×

Velká cena cestovního ruchu 2021/2022 začíná. Přihlaste svůj projekt.

Vláda schválila krizový akční plán cestovního ruchu

Vláda na jednání schválila krizový akční plán cestovního ruchu v České republice 2020–2021, který předložila ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová. Akční plán obsahuje šestnáct provázaných opatření. Má přispět k obnovení odvětví cestovního ruchu v České republice. 

Vláda na jednání schválila krizový akční plán cestovního ruchu v České republice 2020–2021, který předložila ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová

„Opatření přijatá vzhledem k omezení šíření COVID-19 měla zásadní ekonomické dopady na odvětví cestovního ruchu a dochází tak ohrožení 3procentního podílu výkonu odvětví na HDP ČR, 4,5procentního podílu na celkové zaměstnanosti, 24,5procentního podílu na celkovém exportu služeb. Přímo je ve službách cestovního ruchu ohroženo až 80 tisíc pracovních míst. Krizový akční plán, který jsem představila ostatním členům vlády, nastiňuje možnosti obnovy odvětví cestovního ruchu. Naše snaha má širokou podporu,“ uvedla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.

Cílem akčního plánu je přispět k nastavení protikrizových opatření, která udržitelným a efektivním způsobem umožní obnovu odvětví cestovního ruchu. To znamená, že by se měl v rámci výkonnosti dostat ideálně zpátky do předkrizového období, avšak neměl by znovu nastat trend overtourismu. Krize a propad návštěvnosti ze zahraničí i zpomalení domácího cestovního ruchu je do jisté míry příležitostí, jak posílit místní ekonomický rozvoj a zároveň nastavit limity únosnosti a návštěvnický management tam, kde před krizí byla situace už na nebo za hranicí únosnosti. Zejména domácím turistům je potřeba představit zajímavé, ale dosud neznámé destinace v ČR. Do této propagace je významným způsobem zapojena agentura CzechTourism.

Krizový akční plán zároveň zahrnuje šest tematických prioritních okruhů (Financování cestovního ruchu a podpora zvýšení poptávky po službách cestovního ruchu, Ochrana spotřebitele a rovné podmínky podnikání, Integrovaný marketing, Sběr dat a analytická práce, Podpora zaměstnanosti a Řízení/systém) a 16 opatření.

S krizovým akčním plánem se můžete podrobně seznámit ZDE

Na akčním plánu spolupracovalo Ministerstvo pro místní rozvoj s partnery z cestovního ruchu – kromě agentury CzechTourism to bylo Fórum cestovního ruchu, Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR, Asociace hotelů a restaurací ČR, Svaz léčebných lázní ČR, Letiště Praha, Komise Rady Asociace krajů pro cestovní ruch / Asociace organizací cestovního ruchu. Ministerstvo pro místní rozvoj vedlo řadu bilaterálních jednání s Ministerstvem financí, Ministerstvem průmyslu a obchodu i s Národní ekonomickou radou vlády a se zástupci měst a obcí.

„Předložením Krizového akčního plánu práce pro cestovní ruch pokračuje. Řešíme tolik potřebný projekt ‚Dovolená v Česku‘ na podporu domácího cestovního ruchu a celou řadu dalších aktivit, včetně dokončení Strategie rozvoje cestovního ruchu ČR na období 2021–2030. Dle odhadů cestovní ruch do nedávna přinášel do veřejných rozpočtů v multiplikaci až 125 miliard korun ročně a zaměstnával každého 22. Čecha. Chceme udělat vše proto, aby tomu tak bylo i nadále,“ dodala Klára Dostálová.

Foto: Shutterstock.com

Čtěte také: Podnikatelské svazy krizový plán pro cestovní ruch zklamal

 

Nejnovější články z rubriky Česko a jeho regiony

Foto: A.T.I.C. ČR

Informační centra – vlivný sektor cestovního ruchu

Aktuálně v České republice působí 494 certifikovaných turistických informačních center (TIC), z nichž je 380 členy Asociace turistických informačních center ČR. Informační centra zaměstnávají v průměru 2 stálé pracovníky na hlavní pracovní poměr a 2 brigádníky využívané různorodě dle...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Statistika: Domácí a výjezdový cestovní ruch ve 3. čtvrtletí 2021

V průběhu loňské letní sezóny se meziročně zvýšil počet realizovaných kratších i delších pobytů, s cílem v Česku i v zahraničí.  Důvodem bylo především zlepšení epidemiologické situace a uvolnění cestovních restrikcí u nás i ve světě. Vícedenních cest se ve 3. čtvrtletí uskutečnilo o 13 % více...

Číst více
Foto: Shutterstock.com (montáž: COT group)

Cestu z nudy loni hledalo 21,5 milionu Čechů

Pro cestovatelský portál Kudyznudy.cz, který provozuje agentura CzechTourism, byl uplynulý rok opět rekordním. Počet návštěv překročil 21,5 milionu, což představuje 14procentní meziroční nárůst. O 16 procent se také oproti roku 2020 zvýšil počet uživatelů portálu –...

Číst více