Valtice: kde víno teče proudem a dobrodružství máte na dosah

Foto: Shutterstock.com Valtický zámek ukrývá i expozici Salonu vín České republiky Foto: Shutterstock.com

Malebné městečko se vyhřívá na vlně zájmu turistů i slunce. Vinice se táhnou za obzor, hroznový mok odpočívá ve sklepech a čeká na správný okamžik. Rozjeďte se do srdce jižní Moravy, kde najdete nejen vše, co souvisí s vínem, ale především tolik typickou pohostinnost. A také pocit, že sice všude je dobře, ale na jihu Moravy skutečně nejlíp. Čeká na vás bosá stezka, majestátní ruina kousek od hranic, lichtenštejnské stavby a poučné expozice, které vám vyrazí dech a možná se i začnete bát. Místní cyklotrasy jsou jako stvořené pro pohodovou jízdu bez dramatického převýšení.

Foto: Shutterstock.com Naboso se můžete vydat z Valtic do rakouského Schrattenbergu Foto: Shutterstock.com

Bosá turistika jako cesta ke zdraví i k zážitkům

Vyšlápněte si bosou nohou v krajině táhnoucích se vinic směr Rakousko. Uděláte maximum pro zdraví a navíc se s celou rodinou budete náramně bavit. Trasu dlouhou 5 km odstartujete ve Valticích u kolonády na Reistně a zakončíte v rakouském městečku Schrattenberg. Zatímco bosá turistika a pro tyto účely vzniklé trasy jsou u nás poměrně neprozkoumané, v sousedním Rakousku či Německu se drží velké oblibě. Chůze na boso přináší nespočet zdravotních benefitů i celou škálu pestrých vjemů, které překvapí v okamžiku, kdy sundáte obuv a vykročíte vstříc přírodním materiálům jako je písek, kámen, dřevo, šišky či kůra stromů. Na stezce na vás čekají odpočívadla, lehátka, skluzavky, ale také místa, kde si můžete na grilu připravit dobrý oběd.

Foto: Shutterstock.com Zřícenina hradu Falkenstein Foto: Shutterstock.com

Výhledy, které chcete zažít

U rakouských sousedů nesmíte minout zříceninu Falkenstein, odkud budete mít jižní Moravu jako na dlani a dost možná vás napadne, že místní výhledy do přilehlého okolí mohou směle konkurovat Pálavě. Historie původního hradu se datuje do 11. století, který v době největší slávy prošel přestavbou na renesanční komplex. Nekompromisní obléhání Švédy se pochopitelně neobešlo bez následků a Falkenstein začal chátrat až zcela zpustl. Ačkoliv zub času dokáže být nekompromisní, rozsáhlé rozvaliny hradu na bělostném útesu vápencové skály rozhodně nelze přehlédnout. Čeští turisté nejsou výjimkou, díky prospektům a informačním cedulím v češtině se tady cítí jako doma.

Foto: Shutterstock.com Novoklasicistní kolonáda Reistna Foto: Shutterstock.com

Krásu střídá nádhera

Kousek ze Schönbrunnu, přesněji z vídeňské Gloriette, se nachází zhruba do dvou kilometrů od Valtic. Ačkoliv monumentální stavba vznikla jako vzpomínka na zesnulé předky pod taktovkou architekta Josefa Poppelacka, dnes splňuje funkci vyhlídky. Bělostná klasicistní kolonáda Reistna nabízí pohled z ptačí perspektivy na proslulý Lednicko-valtický areál, který zahrnuje nejrůznější panské stavby (zámečky, kolonády, altány a mnohé další) rodu Lichtenštejnů zařazené na seznam UNESCO. Vyčleňte si dostatek času a pořiďte si momentku u každé z nich.

