Devět tipů, co dělat v zimě ve Švýcarsku, když nelyžujete

Foto: Shutterstock.com Švýcarsko si v zimě užijete, i když nelyžujete Foto: Shutterstock.com

O tom, že je Švýcarsko jednou z předních evropských lyžařských destinací, dnes ví každé školou povinné dítě. Oněch 7 300 km sjezdovek a 5 500 km běžkařských tratí jednoduše nelze přehlédnout. Ne každý ale ví, že země má v zimě co nabídnout i těm, kteří lyžím a snowboardům právě neholdují.

Alpské lyžování je sice jednoznačně nejoblíbenější zimní aktivitou návštěvníků Švýcarska (podle údajů tamní turistické centrály ho provozuje víc než 60 % z nich), na popularitě ale rychle nabírají i další formy trávení volného času. Rovná třetina turistů se například věnuje pěším výletům, víc než 16 procent se oddává sáňkování, víc než 35 procent absolvuje vyhlídkové jízdy lanovkami, téměř 30 procent zkouší lokální gastronomické speciality, pětina nakupuje a skoro 18 procent zavítá do vyhlášených švýcarských termálních lázní. A pozor – bezmála 19 procent se přiznává i k sladkému nicnedělání. Patříte-li k těm, kteří nelyžují, případně si lyžařský pobyt obohacují o nelyžařské aktivity, vybrali jsme pro vás devatero zajímavých novinek. Pravda, některé obohatily švýcarskou nabídku už před rokem, jenže vzhledem k tomu, že Češi směli během minulé zimy do Švýcarska jen od poloviny prosince do poloviny ledna, nejspíš jste je ještě nestihli vyzkoušet. Letos si to můžete vynahradit – podle současných regulí vám, pokud jste očkováni proti covidu, pro cestu do země helvétského kříže stačí vyplnit příjezdový formulář a dodržovat platná nařízení. Aktualizované informace najdete vždy na webu https.//travelcheck.admin.ch/home.

Foto: Interlaken Tourismus / Sylvia Michel HotTug na jezeře Brienzersee Foto: Interlaken Tourismus / Sylvia Michel

Horká lázeň u jezera Brienzersee

Toto je tip pro naprosté požitkáře. Jen si to představte – s rodinou či přáteli se naložíte do horké lázně (voda má teplotu 38o C) a ta s vámi bude plout po hladině jezera lemovaného zasněženými kopci v centrální části Švýcarska. HotTug, jak je tato atrakce známého podniku Pirate Bay Nautical Center nazvána, je vybavena elektrickým motorem a vy si tak můžete plout, kam budete chtít. . Pro ovládání této plovoucí lázně nepotřebujete žádné zkoušky, stačit vám bude krátké zaškolení před vyplutím. Na požádání vás na plavbu „vyzbrojí“ Proseccem, pivem, nealkoholickými nápoji a drobným občerstvením. Za 90minutovou plavbu zaplatíte 180 – 320 švýcarských franků – záleží, kolik vás bude. Maximální kapacita lázně je 6 osob.

Foto: Jungfraubahnen Jungfraujoch - Top of Europe Foto: Jungfraubahnen

Golden Pass

Další zimní novinkou je pětidenní balíček Golden Pass. Po tom určitě sáhněte, máte-li rádi hory v kombinaci s romantikou cestování po železnici. Panoramatickým vlakem se totiž díky této novince svezete po jedné z nejmalebnějších vlakových tratí ve Švýcarsku. Spojuje Lucern, ležící u malebného jezera v historickém srdci Švýcarska, se Ženevským jezerem a slavným městem Montreux na takzvané Riviéře, což je oblast s relativně mírným klimatem. Za zlatý hřeb trasy je považován Interlaken v srdci Berner Oberland se slavnými horskými vrcholy Eiger, Moench a Jungfrau. V ceně jízdenky je i výlet na Jungfraujoch, který je nazýván „vrcholem Evropy“. Tamní nádraží je nejvýše položenou železniční stanicí v celé Evropě. Během pětidenního putování po Golden Pass se vám Švýcarsko ukáže v celé své kráse – poznáte jeho historická města, vychutnáte si nádhernou krajinu, obkroužíte šest malebných jezer a uvidíte ledovcem pokryté vrcholky. Cesta povede i kolem nejdelšího alpského ledovce, kterým je s 22 km délky Aletschský ledovec.

Switzerland Tourism / Beat Mueller Výlet na sněžnicích můžete spojit s jógou Switzerland Tourism / Beat Mueller

Meditace na sněžnicích

Švýcarsko je unikátní mimo jiné tím, že nabízí 2 300 km značených stezek pro výlety na sněžnicích. To byste jinde v Evropě hledali jen stěží. U nás zatím nejsou sněžnice tolik populární, ve Švýcarsku tak máte skvělou šanci si pohyb na nich vyzkoušet. A spojit ho třeba s meditací. Letošní novinkou v oblasti Rigi (Weggis) je produkt s názvem „The Innerwalk Project — Winter Version“, který v sobě zahrnuje výlet na sněžnicích, jógu, extatický tanec, léčení zvukem a řízenou meditace. Vždy 10-15členná skupina se vydá do přírody a ve sluchátkách poslouchá hudbu speciálně přizpůsobenou okolí, stejně jako pokyny od průvodce. Jak uvádějí organizátoři z Yoga Meets Weggis, tato unikátní vícesmyslová zimní nabídka je plánována ve formě jedno- či dvoudenních výletů. Patříte-li ale mezi zdatnější vyznavače výletů na sněžnicích, můžete vyrazit do regionu Engadin Scuol, kde jsou pro letošní sezonu připraveny vícedenní treky. Nabídka je určena opravdu zkušeným sportovcům, kteří dokážou odhadnout rychlost svého pohybu  na sněžnicích, aby zvládli včas absolvovat jednotlivé úseky mezi ubytovacími zařízeními. Důležitá je také schopnost orientovat se v terénu, na cestu se totiž zájemci vydávají bez průvodců.

