V emirátech jako doma, aneb silné moravské spojení

Foto: Shutterstock.com Napajedla. Jmenné město Napajedelských emirátů Foto: Shutterstock.com

Doma nebo za hranice? Na západ nebo na východ? Do Emirátů nebo do emirátů? Prosím? Ano, je to tak. Prázdniny doma v Česku nám letos umožňují řadu novinek, kupříkladu navštívit emiráty. Leží na východě České republiky a je v nich hezky moravsky.

Také vás lákají takové ty domácí pohodové prázdniny? Třeba i na nenáročných stezkách o délce 70 kilometrů, které propojují několik blízkých měst ve Zlínském kraji? Konkrétně pak Žlutavu, Halenkovice, Oldřichovice, Karlovice, Komárov, Pohořelice, Spytihněv, Topolnou a také Napajedla? Právě podle posledního zmíněného místa mají trasy, na které vás dnes pozveme, svůj název – Stezky Napajedelských emirátů.

Síň slávy

Stezky Napajedelských emirátů vás provedou přírodou, neznámými místy, o kterých ví leckdy je zasloužilí domorodci, i lokacemi, které by si zasloužily místo v televizních dokumentech. Věděli jste například, že na polích v okolí Napajedel, v sousedící obci Prusinky, pěstovala firma Baťa během II. světové války tabák? Anebo že v bývalém lomu u Napajedel se v kalvárenském pískovci nalézaly stopy stříbra a zlata? Případně, že i tady mají vlastní minerální pramen Slanica, který se složením podobná luhačovickým pramenům? Z podobně atraktivních střípků si ve východomoravských emirátech sestavíte celou turistickou síň slávy a výstavních zážitků.

Foto: Mapy.cz Mapa Stezek Napajedelských emirátů Foto: Mapy.cz

Kilásky, kochání i koupáníčka

Dobré je vědět, že Napajedelské emiráty prosvištíte i bez pasu na kole se školními dětmi, projdete je hladce a křížem krážem s kočárkem, kamarádkou a klidně i s piknikovým košem. Záměr zřizovatelů totiž je, aby stezky byly co nejschůdnější, nenáročné a některé byly vhodné i pro rodiny s kočárky. Stezky se záměrně vyhýbají silničním tahům, a můžete si je střihnout i zostra a dát si pár kilásků jako zátěžovou túru. Pravděpodobně se ale ochudíte o řadu hezkých okamžiků, o kochání výhledy, libé posedávání, koupáníčko a podobně.

I když jednotlivé cesty napříč emiráty jsou dobře prošlápnuté od domorodých výletníků, jako projekt a koncept jsou poměrně čerstvou novinkou. Jejich turistické značení má podobu barevných kruhů s bílým okrajem, v internetových mapách jsou tyto trasy vyznačeny čárkovaně v barvě značení. Jednotlivé obce pak dle svého uvážení doplňují stezky o mobiliář nebo jiné aktivity.

Ilustrace: Shutterstock.com

Kam pro více informací

www.vychodni-morava.cz

www.ccrvm.cz

www.ic.napajedla.cz

www.stezkyemiratu.cz

www.stezkyemiratu.cz/mapa/mapa.html

 

Připraveno podle materiálů Centrály cestovního ruchu Východní Moravy

A jaké jsou TOP neznámé zajímavosti v tomto kousku východní Moravy?

1. Když se nechcete pustit řídítek

Žlutava – Pumptrack Yellow Hills
Okruh tvořený klopenými zatáčkami pro jízdu na kole

Žlutava – Motokrosová trať Žlutavská rokle
Trať disponuje třemi lavicemi, čtyřmi výjezdy a sjezdy, pěti tobogány a startovacím zařízením pro devatenáct motorek. Jedná se o hlinitojílovitou přírodní trať o délce 1 215 m s převýšením 67 m. Před rokem 1989 se zde jezdil motokros profesionálně.

