Tváře Stockholmu

Foto: Shutterstock.com Foto: Shutterstock.com

Raději si dejte pozor na stockholmský syndrom. Protože chladné město na chladném severu vás popadne do hřejivého náručí a získá na svou stranu. A bude mu k tomu stačit jen pár hodin.

Norrmalmstorg. Náměstí v centru Stockholmu, které určitě neminete. Proniklo dokonce do švédské verze populární hry Monopoly a právě nemovitosti z Norrmalmstorgu patří mezi ty nejdražší. Prostě dobrá adresa. A právě tady proběhlo v roce 1973 kriminální drama, během kterého zadržovali Jan-Erik Olsson a Clark Olofsson v tehdejší budově Kreditbanken rukojmí po dobu pěti dní! Právě tehdy a právě tady se objevil vůbec poprvé termín „stockholmský syndrom“ – emoční závislost na únosci.

Stockholm a temné myšlenky k sobě patří. Američané mají pro stockholmskou atmosféru dokonce zvláštní termín – The Nordic Noir. Kdyby vůbec nic jiného, pak jim dává za pravdu Stieg Larsson a jeho trilogie Milénium, kde jsou v hlavních rolích spisovatel Mikael Blomkvist, hackerka Lisbeth Salanderová a pochopitelně Stockholm. Ale ono nejde jen o Milénium. Stockholm a jeho scenérie poskytují zázemí celé řadě severských bestsellerových kriminálek. To město má zločin ve své DNA. Vždyť jednou z turisty nejnavštěvovanějších je i rušná třída Sveavägen, kde byl v roce 1986 spáchán atentát na ministerského předsedu Olofa Palmeho.

Ale to neznamená, že se tu nebudete cítit bezpečně a že je nutné Stockholm poznávat jen jako kulisu skvěle napsaných i natočených kriminálních případů. Kde tedy zapomenout na ponurý sever a užít si barev, vůní a chutí?

Hagaparken

Doporučení zní: Jen s dětmi si Hagaparken užijete na sto procent! Ale je to omyl. Stačí se na Hagaparken dívat dětskýma očima. Je tu nádherná oranžerie, čínský pavilon, přírodní chrámy, turecká pagoda… Stačí hodně málo, aby fantazie osídlila architektonické skvosty jejich obyvateli, a vy si budete připadat jako na nejdobrodružnější výpravě ve svém životě. Možná i to je důvod, proč se Hagaparken do dnešních dní těší oblibě švédské královské rodiny. Nejde jen o vzpomínku na 18. století a zakladatele Gustava III. nebo skutečnost, že v části parku je i místo posledního odpočinku členů panovnického rodu Bernadottů, ale prostě to tu mají rádi. Stejně jako všichni ti relaxující Švédové, kteří si sem chodí užít volných chvilek.

Old Haymarket

Město designu. Město sladkostí. Město nezávislé módy. Tím vším by mohl Stockholm být a tím vším také je. Ale jestli vybrat jedno místo, kam vyrazit na nákupy, pak jedině Old Haymarket. Skuteční shopaholici tu dokáží opakovaně strávit dlouhé hodiny, ti ostatní zvládnou projít změť obchůdků se vším možným zbožím za dvě až tři hodiny. I to ale stačí pro základní orientaci a hlavně představu, že jestli chcete ochutnat vážně něco dobrého, bude se třeba vrátit. Říká se, že právě tady najdete všechno, co se urodilo pod švédskou oblohou nebo bylo uloveno v mořích omývajících celou Skandinávii. Není to tak úplně pravda, protože díky švédskému multikulturalismu tu narazíte i na skvělou blízkovýchodní nebo asijskou kuchyni.

Národ Vikingů a námořníků

Těch muzeí je tu tolik! A skvělých! Výjimečné expozice související i nesouvisející s historií země, ale zvolme pro tentokrát první kategorii. Když Stockholm, tak Vikingaliv – Muzeum Vikingů. Mýty, legendy i fakta. A to všechno zábavnou formou. Navíc interaktivní, takže se vstup nedoporučuje dětem do sedmi let, protože by je Vikingové a hrdé vzpomínky na jejich loupežné výpravy mohly vyděsit. Ještě úchvatnější je muzeum situované na ostrově Djurgården – Vasamuseet. Proč na ostrově? Protože jde o lodě. A především o válečnou loď Vasa z roku 1628. Každý rok si ji přijde prohlédnout jeden a půl milionu návštěvníků.

Storforget

Snad každá metropole má jedno opravdu staré náměstí, které je turistickým magnetem. Stockholm má Storforget. Barevné centrum Starého města. Nejstarší domy pocházejí z poloviny 17. století a dodnes se chlubí celou řadou originálních architektonických prvků, které unikly rekonstrukci. Tady se psala historie středověkého Švédska, a to včetně stockholmské Krvavé lázně, jak historici nazývají sérii poprav šlechticů provázející korunovaci Christiana II. v roce 1520. Stockholmský kat Mydlář se jmenoval Jörgen Homuth, popravil 82 lidí.

Zdroj: Shutterstock.com

Vzhůru na palubu!

Stockholmu se přezdívá Benátky severu. Proto se nespokojte s tradičním cestováním autobusy, tramvají nebo metrem, ale vyzkoušejte si i méně obvyklé způsoby městské hromadné dopravy, kterými jsou lodě a přívozy. Využijte pak SL karty, která vám dokáže zlevnit i spojení s letištěm.

Královský palác

V noci a nasvícený je skutečně monumentální. Kombinace rozlehlé barokní stavby a nábřeží je prostě dokonalá. Královský palác byl dokončen v roce 1760, jde o třípatrovou budovu v těsné blízkosti parlamentu, národního muzea a kostela Skeppsholmen. Vyhraďte si dostatek volného času, protože procházka po Starém městě (Gamla Stan) stojí za to. Procházka z centra k paláci vám sice zabere jen dvacet minut, ale třeba takový ceremoniál výměny stráží zabere dalších čtyřicet minut. Jde o velkou parádu obvykle doprovázenou vojenskou kapelou. Když budete mít štěstí, zjistíte, že švédský Královský palác se lidem neuzavírá a pořádají se v jeho prostorách pravidelné koncerty vážné hudby.

(Článek byl napsán pro MyWings, palubní magazín společnosti Smartwings)

Nejnovější články z rubriky Destinace

Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Tři pilíře německé propagace a pár zajímavých čísel

Nejen tři inspirační videa, ale i zajímavá čísla o turistice z České republiky představil minulý týden ředitel Německé turistické centrály (DZT) v Praze Jan Pohaněl na setkání s novináři.

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Ras Al Khaimah – emirát na špici

Ras Al Khaimah doslova znamená špička stanu. Tento emirát skutečně na mapě tvoří severní špičku Spojených arabských emirátů, s nimiž sousedí se všemi vyjma Abu Dhábí. Místo na špici má ovšem i z hlediska udržitelnosti a zážitků.

Číst více