V Ústeckém kraji vyjedou turistické vlaky

Foto: Shutterstock.com Foto: Shutterstock.com

Turistické železniční linky se v Ústeckém kraji rozjedou o Velikonocích. Pojedou jen ty spoje, které na své trase nepřejíždí hranice okresu. Výletní loď mezi Hřenskem a Ústím nad Labem zatím nevypluje, řekl mluvčí Ústeckého kraje Martin Volf.

Velký pátek bude dnem zahájení provozu na lince mezi Děčínem a Mikulášovicemi, Libochovicemi a Roudnicí nad Labem na Litoměřicku či Chomutovem a Vejprty. Na Litoměřicku vyjede také Opárenský expres.

Na začátek sezony se připravuje Zubrnická museální železnice, která provozuje linky mezi nádražím Střekov v Ústí nad Labem a Zubrnicemi. Tradičním vozidlem na trati bude opět motorový vůz M131 přezdívaný Hurvínek. „Bohužel kvůli současné situaci je uzavřen skanzen v Zubrnicích i železniční muzeum. Skanzen ale připravil pro turisty stezku k vodním mlýnům,“ řekl Radek Kubala z železničního spolku, který usiluje o prodloužení trati až do Lovečkovic.

Na uvolnění opatření čeká linka Česká Kamenice – Kamenický Šenov, která jako jediná překračuje hranice dvou krajů. Zatím nepojede ani nová linka T9 z Prahy do Mikulášovic na Děčínsku a linka RE20 Drážďany – Ústí nad Labem – Litoměřice. „Spuštění provozu linky je předpokládáno až na základě uvolnění opatření vztahujících se k přeshraniční doprav​ě,“ uvedl Volf. Na vyplutí si musí počkat také výletní loď, která vozí turisty mezi Ústí nad Labem a Hřenskem.

V pátek zahájí provoz víkendové linky T4, které cestující přezdívají Opárenský expres. Vlakové spojení Litoměřice horní nádraží – Lovosice – Chotiměř, vedoucí turisticky atraktivním Oparenským údolím, čeká druhá sezóna. Vlaky budou ve dnech provozu, tedy o víkendech a státních svátcích, jezdit sedmkrát denně ve dvouhodinovém taktu.

V pátek vyjede netradiční souprava vedená lokomotivou 742.119 s přezdívkou Modrý kocour. Na Velikonoční pondělí vyjede také speciální souprava, kterou povede lokomotiva Bardotka 749.039. Cestující se v tento den navíc mohou těšit na čokoládové překvapení.

Turistické železniční linky bývají každoročně v provozu o víkendech a svátcích od dubna do konce září. Loni se rozjely kvůli vypuknutí epidemie koronaviru až v polovině května. Cestující musí dodržovat všechna opatření, jako je například povinnost mít respirátor.

Nejnovější články z rubriky Česko a jeho regiony

Foto: Shutterstock.com

Jakou budoucnost plánují politici cestovnímu ruchu, hotelnictví a gastronomii?

Rozhodujete se, komu v nadcházejících parlamentních volbách dát svůj hlas, i podle toho, jakou budoucnost plánují jednotlivé strany pro obor, který vás živí? Pomoci vám může anketa, kterou mezi lídry politických stran a uskupení provedla Asociace hotelů a restaurací...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Turistické vouchery Prahy letos využilo 76 000 lidí

Vouchery, které jsou pilířem turistické kampaně V Praze jako doma, letos dosud využilo 76 tisíc lidí. V loňském roce jich bylo o tři tisíce méně, celkem se tak do programu zapojilo téměř 150 tisíc návštěvníků hlavního města. Město nyní...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Vysočina: Kraj rybníků, lesů a kouzelných zákoutí

Dělí Moravu od Čech, charakterizuje ji zvlněné krajina s nespočtem do dálky se táhnoucích kopců, smaragdových lesů, prostorných luk a pastvin. Zkrátka romantika, kam jen oko dohlédne, přesně taková je Vysočina. Inspirativní, přesto klidná, drsná i malebná. Rybníky...

Číst více