Foto: Shutterstock.com Ilustrační foto. Motocross má na Východní Moravě tradici Foto: Shutterstock.com

2. Když cestujete s válečnou encyklopedií

Napajedla-Prusinky – Pomník zastřelených amerických letců
Pomník vytvořený ve stromě se nachází v centru města Napajedla u kostela a připomíná den 14. 10. 1944, kdy na trati zvané Amerika v Prusinkách nouzově přistál americký bombardér B-17 (G). Desetičlenná posádka vyvázla až na jednoho letce bez zranění. Při zatýkání německými vojáky byli dva američtí letci Lt. R. Winters a Lt. J. Johnson bezdůvodně zastřeleni.

Žlutava – Památník paraskupiny Bohuš
Památník příslušníků paraskupiny Bohuš, která na Žlutavsku působila od února 1945, aby odsud získávala zpravodajské informace o pohybu německých vojsk v údolí řeky Moravy.

3. Když si chcete vyšlápnout a vidět

Komárov – Vyhlídkové místo
Místo nabízí pohled na Chřiby.

Napajedla – Vyhlídkové místo Maková
Vrchol kopce Maková leží ve výšce 338 m n. m. a je pokryt loukami. Nabízí se odtud výhled jak na Napajedla v údolí řeky Moravy, tak i na další vrcholky Chřibů. Vidět je část města Zlína.

4. Když milujete turistickou klasiku

Oldřichovice – Kostel sv. Zdislavy
Moderní chrám na půdorysu tvaru ryby, symbolu prvních křesťanů, navrhl architekt Martin Tomešek z Hrubé Vrbky. Stavba proběhla v letech 1994 – 1997, vysvěcena byla světicím biskupem Josefem Hrdličkou. Nedílnou součástí je samostatně stojící zvonice se třemi zavěšenými zvony – z let 1718, 1943 a 2004.

Pohořelice – Zřícenina tvrze Leopoldov
Na místě jsou dosud k vidění stopy po středověké tvrzi, která zanikla v průběhu 15. století.

Spytihněv – Hradiště Spytihněv
Areál rozsáhlého hradiště z 10. a 11. století, situovaný v lukách východně od obce. V areálu je dochována část valu a zřícenina kostela, ležící dnes na dně novodobého koryta řeky Moravy.

5. Když chcete objímat stromy

Halenkovice – Památná lípa srdčitá
Výška památného stromu je 25 m, obvod kmene 450 cm. Lípa je údajně 900 let stará a stojí na místě bývalého pohanského háje.

Nejnovější články z rubriky Česko a jeho regiony

SOUTĚŽ o wellness POBYT pro dva v Karlovarském kraji

PRAVIDLA SOUTĚŽE: Doba konání soutěže: od 19. 9. 2021 do 3. 10. 2021 do 23:59 Podmínky vstupu do soutěže: Účastníkem v soutěži se stáváte zodpovězením na soutěžní otázku, resp. vyplněním formuláře a kliknutím na „To se mi líbí“ na facebookové stránce...

Číst více
Foto: Shutterstock.com, Vysočina Tourism, Koruna Vysočiny (montáž: COT group)

Vysočina Tourism povede Oľga Königová

Novou ředitelkou organizace destinačního managementu Vysočina Tourism se stane Oľga Königová, která ve funkci nahradí Tomáše Čiháka. Ten měl chod krajské DMO na starosti od roku 2009. Oľga Königová doposud stála v čele destinační společnosti Koruna...

Číst více
Foto: Gorics / Wikimedia Commons (CC BY-SA 4.0)

Ceny cestovního ruchu Olomouckého kraje získaly lázně i terénní stezky

Absolutními vítězi loňského a letošního ročníku Cen cestovního ruchu Olomouckého kraje jsou Schrothovy léčebné lázně v Dolní Lipové na Jesenicku a Hanácká stezka na Prostějovsku, což jsou terénní stezky pro jízdní kola. Výsledky Cen cestovního ruchu Olomouckého kraje...

Číst více