Valbřišsko láká na aktivní turistiku a vyhlídkové věže

Foto: LOTAW Foto: LOTAW

V době omezených možností pro setkávání jsou ideálním řešením procházky nebo výlety, ať už pěší či cyklistické, na čerstvém vzduchu. Právě takovouto možnost nabízí sousední Valbřišský region v Polsku. 

  • Prohlédnout galerii (6 fotografií)

Nejen pro cyklisty jsou zde trasy #ACTIVE např. v obcích Jedlina-Zdrój, Głuszyca nebo Walim, kde najdeme také trasy aktivního odpočinku pro běhání, cyklistiku i nordic walking. Trasy jsou vyprojektované tak, aby procházely nejzajímavějšími turistickými místy regionu. Tyto trasy měří celkem cca 50 km a v terénu jsou viditelně značeny.

MTB cyklotrasy Głuszyca

V místních Sovích horách také najdete jednu z nejdelších tras pro horská kola (MTB) v Polsku. Bohatá síť cyklostezek v Sovích horách má na svědomí, že toto místo se pro milovníky dvou kol stalo jedním z nejpopulárnějších v zemi. Děje se tak i proto, že Soví hory jsou snadno dostupné pro cyklisty ze všech stran hlavního hřbetu. Zvláště oblíbené jsou speciální terénní trasy (zóna MTB) vybudované v okolí Głuszyce a Stříbrné Hory (Srebrna Góra). Jsou to trasy spíše pro náročnější, často vedoucí těžce dostupným terénem, v některých místech po speciálně vytýčených lesních stezkách a lávkách. Trasy tvoří smyčky, častokrát se protínají, spojují se stezkami pro pěší či cyklisty s různou úrovní kondice. V roce 2019 se tato regionální zóna MTB stala nejlepším produktem cykloturistiky v zemi. V obci Głuszyca pak docela nedávno otevřeli moderní skatepark a Jedlině-Zdroji další turistické trasy.

 

Vyhlídkové věže? Zdaleka nejen rozhledny!

K pěší turistice doporučujeme toulky po okolních kopcích a návrších se stovkami stezek, na nichž lze narazit na některou z desítek vyhlídkových věží této Valbřišské aglomerace. A protože svět se zdá být z výšky krásnější, najdeme zde rozhledny postavené speciálně pro turisty na vrcholech hor, dále kostelní a radniční věže, věže postavené v posledních letech i ty pamatující turistický ruch z doby před sto lety. Nelze uvést všechny z nich, avšak doporučujeme navštívit aspoň ty nejdůležitější.

K nejstarším v regionu a nejzajímavějším z nich patří bezesporu vyhlídková věž na Velké Sově (1 015 m n. m.), z níž dohlédneme na českou i polskou stranu, a dále např. vyhlídková věž na vrchu „Trójgarb” (Trojhrb), která se svými 27,5 m patří k nejvyšším v regionu. Dále pak lze uvést objekt na nejvyšším vrcholu Valbřišských hor – Borowé (853 m n. m.) s rozhlednou, jejíž ocelová konstrukce připomíná srolovaný list papíru. V r. 1913 zase vyrostla rozhledna na hoře Všech svatých (648 m n. m.), vybudovaná z červeného pískovce. Je tu ale spousta dalších vyhlídkových věží, k nimž se lze dostat jak pěšky, tak na kole.

[fotogalerie2]

Valbřišsko z koňského hřbetu

Pro milovníky koní doporučujeme návštěvu stáje Dworzysko – zařízení s jezdeckou školou v obci Szczawno-Zdrój, které slouží i pro ustájení koní; za návštěvu stojí i „Stado Ogierów Książ Wałbrzychu” –  krytá jezdecká hala o ploše 800 m2, kde se v současnosti nachází více jak 100 koní. Pro nejmladší zde organizují letní tábory s výukou jízdy na koních. Využít lze také individuální projížďky na koních či léčebné procedury spojené s hipoterapií. V historických prostorách stáje je možno organizovat nejrůznější společenské akce nejen pro děti, vč. projížděk koňskou bryčkou po okolí. V zimě naopak možno využít projížděk na koňských saních.

 

Za léčením i odpočinkem

Pro ty, co upřednostňují procházky po okolí a pro milovníky rekreace doporučujeme návštěvu několika úžasných lázeňských míst v regionu, napít se léčivé vody a nadýchat se svěžího vzduchu např. v lázních Szczawno-Zdrój nebo Jedlina-Zdrój (www.szczawno-jedlina.pl). Je zde rovněž množství stezek pro procházky i pěší turistiku jako takovou.

V okolí lázní se nachází „Park Aktywności Czarodziejska Góra” (Park aktivit Čarodějnická hora) s lanovým parkem, sáňkařskou dráhou dlouhou 600 m a cvičnou horolezeckou věží. K největším atrakcím pro vodní radovánky se pak řadí akvapark Aqua Zdrój ve Wałbrzychu – nejlákavějšími z nich jsou zcela jistě tři trubicové vodní tobogány, z nichž dva jsou klasické o délkách 100 a 60 m, jeden – tzv. turbo slide – je dlouhý 60 m a má prudší spád.

K návštěvě doporučujeme samozřejmě mnohem více zdejších atrakcí, o nichž se blíže dozvíte v česko-polském průvodci po regionu.

 

Foto: LOTAW

Čtěte také: Za lázeňskými perlami Valbřišského regionu

Nejnovější články z rubriky Destinace

Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Tři pilíře německé propagace a pár zajímavých čísel

Nejen tři inspirační videa, ale i zajímavá čísla o turistice z České republiky představil minulý týden ředitel Německé turistické centrály (DZT) v Praze Jan Pohaněl na setkání s novináři.

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Ras Al Khaimah – emirát na špici

Ras Al Khaimah doslova znamená špička stanu. Tento emirát skutečně na mapě tvoří severní špičku Spojených arabských emirátů, s nimiž sousedí se všemi vyjma Abu Dhábí. Místo na špici má ovšem i z hlediska udržitelnosti a zážitků.

Číst více