před letošní návštěvnickou sezonou se u vstupů do lednického zámeckého parku objeví platební automaty, zakoupení vstupenky za 30 korun však bude dobrovolné

Zámek s parkem je jako součást Lednicko-valtického areálu zapsaný na seznamu světového dědictví UNESCO a patří k nejnavštěvovanějším památkám v Česku. „S tím jsou však spojené i vysoké finanční náklady na jeho údržbu a obnovu. Finanční náročnost péče o park způsobuje, bohužel, také narůstající vandalismus ze strany návštěvníků,“ uvedla generální ředitelka ústavu Naďa Goryczková.

Vybrané vstupné poslouží právě na údržbu parku. Goryczková věří, že většina návštěvníků vnímá mimořádnou kulturní a přírodní hodnotu areálu a chápe význam vstupného. „Dospěli jsme však k závěru, že rozhodnutí, zda přispět, či ne, ponecháme na samotném návštěvníkovi,“ doplnila.

Podle starosty Lednice Libora Kabáta obec a památkáři dosáhli kompromisu jak v záležitosti vstupného do parku, tak v případě fungování zámeckých jízdáren. V jízdárnách budou společné pokladny pro státní zámek Lednice i pro sdružení Multifunkční centrum zámek Lednice, které tam působí.

Zámek minulý rok ho navštívilo téměř 400 tisíc lidí, do parku jich zavítalo ještě mnohem víc. Peníze ze vstupného poslouží na obnovu stromů a keřů, údržbu a opravy spojené s nepřetržitým provozem závlah či odstranění škod způsobených dlouhodobým suchem a škůdci.

Foto: Shutterstock.com

 

Nejnovější články z rubriky Česko a jeho regiony

Foto: Shutterstock.com

Průzkum: Na dovolenou v ČR se chystá polovina domácností s dětmi

Dovolenou v tuzemsku se podle vyhledávače ubytování a zážitků Explorio.cz chystá strávit zhruba polovina českých domácností s dětmi. Postupné uvolňování restrikcí při cestách do zahraničí zatím tuto skutečnost totiž ovlivňuje jen velmi málo. Majitelé ubytování se v 88 procentech...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Předvolební otázka za miliardy: Jak pomoct cestovnímu ruchu?

Česká unie cestovního ruchu zve na online tiskovou konferenci s názvem „Předvolební otázka za miliardy: Jak pomoct cestovnímu ruchu?". Kromě novinářů jsou zváni i zástupci odborné veřejnosti. Tisková konference proběhne 22. června od 15 hodin.

Číst více
Foto: Znojemská Beseda

O druhý ročník Znojmo Zadax zatím projevila zájem stovka podnikatelů

Stovka majitelů znojemských restaurací, kaváren nebo hotelů se zatím zapojila do letošního druhého ročníku akce Znojmo Zadax na podporu podnikatelů působících v cestovním ruchu. Do loňské kampaně se zapojilo 140 podnikatelů, ale i tehdy byl rozjezd v červnu pomalejší....

Číst více