Nahlédnutí do Rakouska

Foto: Shutterstock.com Hraniční přechod Valtice-Schrattenberg Foto: Shutterstock.com

V závěrečném díle našeho miniseriálu o přeshraničních stezkách k našim sousedům se podíváme do Rakouska. Podmínky vstupu k našim jižním sousedům jsou obdobné jako do Polska. Ke vstupu je potřeba mít potvrzení o očkování, testu, případně prodělaném covidu. A pak už můžete vyzkoušet některý z našich tipů na krátký přeshraniční výlet.

Bosou nohou za druidy

Nevšední výlet do Rakouska můžete začít Kolonádou u zámku Valtice. Právě tady se totiž napojíte na Stezku bosou nohou. V Česku jsou podobné stezky výjimečné, ale v Rakousku a Německu se těší velké oblibě. Pětikilometrová okružní trasa vede z asi tři kilometry vzdálené rakouské obce Schrattenberg a prochází malebnou krajinou v okolí vrchu Rajsna. Na trase návštěvníky čeká jedenáct zastavení a na každém z nich se můžou bosky projít po kůře, šiškách, písku nebo kamenech. Rovnováhu pak ověří vratký most z dřevěných trámů a děti si užijí přírodní skluzavku. Chůze po různých přírodních materiálech naboso má prý probudit zvláštní smyslové vjemy.

Romantická stavba Kolonáda se nachází na nejvyšším bodě Lednicko-valtického areálu, a proto ze své terasy nabízí krásnou vyhlídku. Ze zmiňované Stezky bosou nohou tu je čtvrté zastavení. Pokračovat pak můžete k Muzeu železné opony, které připomíná neblaze proslulé období přísné ostrahy zdejší státní hranice, a nakonec už zamíříte ke státní hranici. Hned za ní můžete vyjít na vyhlídku, ze které uvidíte do tří zemí – Česka, Rakouska a Slovenska. Kolem ní jsou rozmístěné lavičky, které vás zlákají k odpočinku. A když ujdete asi ještě 200 metrů, uvidíte Bránu druidů. U velké kamenné brány budete moct zjistit, v jakém druidském znamení stromu jste se narodili. Popisky jsou v němčině i češtině. Zároveň si i tady můžete odpočinout mezi vinicemi.

Foto: Palickap / Wikimedia Commons (CC BY-SA 4.0) Brána druidů Foto: Palickap / Wikimedia Commons (CC BY-SA 4.0)

Pak zamiřte do obce Schrattenberg. Jedná se o nefalšovanou vinařskou obec. V jedenácti sklepních uličkách napočítáte na 370 historických vinných sklípků. Třetina z nich se využívá dodnes. Stejně jako zdejší přes sto let starý mlýn, který také rozhodně stojí za návštěvu.

Cesta dějinami 20. století

Výlet za pohnutými událostmi minulého století podniknete, pokud se vypravíte po Stezce 20. století. Vybrat si můžete ze dvou variant a obě dvě slibují pořádný výšlap. Kratší měří 19 kilometrů, delší třicet. Obě trasy začínají na náměstí v Nové Bystřici na Jindřichohradecku. Tamní informační tabule vás seznámí s tím, co vás na trase čeká – a pak vás hned nasměruje za státní hranici, do sedm kilometrů vzdálené rakouské obce Reingers. Tam si přečtete první výklad o historii.

Dozvíte se, jak výraznou změnou pro zdejší oblast byl rozpad Rakouska-Uherska. Sousední vesnice totiž najednou od sebe oddělila státní hranice. Přesto se vzájemné vztahy mezi obyvateli Novobystřicka a okolí Reingersu nezpřetrhaly. Hranice totiž zůstala poměrně dobře prostupná. Napětí vzniklo až před druhou světovou válku, kdy se Rakousko připojilo k německé říši. Poté, co Československo muselo nacistickému Německu postoupit své pohraničí, se hranice posunula na sever k Jindřichovu Hradci. Na své místo se vrátila až po druhé světové válce. I toto období bylo velmi dramatické, na základě Benešových dekretů museli Němci pohraničí opustit. Oblast tak byla svědkem tzv. divokého odsunu. A právě v Reingers našla své první útočiště velká část vypovězených Němců.

Foto: Karl Gruber / Wikimedia Commons (CC BY 3.0 at) Reingers Foto: Karl Gruber / Wikimedia Commons (CC BY 3.0 at)

Nakonec tu v 50. letech 20. století vyrostla železná opona. Právě tady ale měla jednu z „bran“. Novou Bystřici a Reingers spojoval jeden z mála hraničních přechodů mezi Rakouskem a Československem, a tak ani v této době se vztahy místních obyvatel na obou stranách hranice zcela nezpřetrhaly. No a od roku 1989 se stále posilují.

S tím vším se na Stezce 20. století setkáte. Kratší okruh vede přes Reingers a Hirschenschlag zpět do Nové Bystřice. Převážná většina trasy vede po nefrekventovaných zpevněných cestách. Delší okruh vás povede z Reingers přes turistický hraniční přechod Romava-Kalkberg do Starého města pod Landštejnem a skončíte v Artolči, vesnici vzdálené dva kilometry od Nové Bystřice. Některé úseky vedou po lesních a polních cestách. Část stezky vede územím se zákazem vjezdu motorových vozidel.

