Széchenyiho lázně: Kouzlo starých časů

Foto: Shutterstock.com Széchenyiho lázně mají 3 venkovní a 15 vnitřních bazénů Foto: Shutterstock.com

Jedno sto a jeden důvod navíc pro návštěvu Budapešti. Ale právě ten sto první udělá z výletu po maďarské metropoli skutečnou pohádku. Jsou jím proslulé termální lázně Széchenyi (maďarsky Széchenyi fürdő), ve kterých rozpustíte únavu a načerpáte energii a chuť pro další dny strávené v budapešťských muzeích, galeriích nebo kavárnách a restauracích.

István Széchenyi byl velký muž. Dokonce tak velký, že ještě v 21. století o něm mnozí mluví jako o největším Maďarovi v dějinách. Byl úspěšný spisovatel a politik, zasadil se o nastupující reformy. Jak jinak mu tedy vzdát hold, když ne připomenutím jeho jména prostřednictvím výstavby lázeňského komplexu, který se měl stát protipólem v té době populárních osmanských lázní? István Széchenyi zemřel v roce 1860, novobarokní budova Széchenyi fürdő byla otevřena v roce 1913 jako největší léčebné lázně v Evropě.

A dnes? Dnes je známo, že pod Budapeští je díky geologickému zlomu 123 termálních pramenů. Každý den se pak dostane na povrch téměř 70 milionů litrů téhle léčivé vody a toho využívají hned tři desítky lázeňských komplexů.

Ale lázně Széchenyi jsou prostě jen jedny. Schválně, zeptejte se místních. Které lázně vám doporučí, pokud budete mít čas na návštěvu právě jen jediného komplexu. Pošlou vás k Széchenyimu. Do tamních bazénů sice proudí jen dva termální prameny, zato jsou to ty nejteplejší. Jeden má 74 a druhý dokonce 77 stupňů Celsia. Vyvěrají v hloubce přibližně 1 250 metrů a obsahují síru, hořčík, různé kyseliny a hydrogenuhličitan. Ve spojení s historií a architekturou lázní zůstávají unikátem, ve kterém snadno zapomenete na kilometry nachozené po obou březích Dunaje. A je úplně jedno, že netrpíte artritidou a jediným problémem vašeho pohybového ústrojí jsou bolavá chodidla.

Stolní společnost

Bolet vás přitom budou pořádně. Budova parlamentu je třetí nejrozlehlejší na světě a najdete v ní maďarské korunovační klenoty. Ve Velké synagoze se seznámíte s životem židovské komunity jak před druhou světovou válkou, tak v letech po ní. Z baziliky svatého Štěpána se vám otevřou úchvatné výhledy na město. A to jsme jen u těch nejvyhlášenějších památek. Budete obdivovat zlaté období maďarské architektury, za které je považované devatenácté století a začátek toho dvacátého – období, ke kterému se hrdě hlásí celá řada slavných kaváren a vlastně celé kavárenské kultury, která k Budapešti neodmyslitelně patří.

Tohle všechno se vám bude honit hlavou, zatímco se budete smáčet v horké vodě. Samotná budova Széchenyiho lázní má dvě totožná křídla, to je pozůstatek doby, kdy se příchozí striktně dělili na pánskou a dámskou společnost. Ve vnitřních částech jsou stále menší bazénky s různě teplou vodou, oblíbené parní komory a sauny. Venku je velký plavecký a dva velké termální bazény. Voda je samozřejmě ochlazována, nejteplejší bazén tak má 38 stupňů Celsia, což oceníte především v zimě. Právě tehdy si užijete toho pravého pohádkového kouzla. A když budete mít aspoň trochu štěstí a narazíte na místní stolní společnost, zažijete i pány, kteří hrají v bazénech šachy, úplně stejně jako na starých obrazech.

Lázně Széchenyi jsou sice jednou z hlavních turistických atrakcí, ale ani to je nezbavilo nánosu romantiky. Tu umocňuje i stará linka metra M1, kterou se dostanete na stejnojmennou stanici. Tohle metro, nebo malá podzemka, jak lince říkají Maďaři, bylo otevřeno v roce 1896 a jde o druhé nejstarší metro na světě po Londýnu. V bezprostřední blízkosti lázeňské oázy je i městská ZOO a Náměstí hrdinů s pantheonem významných osobností uherských dějin.

Pokud se vám však zajídá představa veřejných lázní a kouzla starých časů, můžete si připlatit a zvolit moderní zónu soukromých místností s možností relaxačních masáží. Pak bude zážitek dokonalý.

Zdroj: Shutterstock.com

Kolik zaplatíte?

Základní celodenní vstup do Széchenyi fürdő vyjde aktuálně na 5 900 forintů (cca 430 Kč) během týdne, o víkendu a během svátků na 6 200 forintů (cca 452 Kč). Při nákupu vstupenek online budou ceny o 10 procent nižší. Pořídíte-li si při návštěvě maďarské metropole kartu Budapest Card, získáte při vstupu do lázní 20procentní slevu. V plaveckém bazénu se bude vyžadovat koupací čepice a bez plavek se neobejdete ani při vstupu do sauny. Koupací úbor i pantofle si můžete v lázních koupit, případně i půjčit.

(Článek byl napsán pro MyWings, palubní magazín letecké společnosti Smartwings)

Nejnovější články z rubriky Destinace

Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Tři pilíře německé propagace a pár zajímavých čísel

Nejen tři inspirační videa, ale i zajímavá čísla o turistice z České republiky představil minulý týden ředitel Německé turistické centrály (DZT) v Praze Jan Pohaněl na setkání s novináři.

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Ras Al Khaimah – emirát na špici

Ras Al Khaimah doslova znamená špička stanu. Tento emirát skutečně na mapě tvoří severní špičku Spojených arabských emirátů, s nimiž sousedí se všemi vyjma Abu Dhábí. Místo na špici má ovšem i z hlediska udržitelnosti a zážitků.

Číst více