Švýcarsko láká turisty „eko-logem“

Foto: Shutterstock.com Švýcarskou Grand Tour můžete absolvovat různými způsoby Foto: Shutterstock.com

Swisstainable není jen šikovná slovní hříčka. Omezování emisí prostoupilo i většinu propagačních materiálů, kterými Switzerland Tourism zve do Švýcarska na letošní léto. 

Kromě ekologie sází Švýcarsko i na osvědčeného „ambasadora“  Rogera Federera na novém videu Grand Tour, tedy trasy spojující  na 1600 kilometrech hlavní pozoruhodné přírodní krásy i pulzující města a pitoreskní vesničky. Je to video o promítání videa a je moderně hrané, na soutěži by vyhrálo cenu. Tenisový idol zdržuje film tím, že pokaždé zabrzdí promítání na svém oblíbeném místě. Jak je v moderních spotech zvykem, jeho sporu s partnerkou se věnuje větší dávka času, než turistickým atraktivitám, které Federer vyzdvihuje.  Takže pro upoutání pozornosti skvělé, ale pokud se chcete opravdu seznámit se Švýcarskem, potřebujete jiný snímek.

Tou eko novinkou je, že Grand Tour lze absolvovat i elektromobilem – síť nabíjecích stanic je dostatečně hustá, abyste neuvízli někde v průsmyku. Elektromobil si tam můžete vypůjčit.

Grand Tour de Lux

Pro lépe situované návštěvníky je nově sestavena Grand Tour de Lux, která kombinuje turistické pozoruhodnosti s ubytováním v luxusních hotelech. V nabídce jsou čtyři tematické luxusní trasy: Umění a města, Horské průsmyky, Místa na seznamu UNESCO a Wellness, lázně a voda. Grand Tour je nejen nabízená trasa, ale také aplikace ke stažení, kterou se turista může řídit během cesty tak, že nemine žádnou významnou atraktivitu ani vytipovaná místa pro pořízení nejlepších fotografií. A nebylo by to Švýcarsko, kdyby se Grand Tour nedala realizovat také vlakem. 11 velkých jezer, 4 úřední jazyky, 5 UNESCO míst a 1280 km nádherných výhledů z vlaku: Na Grand Train Tour of Switzerland vás dopraví panoramatické vlaky během celého roku ke všem vrcholům a památkám Švýcarska. K absolvování toho všeho stačí jediná jízdenka: Swiss Travel Pass od Swiss Travel Systemu.

Foto: Shutterstock.com Nebylo by to Švýcarsko, kdyby se Grand Tour nedala realizovat také vlakem Foto: Shutterstock.com

Oslavy na kolejích

Švýcarské železnice nadto oslaví v letošním roce své 175. výročí. Například nostalgickou jízdou po úplně první trase vlaku mezi Curychem a Bádenskem (známé jako Spanisch Brötli Bahn). Čirou nostalgii nabízí také historický vlak z dvacátých let, který projíždí romantickou soutěskou mezi Davosem a malebným městem Filisur po proslulém viaduktu Landwasser, zapsaném na seznamu UNESCO. Z Filisuru vás pak krátká procházka přivede k jednomu z vyhlídkových míst na slavný viadukt.  Každý, kdo si chce zažít železniční historii zblízka, může absolvovat okružní jízdu z Filisuru vláčkem a obdivovat 120 let starou stavbu zdola v celé její velikosti. Hlubší pohled do časů průkopníků železnice nabízí muzeum a návštěvnické centrum v Bergün, kde se nadšenci a rodiny s dětmi nejen seznámí s historií železnice v Graubünden, ale mohou si i vyzkoušet roli mašinfíry na simulátoru.

I bydlet můžete ekologicky

Logo Swisstainable bohatě naplní také jediná horská chata s obsluhou ve švýcarském národním parku Chamanna Cluozza ve stejnojmenném údolí v nadmořské výšce 1882 metrů. Chata prošla v loňském roce rozsáhlou rekonstrukcí. Klíčová je zde udržitelnost, a to jak z hlediska stavebního, tak z hlediska životního prostředí a provozu. V budoucnu bude čištění odpadních vod probíhat pomocí žížalího kompostu a čištění na rostlinné bázi. Půjde o první systém svého druhu ve Švýcarsku. Chata otevře své brány návštěvníkům švýcarského národního parku v letošním létě.

Originální přenocování se nabízí na Fräkmünteggu v závěsných stanech. Stany jsou zavěšeny  nad zemí mezi stromy a mají prostor pro dvě nebo tři osoby. Součástí balíčku „Tree Tent“ je exkluzivní vstup do lanového parku, grilování formou bufetu a vydatná snídaně. Jde o extravagantní zážitek, tedy nic pro méně situované trampy.

Šlápněte do pedálů nebo do schodů

Švýcarsko, zvláště okolí národního parku, je rájem pro elektrokola. Terén není ani příliš strmý ani málo svažitý, právě ideální pro sjíždění průsmyků a údolí. Trasa pro horská elektrokola vede  od Scuol přes Val Müstair do Livigno. Odtamtud přes Berninský průsmyk do Engadine,  Zuoz a zpět do Scuol. Každý úsek má 50 až 60 km, přičemž transport zavazadel je v ceně.

Kdo si chce dokázat, co dokáže, má poslední šanci se přihlásit na závod po nejdelším schodišti světa na Niesen. Má 11 674 schodů a již 19. ročník se bude konat  10. – 11. 6. 2022. Jednotlivci si už budou muset počkat na příští ročník, aktuálně se ještě mohou přihlásit skupiny do kategorie štafetového běhu.

Swisstainable prostupuje nápadně i nenápadně celou nabídkou Švýcarska. Udržitelně z hlediska ochrany klimatu, ale méně nápadně prosvítá i udržitelnost z hlediska nepřehlcenosti. Zkrátka: více kvalitních služeb, ne mas turistů. Úchvatné zážitky, jako večeře v Zermatu s pohledem na západ slunce nad Matterhornem. Přenocování + snídaně v závěsných stanech. Kombinované trasy lanovkou vzhůru a dolů sjet na kole, jejichž nedílnou součástí je oběd – to všechno jsou perfektní nabídky spíše pro středně a lépe situované turisty.

Více tržeb za méně hostů – to je udržitelný turismus, a to hned ve dvou rovinách: jednak se nezhuntuje prostředí ani pověst kvality a výjimečnosti, kvůli které přijeli, a tak zůstává co nabídnout v dalších letech. A také, zvláště v dobách krizí, jaké nás bohužel aktuálně postihují, určitá vrstva bohatých, kteří budou mít na zážitky, se najde vždy, zatímco někteří hůře situovaní budou možná brzy muset hledat, kde vzít na živobytí. Orientace na kvalitu místo na kvantitu je léty osvědčená a slušela by i České republice.

Autor

Nejnovější články z rubriky Destinace

Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Tři pilíře německé propagace a pár zajímavých čísel

Nejen tři inspirační videa, ale i zajímavá čísla o turistice z České republiky představil minulý týden ředitel Německé turistické centrály (DZT) v Praze Jan Pohaněl na setkání s novináři.

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Ras Al Khaimah – emirát na špici

Ras Al Khaimah doslova znamená špička stanu. Tento emirát skutečně na mapě tvoří severní špičku Spojených arabských emirátů, s nimiž sousedí se všemi vyjma Abu Dhábí. Místo na špici má ovšem i z hlediska udržitelnosti a zážitků.

Číst více