Foto: Shutterstock.com Dianin chrám Foto: Shutterstock.com

Okolí Valtic se může pochlubit skvosty, jako jsou zámečky Belveder a Lány, chrám Tří grácií a lovecký zámeček Rendez-vous neboli Dianin chrám. Samotný název mnohé prozradí. Jedná se o stavbu, která je zasvěcena bohyni lovu Dianě s výjevy z antické mytologie. Za prozkoumání stojí také interiér, prohlídkový okruh vás zavede do bytečku tamního správce a rozsáhlého sálu zdobeného štukem či k působivému schodišti. Ačkoliv drobné stavby na trase patří k opomíjeným, rozhodně nebudete litovat. Vypůjčte si (elektro)kola a poznávání může začít!

Příběhy pohraniční stráže a útrpného práva

Muzeum železné opony ve Valticích jako jediné muzeum svého druhu u nás zve na autentickou exkurzi zpátky v čase do období 1951 až 1989, kdy pohraniční stráž střežila hranice jako oko v hlavě.  Na tyto nelehké časy a mnohdy pohnuté příběhy upozorňují autentické expozice, kde nechybí zbraně, uniformy, výstroje a předměty denní potřeby. Rozhodně zavítejte, a to i když nejste zrovna příznivci muzeí, tady se vám totiž bude líbit. Malí i velcí návštěvníci budou nadšeni. Vše, co uvidíte si můžete nejen osahat, ale i vyzkoušet. Dost možná tady prožijete celé odpoledne.

Museum Torture v tematickém sklepení v nedaleké Lednici ožívá expozicí útrpného práva a čarodějnictví se vším, co k tomu bylo za potřebí. Vystavené mučící nástroje, které v dávných dobách používaly hrdelní soudy a inkvizice napříč Evropou k výkonu trestu smrti, budí respekt a pohled na ně i s vysvětlujícími popisky způsobí minimálně husí kůži. V temném prostředí spatříte přes 200 předmětů z období 500 př. n. letopočtem až do dvacátého století, které odsouzeným přivodily smrt řezáním, pálením, trháním či bodáním. Stanete se svědky důmyslného vývoje techniky mučení a dost možná vás při odchodu napadne, že těžké časy jsou skutečně za námi.

Kam dál?

Pokud poznávání nebudete mít dostatek, vydejte se do Mikulova. Svatý kopeček, mikulovský zámek, Kozí hrádek, ale i zatopený vápencový lom u Mariánského vrchu rozhodně stojí za návštěvu. Koupání jako v Chorvatsku se u nás jen tak nevidí.

Kousek od Mikulova se rozprostírá levandulová farma Starovičky. Levandule sice kvete jen v červnu a červenci, ale místní obchůdek nabízí vše, co si jen z levandule dokážete představit. Voňavé polštářky, mýdla, kosmetiku či snad levandulovou kávu.

Foto: Shutterstock.com Levandulová farma Starovičky Foto: Shutterstock.com

Toužíte po odpočinku a dobrém víně zároveň? Rodinné vinařství U Kapličky, které znáte ze seriálu Vinaři, přináší možnost komfortního ubytování spolu s delikátním vínem a wellness programem. Venkovní bazén s výhledem na vinohrady mile překvapí stejně jako místní gastronomie.

Nejnovější články z rubriky Česko a jeho regiony

Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: CzechTourism

Zahraniční odborníci na cestovní ruch poznali Karlovarský kraj

První velká incomingová akce na podporu návštěvnosti České republiky po pandemii covid-19. Tak vnímají odborníci na cestovní ruch z celého světa Czech Republic Travel Trade Day (TTD) 2022. Ve spolupráci s Destinační agenturou Živý kraj ho uspořádala...

Číst více
Foto: DMO Český Krumlov Region

Web destinace Český Krumlov Region uspěl ve Zlatém erbu

Webové stránky destinace Český Krumlov Region zabodovaly jako jedny z nejlepších v republice v soutěži Zlatý erb. V kategorii měst a obcí se umístily na druhé příčce v rámci Ceny místopředsedy vlády pro digitalizaci za nejlepší turistickou prezentaci. Ocenění se předávala...

Číst více