V emirátech jako doma, aneb silné moravské spojení

Foto: Shutterstock.com Napajedla. Jmenné město Napajedelských emirátů Foto: Shutterstock.com

Doma nebo za hranice? Na západ nebo na východ? Do Emirátů nebo do emirátů? Prosím? Ano, je to tak. Prázdniny doma v Česku nám letos umožňují řadu novinek, kupříkladu navštívit emiráty. Leží na východě České republiky a je v nich hezky moravsky.

Také vás lákají takové ty domácí pohodové prázdniny? Třeba i na nenáročných stezkách o délce 70 kilometrů, které propojují několik blízkých měst ve Zlínském kraji? Konkrétně pak Žlutavu, Halenkovice, Oldřichovice, Karlovice, Komárov, Pohořelice, Spytihněv, Topolnou a také Napajedla? Právě podle posledního zmíněného místa mají trasy, na které vás dnes pozveme, svůj název – Stezky Napajedelských emirátů.

Síň slávy

Stezky Napajedelských emirátů vás provedou přírodou, neznámými místy, o kterých ví leckdy je zasloužilí domorodci, i lokacemi, které by si zasloužily místo v televizních dokumentech. Věděli jste například, že na polích v okolí Napajedel, v sousedící obci Prusinky, pěstovala firma Baťa během II. světové války tabák? Anebo že v bývalém lomu u Napajedel se v kalvárenském pískovci nalézaly stopy stříbra a zlata? Případně, že i tady mají vlastní minerální pramen Slanica, který se složením podobná luhačovickým pramenům? Z podobně atraktivních střípků si ve východomoravských emirátech sestavíte celou turistickou síň slávy a výstavních zážitků.

Foto: Mapy.cz Mapa Stezek Napajedelských emirátů Foto: Mapy.cz

Kilásky, kochání i koupáníčka

Dobré je vědět, že Napajedelské emiráty prosvištíte i bez pasu na kole se školními dětmi, projdete je hladce a křížem krážem s kočárkem, kamarádkou a klidně i s piknikovým košem. Záměr zřizovatelů totiž je, aby stezky byly co nejschůdnější, nenáročné a některé byly vhodné i pro rodiny s kočárky. Stezky se záměrně vyhýbají silničním tahům, a můžete si je střihnout i zostra a dát si pár kilásků jako zátěžovou túru. Pravděpodobně se ale ochudíte o řadu hezkých okamžiků, o kochání výhledy, libé posedávání, koupáníčko a podobně.

I když jednotlivé cesty napříč emiráty jsou dobře prošlápnuté od domorodých výletníků, jako projekt a koncept jsou poměrně čerstvou novinkou. Jejich turistické značení má podobu barevných kruhů s bílým okrajem, v internetových mapách jsou tyto trasy vyznačeny čárkovaně v barvě značení. Jednotlivé obce pak dle svého uvážení doplňují stezky o mobiliář nebo jiné aktivity.

Ilustrace: Shutterstock.com

Kam pro více informací

www.vychodni-morava.cz

www.ccrvm.cz

www.ic.napajedla.cz

www.stezkyemiratu.cz

www.stezkyemiratu.cz/mapa/mapa.html

 

Připraveno podle materiálů Centrály cestovního ruchu Východní Moravy

A jaké jsou TOP neznámé zajímavosti v tomto kousku východní Moravy?

1. Když se nechcete pustit řídítek

Žlutava – Pumptrack Yellow Hills
Okruh tvořený klopenými zatáčkami pro jízdu na kole

Žlutava – Motokrosová trať Žlutavská rokle
Trať disponuje třemi lavicemi, čtyřmi výjezdy a sjezdy, pěti tobogány a startovacím zařízením pro devatenáct motorek. Jedná se o hlinitojílovitou přírodní trať o délce 1 215 m s převýšením 67 m. Před rokem 1989 se zde jezdil motokros profesionálně.

Foto: Shutterstock.com Ilustrační foto. Motocross má na Východní Moravě tradici Foto: Shutterstock.com

2. Když cestujete s válečnou encyklopedií

Napajedla-Prusinky – Pomník zastřelených amerických letců
Pomník vytvořený ve stromě se nachází v centru města Napajedla u kostela a připomíná den 14. 10. 1944, kdy na trati zvané Amerika v Prusinkách nouzově přistál americký bombardér B-17 (G). Desetičlenná posádka vyvázla až na jednoho letce bez zranění. Při zatýkání německými vojáky byli dva američtí letci Lt. R. Winters a Lt. J. Johnson bezdůvodně zastřeleni.

Žlutava – Památník paraskupiny Bohuš
Památník příslušníků paraskupiny Bohuš, která na Žlutavsku působila od února 1945, aby odsud získávala zpravodajské informace o pohybu německých vojsk v údolí řeky Moravy.

3. Když si chcete vyšlápnout a vidět

Komárov – Vyhlídkové místo
Místo nabízí pohled na Chřiby.

Napajedla – Vyhlídkové místo Maková
Vrchol kopce Maková leží ve výšce 338 m n. m. a je pokryt loukami. Nabízí se odtud výhled jak na Napajedla v údolí řeky Moravy, tak i na další vrcholky Chřibů. Vidět je část města Zlína.

4. Když milujete turistickou klasiku

Oldřichovice – Kostel sv. Zdislavy
Moderní chrám na půdorysu tvaru ryby, symbolu prvních křesťanů, navrhl architekt Martin Tomešek z Hrubé Vrbky. Stavba proběhla v letech 1994 – 1997, vysvěcena byla světicím biskupem Josefem Hrdličkou. Nedílnou součástí je samostatně stojící zvonice se třemi zavěšenými zvony – z let 1718, 1943 a 2004.

Pohořelice – Zřícenina tvrze Leopoldov
Na místě jsou dosud k vidění stopy po středověké tvrzi, která zanikla v průběhu 15. století.

Spytihněv – Hradiště Spytihněv
Areál rozsáhlého hradiště z 10. a 11. století, situovaný v lukách východně od obce. V areálu je dochována část valu a zřícenina kostela, ležící dnes na dně novodobého koryta řeky Moravy.

5. Když chcete objímat stromy

Halenkovice – Památná lípa srdčitá
Výška památného stromu je 25 m, obvod kmene 450 cm. Lípa je údajně 900 let stará a stojí na místě bývalého pohanského háje.

Nejnovější články z rubriky Česko a jeho regiony

Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: CzechTourism

Zahraniční odborníci na cestovní ruch poznali Karlovarský kraj

První velká incomingová akce na podporu návštěvnosti České republiky po pandemii covid-19. Tak vnímají odborníci na cestovní ruch z celého světa Czech Republic Travel Trade Day (TTD) 2022. Ve spolupráci s Destinační agenturou Živý kraj ho uspořádala...

Číst více
Foto: DMO Český Krumlov Region

Web destinace Český Krumlov Region uspěl ve Zlatém erbu

Webové stránky destinace Český Krumlov Region zabodovaly jako jedny z nejlepších v republice v soutěži Zlatý erb. V kategorii měst a obcí se umístily na druhé příčce v rámci Ceny místopředsedy vlády pro digitalizaci za nejlepší turistickou prezentaci. Ocenění se předávala...

Číst více