Foto: Switzerland Tourism / Silvano Zeiter Sochy ze sněhu potěší děti i dospělé Foto: Switzerland Tourism / Silvano Zeiter

Sněhové sochy

Máte-li během příštích měsíců namířeno do lyžařské oblasti Evolène a budete-li mít s sebou potomky, budete je moci potěšit návštěvou expozice sněhových soch. Ty zde každoročně tvoří jeden ze zaměstnanců místní železnice. Letos bude výstava otevřena na novém dětském hřišti a soch má být údajně víc kdy předtím. Dospělí návštěvníci se budou moci občerstvit v baru, který bude rovněž vybudován ze sněhu.

Foto: Aletsch Arena AG Ranní ptáčata mohou vyzkoušet trailrunning Foto: Aletsch Arena AG

Zimní trailrunningový trénink

Jestli si svůj život neumíte představit bez běhu, můžete vyrazit do Aletsch Areny na Aletschském ledovci. Pod vedením instruktora, bývalého místního policisty, se můžete každý čtvrtek brzy ráno  vydat na zdejší perfektně upravené tratě (těch je v okolí vyznačeno 72 km) a vyzkoušet kouzlo tzv. trailrunningu. Trasy jsou voleny v závislosti na kondici účastníků.

Foto: Aletsch Arena AG Děti mohou v Aletsch Areně vyzkoušet tandemový let na padákovém kluzáku Foto: Aletsch Arena AG

Let na padákovém kluzáku pro děti

I tímto tipem zůstaneme v Aletsch Areně. Pokud přijedete s potomky ve věku od čtyř do deseti let, můžete jim dopřát trochu adrenalinu v podobě tandemového letu na padákovém kluzáku Gletschi. Zážitek trvá asi 15 minut a děti si při něm naplno vychutnají pohled z ptačí perspektivy na zdejší lyžařské středisko.

Foto: Switzerland Tourism / Andre Meier Silnice v údolí Albula se v zimě mění v 6 km dlouhou sáňkařskou dráhu Foto: Switzerland Tourism / Andre Meier

Sáňkařské dobrodružství

Švýcarsko je velmocí i v oblasti sáňkování. Každou zimu je zde v provozu asi 150 sáňkařských tratí o celkové délce 620 km. Jednu z nich najdete v klikatém údolí Albula. Zhruba šest kilometrů dlouhá silnice z Predy do Bergünu, která jím prochází, bývá na zimu uzavřena pro veškerý provoz a vyhrazena sáňkařům. Chcete-li se alespoň na čas vrátit do dětství, půjčte si v Bergünu sáňky a nechte se vlakem Rhétské dráhy vyvézt do stanice Preda. Odtud se po zmiňované silnici spustíte zpět do údolí. Poměrně rychle zjistíte, že sáňkování zdaleka není jen pro děti…

Foto: Rhätische Bahn AG Za zimních úplňků se můžete vydat na romantickou jízdu po Rhétské dráze Foto: Rhätische Bahn AG

Romantické jízdy vlakem za úplňku

O tom, že má jízda vlakem unikátní kouzlo, už zmínka padla. Naplno si tuto romantiku můžete vychutnat během některé z jízd speciálním vlakem Rhétské dráhy ze Sv. Mořice do zastávky Alp Grüm. Železniční společnost pro fajnšmekry připravila jízdy zasněženou alpskou krajinou osvětlovanou svitem Měsíce v úplňku – uskuteční se ve dnech 18.-19. ledna, 16.-17. února a 18.-19. února příštího roku. Jízda po trati zapsané v Seznamu UNESCO má i svoji gastronomickou stránku. Zahájena bude vždy aperitivem přímo v panoramatickém voze. Ve výšce 2 091 m n. m. si pak v restauraci Alp Grüm pochutnáte na ledovcové fondue. A při zpáteční cestě, kdy červený vlak zhasne světla, se vagónem rozezní tóny klasické hudby a vy si při pohledu na zimní noční krajinu vychutnáte sklenku veltlínského.

Foto: SGV AG Plavbu po Lucernském jezeře si můžete ozvláštnit gastronomickými zážitky Foto: SGV AG

Fondue a raclette plavby na Lucernském jezeře

I náš poslední tip je určen hlavně milovníkům gastronomie. Z vlaku ovšem přesedneme na loď. Konkrétně na jednu z těch, které brázdí hladinu Lucernského jezera. Do 17. prosince letošního roku a poté v termínu 7. 1. – 4. 3. roku příštího tam budou probíhat večerní plavby ve znamení fondue, raclette a švýcarské kuchyně obecně.

Autor

Nejnovější články z rubriky Destinace

Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Tři pilíře německé propagace a pár zajímavých čísel

Nejen tři inspirační videa, ale i zajímavá čísla o turistice z České republiky představil minulý týden ředitel Německé turistické centrály (DZT) v Praze Jan Pohaněl na setkání s novináři.

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Ras Al Khaimah – emirát na špici

Ras Al Khaimah doslova znamená špička stanu. Tento emirát skutečně na mapě tvoří severní špičku Spojených arabských emirátů, s nimiž sousedí se všemi vyjma Abu Dhábí. Místo na špici má ovšem i z hlediska udržitelnosti a zážitků.

Číst více