Zámek ve Valticích otevřel nový prohlídkový okruh

Na zámku ve Valticích na Břeclavsku slavnostně otevřeli nový prohlídkový okruh představující byt Františka I. z Lichtenštejnu. Okruh, jehož prohlídka trvá 35 minut, prochází deseti místnostmi. Rekonstrukce místností i mobiliáře stála více než deset milionů korun.

Na zámku ve Valticích na Břeclavsku slavnostně otevřeli nový prohlídkový okruh představující byt Františka I. z Lichtenštejnu

„Řada kusů z nábytku, kterým jsou komnaty vybaveny, jsou zrestaurované kusy, které užívali přímo ve Valticích Lichtenštejnové. František I. byl posledním Lichtenštejnem, který vládl ze své valtické rezidence, kde také v červenci 1938 zemřel. Jeho nástupce František Josef II., otec nynějšího knížete Hanse Adama II., vládl už jako jeho nástupce z Vaduzu,“ řekl kastelán zámku Richard Svoboda.

V místnostech jsou například původní kamna nebo barokní křišťálový lustr se skleněnými hrozny, který má připomínat staletou tradici pěstování vína na moravsko-rakouském pomezí.

Lidé mohou při prohlídce obdivovat také dva obrazy. „Prvním je podobizna Josefa Václava I. z Lichtenštejnu, který byl dvořan a přítel Marie Terezie, druhým pak je unikátní barokní malba na skle malovaná hnědými a červenými pigmenty podložená plátkovým zlatem. Zobrazuje svatého Filipa, jak křtí egyptského komorníka,“ dodal kastelán.

Návštěvníci zámku také mohou obdivovat jeho krásu bez lešení, které ještě na začátku tohoto týdne obklopovalo západní křídlo předzámčí. Celý zámek kromě východního křídla předzámčí má novou fasádu.

Zámek ve Valticích, stejně jako ostatní památky v Česku, musel zůstat kvůli pandemii koronaviru až do 25. května uzavřený, teď je přístupný sedm dní v týdnu.

Foto: Shutterstock.com

 

Nejnovější články z rubriky Česko a jeho regiony

Foto: Shutterstock.com

Jakou budoucnost plánují politici cestovnímu ruchu, hotelnictví a gastronomii?

Rozhodujete se, komu v nadcházejících parlamentních volbách dát svůj hlas, i podle toho, jakou budoucnost plánují jednotlivé strany pro obor, který vás živí? Pomoci vám může anketa, kterou mezi lídry politických stran a uskupení provedla Asociace hotelů a restaurací...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Turistické vouchery Prahy letos využilo 76 000 lidí

Vouchery, které jsou pilířem turistické kampaně V Praze jako doma, letos dosud využilo 76 tisíc lidí. V loňském roce jich bylo o tři tisíce méně, celkem se tak do programu zapojilo téměř 150 tisíc návštěvníků hlavního města. Město nyní...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Vysočina: Kraj rybníků, lesů a kouzelných zákoutí

Dělí Moravu od Čech, charakterizuje ji zvlněné krajina s nespočtem do dálky se táhnoucích kopců, smaragdových lesů, prostorných luk a pastvin. Zkrátka romantika, kam jen oko dohlédne, přesně taková je Vysočina. Inspirativní, přesto klidná, drsná i malebná. Rybníky...

Číst více