Zámek ve Valticích otevřel nový prohlídkový okruh

Na zámku ve Valticích na Břeclavsku slavnostně otevřeli nový prohlídkový okruh představující byt Františka I. z Lichtenštejnu. Okruh, jehož prohlídka trvá 35 minut, prochází deseti místnostmi. Rekonstrukce místností i mobiliáře stála více než deset milionů korun.

Na zámku ve Valticích na Břeclavsku slavnostně otevřeli nový prohlídkový okruh představující byt Františka I. z Lichtenštejnu

„Řada kusů z nábytku, kterým jsou komnaty vybaveny, jsou zrestaurované kusy, které užívali přímo ve Valticích Lichtenštejnové. František I. byl posledním Lichtenštejnem, který vládl ze své valtické rezidence, kde také v červenci 1938 zemřel. Jeho nástupce František Josef II., otec nynějšího knížete Hanse Adama II., vládl už jako jeho nástupce z Vaduzu,“ řekl kastelán zámku Richard Svoboda.

V místnostech jsou například původní kamna nebo barokní křišťálový lustr se skleněnými hrozny, který má připomínat staletou tradici pěstování vína na moravsko-rakouském pomezí.

Lidé mohou při prohlídce obdivovat také dva obrazy. „Prvním je podobizna Josefa Václava I. z Lichtenštejnu, který byl dvořan a přítel Marie Terezie, druhým pak je unikátní barokní malba na skle malovaná hnědými a červenými pigmenty podložená plátkovým zlatem. Zobrazuje svatého Filipa, jak křtí egyptského komorníka,“ dodal kastelán.

Návštěvníci zámku také mohou obdivovat jeho krásu bez lešení, které ještě na začátku tohoto týdne obklopovalo západní křídlo předzámčí. Celý zámek kromě východního křídla předzámčí má novou fasádu.

Zámek ve Valticích, stejně jako ostatní památky v Česku, musel zůstat kvůli pandemii koronaviru až do 25. května uzavřený, teď je přístupný sedm dní v týdnu.

Foto: Shutterstock.com

 

Nejnovější články z rubriky Česko a jeho regiony

Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: CzechTourism

Zahraniční odborníci na cestovní ruch poznali Karlovarský kraj

První velká incomingová akce na podporu návštěvnosti České republiky po pandemii covid-19. Tak vnímají odborníci na cestovní ruch z celého světa Czech Republic Travel Trade Day (TTD) 2022. Ve spolupráci s Destinační agenturou Živý kraj ho uspořádala...

Číst více
Foto: DMO Český Krumlov Region

Web destinace Český Krumlov Region uspěl ve Zlatém erbu

Webové stránky destinace Český Krumlov Region zabodovaly jako jedny z nejlepších v republice v soutěži Zlatý erb. V kategorii měst a obcí se umístily na druhé příčce v rámci Ceny místopředsedy vlády pro digitalizaci za nejlepší turistickou prezentaci. Ocenění se předávala...

Číst více