V Praze by do tří let mohlo přibýt 1 750 hotelových pokojů

Vizualizace: UBM Development Do finále spěje rekonstrukce Cukrovarnického paláce v Praze na hotel Andaz Vizualizace: UBM Development

Na pražském hotelovém trhu by v příštích třech letech podle společnosti Cushman & Wakefield mělo přibýt 1 750 pokojů. Otevřít mají hlavně luxusní hotely. Poradenská firma to uvedla v tiskové zprávě.

Výstavba by podle společnosti měla pomoci oživení odvětví po koronavirové krizi. Návrat na úroveň roku 2019 se očekává nejčastěji v roce 2024, tuzemskému cestovnímu ruchu by mělo prospět předsednictví Česka v Radě Evropské unie, kdy bude hostit mnoho mezinárodních akcí, dodala firma.

V centru Prahy na Senovážném náměstí brzy zahájí provoz Andaz Hotel patřící do mezinárodní hotelové sítě Hyatt. Ve stejné lokalitě se na jaře otevře také hotelovo-rezidenční projekt The Julius spadající do skupiny The House of Julius Meinl. Zatím nejasný je termín spuštění provozu W Hotelu, bývalého hotelu Evropa na Václavském náměstí. Zde se nachází také hotel Alcron, který čeká rozsáhlá rekonstrukce, od konce roku bude fungovat pod názvem Almanac X Prague. Luxusní ubytování nabídne i Fairmont Golden Prague Hotel, někdejší hotel InterContinental, který by měl otevřít příští rok. Je součástí sítě Accor Hotels.

Hotelových transakcí se loni podle Cushman & Wakefield neuskutečnilo mnoho, prodávaly se hlavně malé hotely jako například Blue Orange Business Resort nedaleko letňanského výstaviště v Praze nebo hotel Ventana na Starém Městě. Dokončen byl prodej W Hotelu. Letos se očekává větší počet transakcí, kvůli nedostatku hotelů to ale nebude výrazný nárůst.

Majitelé se přes vysoké ztráty kvůli pandemii hotelů nezbavují. Jejich přesvědčení, že hotely hodnotu neztratily, naopak mají potenciál růstu, nahrává to, že se mimo jiné mluví o omezení krátkodobých pronájmů typu Airbnb. Větší dění v cestovním ruchu by mělo přinést i předsednictví České republiky v Radě EU, uvedl vedoucí hotelového týmu pro střední a východní Evropu v Cushman & Wakefield David Nath.

Stejně jako v jiných odvětvích i u hotelových nemovitostí nabývá na významu udržitelnost. Někteří hoteloví operátoři jsou ochotni v takových případech poskytnout výhodnější obchodní podmínky. V Praze ale zatím není příliš hotelů, které by splňovaly nejvyšší standardy udržitelnosti. „Například průzkum na Google.com/Travel ukazuje, že tu je jen velmi nízký počet hotelů označených ´eco-certified´. Poměrně vzácným příkladem jsou oba pražské hotely pod značkou Hilton, Lindner Hotel Prague Castle a Mosaic House Design Hotel,“ řekl vedoucí výzkumu v oddělení hotelových nemovitostí za region EMEA v Cushman & Wakefield Bořivoj Vokřínek.

Do hotelů v Česku loni v listopadu přijelo podle posledních dostupných dat Českého statistického úřadu a agentury CzechTourism přibližně 715 000 turistů, meziročně asi o 636 000 více. Podíl zahraničních hostů činil 41 procent, nejvíce jich bylo z Německa.

Nejnovější články z rubriky Praha

Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: MAFRA - Petr Kozlík Kozlik

Pražský Augustine má novou ředitelku

Vedení hotelu Augustine, a Luxury Collection Hotel, Prague se ujala nová generální ředitelka Gabriela Dítětová. Ve funkci vystřídala Maria Eggera, který jeden z nejluxusnějších hotelů v metropoli vedl více než šest let. Nová generální ředitelka přináší bohaté zkušenosti,...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Prague City Tourism inovuje průvodcovské služby

Společnost Prague City Tourism (PCT) přichází s novou nabídkou prémiových průvodcovských a vzdělávacích služeb. Nabídkou zážitkového a slow turismu chce oslovit individuální cestující v souladu s cíli udržitelného turismu. Tyto produkty budou nově pod značkou Pragensia viva, uvedla PCT v tiskové...

Číst více