Do Polska a zase zpátky

Foto: Shutterstock.com Kudowa-Zdrój Foto: Shutterstock.com

I v Polsku se můžeme skoro celý den zdržet, aniž bychom museli při návratu do Česka vyplňovat příjezdový formulář a podstupovat test. Přísnější režim ale platí při vstupu k našim severním sousedům. Ti vyžadují očkování nebo negativní test. Pokud podmínky vstupu do Polska splňujete, můžete si vybrat z našich tipů na krátký přeshraniční výšlap po naučných stezkách.

Do Kudowy-Zdróje na ryby

Přibližně tříhodinová pěší procházka vás čeká, pokud se rozhodnete projít naučnou stezku „Evropským městem Náchod – Kudowa-Zdrój“. Titul „evropské město“ si přisvojují města, která se zasloužila o porozumění v rámci Evropy. Náchod a Kudowa-Zdrój spolu bezprostředně sousedí a přechod státní hranice za normálních okolností skoro ani nepostřehnete. Naučná stezka začíná v centru Náchoda, kde vás informační tabule upozorní na renesanční zámek s francouzskou zahradou, gotický kostel sv. Vavřince, secesní budovu městského divadla a novorenesanční budovu radnice.

Stezka pak pokračuje do náchodské čtvrti Běloves, kde se dozvíte zajímavosti o místním lázeňství, a kdo bude chtít, může navštívit i tamní pěchotní srub. Tisková mluvčí náchodského městského úřadu Nina Adlof sem zve i na právě probíhající kulturní program: „V letošním roce probíhá v Malých lázních Běloves bohaté kulturní léto, které zve návštěvníky na program v podobě hudebních vystoupení, výstav a dětských dnů plných her a zábavy. Pro milovníky výstav jsou v celém areálu Malých lázní Běloves ke zhlédnutí dvě expozice fotografií členů Fotoklubu Náchod, které jsou přístupné zdarma a zajímavým způsobem propojují venkovní a vnitřní prostory Vily Komenský.

Pak už překročíte státní hranici, za kterou vás uvítá město Kudowa-Zdrój, a zastavíte se ve čtvrti Słone. Zastavení naučné stezky vám tu dá tipy na výlety, které tu můžete podniknout.

Foto: Shutterstock.com Jezírko v lázeňském parku v Kudowě-Zdróji Foto: Shutterstock.com

Pokračovat budete do městské části Czermna, kde vás k návštěvě pozve místní kostnice. A nakonec dojdete do lázeňského parku v Kudowě-Zdróji, která je jedním z nejstarších lázeňských měst v Evropě. Můžete ochutnat vodu ze zdejších osmi léčivých pramenů, případně navštívit Muzeum žab a Muzeum hraček a občerstvit se můžete v některé z hospůdek s jezírkem. Informační tabule naučné stezky slibuje, že si v něm můžete sami chytit rybu a kuchař vám ji připraví podle vaší chuti.

Celá trasa naučné stezky „Evropským městem Náchod – Kudowa-Zdrój“ měří deset kilometrů. Vznikla v roce 2017 s cílem přilákat více turistů. Podle Niny Adlof se to prý podařilo: „O naučnou stezku je z hlediska cestovního ruchu zájem. Je určená pro pěší i cykloturistiku a využívají ji nejen turisté, ale i obyvatelé města Náchod a Kudowy-Zdrój.“ Kvůli pandemii teď ale počet turistů poklesl, a to hlavně zahraničních.

S dobrou paní za horníky

Koho zajímají historické lomy a doly, ocení naučnou stezku „Po stopách Mariany Oranžské“, která vede z Bílé Vody na Jesenicku do Zlotého Stoku na polské straně hranice. Obce jsou od sebe vzdálené asi čtyři kilometry a okružní naučná stezka měří deset kilometrů. Během jednotlivých zastavení se seznámíte s pohnutým osudem nizozemské princezny Mariany Oranžské, která žila v letech 1810–1883. O rozvoj zdejší oblasti se zasloužila tak významně, že si od místních obyvatel vysloužila přízvisko „dobrá paní“.

Mariana byla manželkou prince Albrechta Pruského. Manželství ale nebylo šťastné, a tak se ho rozhodla opustit. Když se provalilo, že čeká dítě se svým milencem, její tchán, pruský král Fridrich Vilém III., jí zakázal pobývat v Prusku déle než jeden den. Právě kvůli tomu koupila zámek v Bílé Vodě na rakouské straně hranic s Pruskem. Díky tomu mohla dojíždět do svého zámku v Kamienci Zabkowickém, který je z Bílé Vody asi deset kilometrů daleko.

Foto: Jan Mehlich / Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0) Bývalý zlatý důl, dnes muzeum těžby zlata ve Zlotém Stoku Foto: Jan Mehlich / Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0)

Až k němu ale zdejší naučná stezka nevede. Po ní se od autobusové zastávky před zámkem vydáte do nedalekého lomu Kukačka. V něm Mariana nechala těžit krystalický vápenec. Dnes už jen dokresluje krajinu, a pokud budete chtít, můžete využít zdejší ohniště a opéct buřty. Pak už překročíte státní hranici a dojdete k nedávno zrekonstruované vápence. I tu nechala Mariana postavit. A už jste ve Zlotém Stoku.

Tady můžete odbočit ke Zlatému dolu, který slibuje množství atrakcí a zábavy pro děti i dospělé. Dozvíte se, jak se tu kdysi těžilo zlato, zjistíte, co to byla „chodba smrti“, a nahlédnete i do středověké hornické osady.