Ilustrace: Shutterstock.com

Kam pro více informací?

https://ceskakanada.com/stezka-20-stoleti/

Hraniční zamyšlení

Hranice jsou tématem i multifunkční cesty zážitků Via Verde. Vhodná je jak pro pěší, tak cyklisty. Začíná a končí v Horní Stropnici na Českobudějovicku a celý okruh měří 33 kilometrů. Pěší si pochopitelně můžou cestu zkrátit. „Hranice neexistují pouze fyzicky, ale také v hlavách lidí. Odhalení těchto a jiných hranic je úkolem zastávek a instalací zřízených podél cesty,“ čteme na oficiálních stránkách projektu. „Via Verde má pozvat lidi z obou stran hranice a hosty regionu ke sportovní aktivitě a zamyšlení. Dobře značená a odpočívadly vybavená cesta k tomu tvoří jak vodítko, tak také rámec a má kromě toho poukázat na regionální nabídku pro volný čas a také poskytnout důležité informace pro návštěvníky regionu,“ čteme dále.

Z Horní Stropnice cesta vede do sedm kilometrů vzdálené obce Harbach, s jejíž pomocí stezka vznikla. První zastavení je na státní hranici. „Region kolem obcí Harbach a Horní Stropnice se pyšní unikátní krajinou a mnohými regionálními památkami. Na tomto místě vznikla v rámci realizace přeshraničního mírového projektu za účasti dětí z České republiky a Rakouska působivá spirála vytvořená z kamenů, která symbolizuje téma metamorfózy (proměny),“ dozvíme na stránkách projektu.

Foto: HaSt / Wikimedia Commons (CC BY-SA 4.0) Lauterbach Garten der Menschenrechte Station 1 - Säulenhalle Foto: HaSt / Wikimedia Commons (CC BY-SA 4.0)

Zastavení v Harbachu vás pak pozve k ochutnání místních specialit. A když pak přejdete do dva kilometry vzdálené obce Lauterbach, navštívíte Zahradu lidských práv. V ní se zamyslíte nad tím, jak by náš život probíhal, kdybychom měli méně štěstí.

Co dalšího na cestě Via Verde zažijete, záleží na vašich možnostech. Můžete se vrátit do Česka, ale také pokračovat na „Překážkovou dráhu zdraví“ v Hirschenwiesu a následně na další zastavení. Celkem jich je devět. Bližší informace o nich se dozvíte, pokud si otevřete stránku http://www.viaverde.co.at/viaverde/viaverdecz.

Ilustrace: Shutterstock.com

Podmínky vstupu do Rakouska:

Do Rakouska můžeme vstoupit pouze s certifikátem o bezinfekčnosti. Tím se myslí potvrzení o očkování, testu nebo prodělání covidu. Tato povinnost se vztahuje na osoby starší 12 let.

Rakousko uznává doklad o očkování:

  • nejméně 22. den po 1. dávce vakcíny, pokud je tato dvoudávková (očkování první dávkou je platné po dobu 3 měsíců),
  • po druhé dávce vakcíny (doba platnosti vakcinace je 9 měsíců od první dávky),
  • nejméně 22. den po vakcinaci očkovací látkou, která je jednorázová (doba platnosti je 9 měsíců od podání první dávky),
  • kdykoliv po vakcinaci za předpokladu, že alespoň 21 dní před očkováním byl proveden pozitivní PCR test nebo důkaz o přítomnosti neutralizačních protilátek (doba platnosti očkování je 9 měsíců od vakcinace). Aktuálně se vztahuje látky Pfizer, Moderna, AstraZeneca, Johnson & Johnson, Serum Institute of India, Sinopharm a Sinovac-CoronaVac.

Ten, kdo není očkovaný, se může prokázat antigenním testem, který není starší než 48 hodin, nebo PCR testem, který není starší než 72 hodin.

Za doklad o bezinfekčnosti se považuje i lékařské potvrzení o prodělání covidu v posledních šesti měsících, případně o zjištění neutralizačních protilátek v posledních třech měsících.

Certifikát musí být v německém nebo anglickém jazyce.

Kontroly na hranicích neprobíhají, policisté ale platnost dokumentů můžou zkontrolovat kdykoliv a kdekoliv během pobytu v Rakousku.

V Rakousku se musí nosit ochrana dýchacích cest vyšší třídy ve všech uzavřených prostorech a pro návštěvu restaurací je potřeba certifikát o bezinfekčnosti a při jejich návštěvě je třeba se zaregistrovat.

(Zdroj: www.dovolena2021.cz)

Nejnovější články z rubriky Česko a jeho regiony

Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: CzechTourism

Zahraniční odborníci na cestovní ruch poznali Karlovarský kraj

První velká incomingová akce na podporu návštěvnosti České republiky po pandemii covid-19. Tak vnímají odborníci na cestovní ruch z celého světa Czech Republic Travel Trade Day (TTD) 2022. Ve spolupráci s Destinační agenturou Živý kraj ho uspořádala...

Číst více
Foto: DMO Český Krumlov Region

Web destinace Český Krumlov Region uspěl ve Zlatém erbu

Webové stránky destinace Český Krumlov Region zabodovaly jako jedny z nejlepších v republice v soutěži Zlatý erb. V kategorii měst a obcí se umístily na druhé příčce v rámci Ceny místopředsedy vlády pro digitalizaci za nejlepší turistickou prezentaci. Ocenění se předávala...

Číst více