Vláda schválila krizový akční plán cestovního ruchu

Vláda na jednání schválila krizový akční plán cestovního ruchu v České republice 2020–2021, který předložila ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová. Akční plán obsahuje šestnáct provázaných opatření. Má přispět k obnovení odvětví cestovního ruchu v České republice. 

Vláda na jednání schválila krizový akční plán cestovního ruchu v České republice 2020–2021, který předložila ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová

„Opatření přijatá vzhledem k omezení šíření COVID-19 měla zásadní ekonomické dopady na odvětví cestovního ruchu a dochází tak ohrožení 3procentního podílu výkonu odvětví na HDP ČR, 4,5procentního podílu na celkové zaměstnanosti, 24,5procentního podílu na celkovém exportu služeb. Přímo je ve službách cestovního ruchu ohroženo až 80 tisíc pracovních míst. Krizový akční plán, který jsem představila ostatním členům vlády, nastiňuje možnosti obnovy odvětví cestovního ruchu. Naše snaha má širokou podporu,“ uvedla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.

Cílem akčního plánu je přispět k nastavení protikrizových opatření, která udržitelným a efektivním způsobem umožní obnovu odvětví cestovního ruchu. To znamená, že by se měl v rámci výkonnosti dostat ideálně zpátky do předkrizového období, avšak neměl by znovu nastat trend overtourismu. Krize a propad návštěvnosti ze zahraničí i zpomalení domácího cestovního ruchu je do jisté míry příležitostí, jak posílit místní ekonomický rozvoj a zároveň nastavit limity únosnosti a návštěvnický management tam, kde před krizí byla situace už na nebo za hranicí únosnosti. Zejména domácím turistům je potřeba představit zajímavé, ale dosud neznámé destinace v ČR. Do této propagace je významným způsobem zapojena agentura CzechTourism.

Krizový akční plán zároveň zahrnuje šest tematických prioritních okruhů (Financování cestovního ruchu a podpora zvýšení poptávky po službách cestovního ruchu, Ochrana spotřebitele a rovné podmínky podnikání, Integrovaný marketing, Sběr dat a analytická práce, Podpora zaměstnanosti a Řízení/systém) a 16 opatření.

S krizovým akčním plánem se můžete podrobně seznámit ZDE

Na akčním plánu spolupracovalo Ministerstvo pro místní rozvoj s partnery z cestovního ruchu – kromě agentury CzechTourism to bylo Fórum cestovního ruchu, Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR, Asociace hotelů a restaurací ČR, Svaz léčebných lázní ČR, Letiště Praha, Komise Rady Asociace krajů pro cestovní ruch / Asociace organizací cestovního ruchu. Ministerstvo pro místní rozvoj vedlo řadu bilaterálních jednání s Ministerstvem financí, Ministerstvem průmyslu a obchodu i s Národní ekonomickou radou vlády a se zástupci měst a obcí.

„Předložením Krizového akčního plánu práce pro cestovní ruch pokračuje. Řešíme tolik potřebný projekt ‚Dovolená v Česku‘ na podporu domácího cestovního ruchu a celou řadu dalších aktivit, včetně dokončení Strategie rozvoje cestovního ruchu ČR na období 2021–2030. Dle odhadů cestovní ruch do nedávna přinášel do veřejných rozpočtů v multiplikaci až 125 miliard korun ročně a zaměstnával každého 22. Čecha. Chceme udělat vše proto, aby tomu tak bylo i nadále,“ dodala Klára Dostálová.

Foto: Shutterstock.com

Čtěte také: Podnikatelské svazy krizový plán pro cestovní ruch zklamal

 

Nejnovější články z rubriky Česko a jeho regiony

Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: CzechTourism

Zahraniční odborníci na cestovní ruch poznali Karlovarský kraj

První velká incomingová akce na podporu návštěvnosti České republiky po pandemii covid-19. Tak vnímají odborníci na cestovní ruch z celého světa Czech Republic Travel Trade Day (TTD) 2022. Ve spolupráci s Destinační agenturou Živý kraj ho uspořádala...

Číst více
Foto: DMO Český Krumlov Region

Web destinace Český Krumlov Region uspěl ve Zlatém erbu

Webové stránky destinace Český Krumlov Region zabodovaly jako jedny z nejlepších v republice v soutěži Zlatý erb. V kategorii měst a obcí se umístily na druhé příčce v rámci Ceny místopředsedy vlády pro digitalizaci za nejlepší turistickou prezentaci. Ocenění se předávala...

Číst více