Až si Zlotý Stok prohlédnete, napojíte se znovu na naučnou stezku a dojdete zpátky do Bílé Vody.

Ve třech státech najednou

Hodně neobvyklý pocit přítomnosti hned ve třech státech zároveň můžete zažít v Hrčavském Trojmezí. Společný hraniční bod tam mají Česko, Polsko a Slovensko. Ten je sice ve špatně přístupném místě v korytě potoka, ale kolem něj jsou vztyčené tři symbolické hraniční kameny – v každém státě jeden. A ke každému z nich se dá pohodlně dostat klidně i s kočárkem.

Samozřejmě užít si pocit přítomnosti ‚najednou‘ ve třech státech je aktuálně  pro návštěvníka z České republiky formálně složitější a měl by dodržovat aktuální koronavirové opatření,“ upozorňuje Petr Kolčárek z Gorolského turistického informačního centra. Zvláště slovenské hranice může překročit jen ten, kdo má ukončené očkování a vyplnil registrační formulář. Kdo očkování nemá, musí nastoupit do karantény. „Nicméně z České strany se dostane na Trojmezí z Hrčavy bez komplikací,“ pokračuje Kolčárek s tím, že nedaleko Trojmezí se v poslední době rozšířily možnosti občerstvení. Například Sýrárna Hrčavský Grunt, která je od Trojmezí asi 150 metrů, nebo Hospoda u MĚ, která stojí asi 80 metrů od trojmezního bodu.

Nejlépe se na Trojmezí dostanete z obce Hrčava. Na jejích oficiálních stránkách se dočteme: „Obec Hrčava spadá svou polohou do oblasti Těšínských Beskyd, která se řadí k rájům pro nádherná místa na dovolenou. Svébytný gorolský folklor prozrazuje mnoho o někdejším životě horalů, o jejich sepětí s přírodou, o srdečné povaze a pohostinnosti. Díky poloze na Trojmezí tady silně zakořenily regionální tradice Česka, Polska a Slovenska. Všechny národní komunity si zachovaly svůj dialekt, pestré folklorní zvyky i nádherné svátky,“ čteme s dovětkem, že právě zde vychází slunce z celé republiky nejdříve. 

Foto: Shutterstock.com Hrčavské Trojmezí Foto: Shutterstock.com

Blízkost hned dvou sousedních států je pro turismus ve zdejší oblasti důležitá. Což podle Kolčárka v koronavirové době způsobuje komplikace: „V průběhu těch nejtvrdších koronavirových opatření byl zřetelně vidět výrazný úbytek hostů ze sousedních zemí, kteří u nás tvoří poměrně vysoké procento návštěvníků.“ V současné době se ale situace podle Kolčárka dost zlepšuje.

Zítra se zaměříme na Slovensko, které v současnosti je ze všech sousedních zemí přístupné nejobtížněji.

Ilustrace: Shutterstock.com

Podmínky vstupu do Polska

Do Polska můžeme vstoupit pouze s negativním PCR nebo antigenním testem, který není starší než 48 hodin. Ten mít nemusíme, pokud jsme plně očkovaní a od poslední dávky uplynulo alespoň 14 dní, případně pokud jsme covid-19 prodělali ne více než před 180 dny. Pokud nic z toho nemáme, musíme v Polsku nastoupit do 10denní karantény. Veškerá potvrzení musí být v polském nebo anglickém jazyce a potřebují ho všichni starší 12 let.

Kontroly na hranicích neprobíhají, a z toho důvodu jsou zpravidla velmi dobře průchozí. Policisté ale platnost dokumentů můžou zkontrolovat kdykoliv a kdekoliv během našeho pobytu v Polsku.

V celém Polsku pak platí povinnost zakrývání dýchacích cest v uzavřených objektech. To se netýká dětí do pěti let věku včetně a osob, od nichž nelze povinnost vynutit s ohledem na jejich zdravotní stav.

Nejnovější články z rubriky Česko a jeho regiony

Foto: Shutterstock.com, Vysočina Tourism, Koruna Vysočiny (montáž: COT group)

Vysočina Tourism povede Oľga Königová

Novou ředitelkou organizace destinačního managementu Vysočina Tourism se stane Oľga Königová, která ve funkci nahradí Tomáše Čiháka. Ten měl chod krajské DMO na starosti od roku 2009. Oľga Königová doposud stála v čele destinační společnosti Koruna...

Číst více
Foto: Gorics / Wikimedia Commons (CC BY-SA 4.0)

Ceny cestovního ruchu Olomouckého kraje získaly lázně i terénní stezky

Absolutními vítězi loňského a letošního ročníku Cen cestovního ruchu Olomouckého kraje jsou Schrothovy léčebné lázně v Dolní Lipové na Jesenicku a Hanácká stezka na Prostějovsku, což jsou terénní stezky pro jízdní kola. Výsledky Cen cestovního ruchu Olomouckého kraje...

Číst více
Foto: Petr Manuel Ulrych

Hýbejte se s Teribearem a pomozte ohroženým dětem

Úderem dnešní 10. hodiny byl na pražské Letné odstartován 7. ročník charitativního happeningu Nadace Terezy Maxové dětem. Akce nazvaná „Hýbejte se s TERIBEARem aneb Prima pohyb s medvědem powered by ŠKODA AUTO“ je i letos virtuální, vše funguje přes mobilní...

Číst více