Valbřišsko láká na aktivní turistiku a vyhlídkové věže

Foto: LOTAW Foto: LOTAW

V době omezených možností pro setkávání jsou ideálním řešením procházky nebo výlety, ať už pěší či cyklistické, na čerstvém vzduchu. Právě takovouto možnost nabízí sousední Valbřišský region v Polsku. 

  • Prohlédnout galerii (6 fotografií)

Nejen pro cyklisty jsou zde trasy #ACTIVE např. v obcích Jedlina-Zdrój, Głuszyca nebo Walim, kde najdeme také trasy aktivního odpočinku pro běhání, cyklistiku i nordic walking. Trasy jsou vyprojektované tak, aby procházely nejzajímavějšími turistickými místy regionu. Tyto trasy měří celkem cca 50 km a v terénu jsou viditelně značeny.

MTB cyklotrasy Głuszyca

V místních Sovích horách také najdete jednu z nejdelších tras pro horská kola (MTB) v Polsku. Bohatá síť cyklostezek v Sovích horách má na svědomí, že toto místo se pro milovníky dvou kol stalo jedním z nejpopulárnějších v zemi. Děje se tak i proto, že Soví hory jsou snadno dostupné pro cyklisty ze všech stran hlavního hřbetu. Zvláště oblíbené jsou speciální terénní trasy (zóna MTB) vybudované v okolí Głuszyce a Stříbrné Hory (Srebrna Góra). Jsou to trasy spíše pro náročnější, často vedoucí těžce dostupným terénem, v některých místech po speciálně vytýčených lesních stezkách a lávkách. Trasy tvoří smyčky, častokrát se protínají, spojují se stezkami pro pěší či cyklisty s různou úrovní kondice. V roce 2019 se tato regionální zóna MTB stala nejlepším produktem cykloturistiky v zemi. V obci Głuszyca pak docela nedávno otevřeli moderní skatepark a Jedlině-Zdroji další turistické trasy.

 

Vyhlídkové věže? Zdaleka nejen rozhledny!

K pěší turistice doporučujeme toulky po okolních kopcích a návrších se stovkami stezek, na nichž lze narazit na některou z desítek vyhlídkových věží této Valbřišské aglomerace. A protože svět se zdá být z výšky krásnější, najdeme zde rozhledny postavené speciálně pro turisty na vrcholech hor, dále kostelní a radniční věže, věže postavené v posledních letech i ty pamatující turistický ruch z doby před sto lety. Nelze uvést všechny z nich, avšak doporučujeme navštívit aspoň ty nejdůležitější.

K nejstarším v regionu a nejzajímavějším z nich patří bezesporu vyhlídková věž na Velké Sově (1 015 m n. m.), z níž dohlédneme na českou i polskou stranu, a dále např. vyhlídková věž na vrchu „Trójgarb” (Trojhrb), která se svými 27,5 m patří k nejvyšším v regionu. Dále pak lze uvést objekt na nejvyšším vrcholu Valbřišských hor – Borowé (853 m n. m.) s rozhlednou, jejíž ocelová konstrukce připomíná srolovaný list papíru. V r. 1913 zase vyrostla rozhledna na hoře Všech svatých (648 m n. m.), vybudovaná z červeného pískovce. Je tu ale spousta dalších vyhlídkových věží, k nimž se lze dostat jak pěšky, tak na kole.

[fotogalerie2]

Valbřišsko z koňského hřbetu

Pro milovníky koní doporučujeme návštěvu stáje Dworzysko – zařízení s jezdeckou školou v obci Szczawno-Zdrój, které slouží i pro ustájení koní; za návštěvu stojí i „Stado Ogierów Książ Wałbrzychu” –  krytá jezdecká hala o ploše 800 m2, kde se v současnosti nachází více jak 100 koní. Pro nejmladší zde organizují letní tábory s výukou jízdy na koních. Využít lze také individuální projížďky na koních či léčebné procedury spojené s hipoterapií. V historických prostorách stáje je možno organizovat nejrůznější společenské akce nejen pro děti, vč. projížděk koňskou bryčkou po okolí. V zimě naopak možno využít projížděk na koňských saních.

 

Za léčením i odpočinkem

Pro ty, co upřednostňují procházky po okolí a pro milovníky rekreace doporučujeme návštěvu několika úžasných lázeňských míst v regionu, napít se léčivé vody a nadýchat se svěžího vzduchu např. v lázních Szczawno-Zdrój nebo Jedlina-Zdrój (www.szczawno-jedlina.pl). Je zde rovněž množství stezek pro procházky i pěší turistiku jako takovou.

V okolí lázní se nachází „Park Aktywności Czarodziejska Góra” (Park aktivit Čarodějnická hora) s lanovým parkem, sáňkařskou dráhou dlouhou 600 m a cvičnou horolezeckou věží. K největším atrakcím pro vodní radovánky se pak řadí akvapark Aqua Zdrój ve Wałbrzychu – nejlákavějšími z nich jsou zcela jistě tři trubicové vodní tobogány, z nichž dva jsou klasické o délkách 100 a 60 m, jeden – tzv. turbo slide – je dlouhý 60 m a má prudší spád.

K návštěvě doporučujeme samozřejmě mnohem více zdejších atrakcí, o nichž se blíže dozvíte v česko-polském průvodci po regionu.

 

Foto: LOTAW

Čtěte také: Za lázeňskými perlami Valbřišského regionu

Nejnovější články z rubriky Destinace

Foto: Shutterstock.com

Smartwings otevírá pravidelnou linku z Bratislavy do Dubaje

Letecká společnost Smartwings otevírá 24. října pravidelné přímé letecké spojení z Bratislavy do Dubaje ve Spojených arabských emirátech (SAE). Linka bude během zimního letového řádu provozována 1x týdně, každou neděli moderním letadlem Boeing 737 MAX 8. Dopravce...

Číst více
Foto: Petr Manuel Ulrych

Za Jánošíkem na e-biku

Zbývající zářijové víkendy jsou jako stvořené k prodloužení léta. Přemýšlíte-li, jak volné dny využít, nemusíte se omezovat jen na české luhy a háje – vyrazit můžete i k našim východním sousedům. V tomto a následujících dvou článcích vám přineseme pár tipů...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Travel Advance nově zastupuje Trentino

Trentino, nezávislá provincie na severu Itálie známá především jako lyžařská destinace, má na českém trhu nové zastoupení. PR pro ni bude zajišťovat agentura Travel Advance, která se specializuje na destinační marketing. Společnost o tom informovala v tiskové...

Číst více