Světový turismus meziročně poklesl o 87 %

Ilustrace: Shutterstock.com Ilustrace: Shutterstock.com

Aktuální data zveřejněná dnes Světovou organizací cestovního ruchu (UNWTO) ukazují, že i v letošním roce pokračuje propad mezinárodního turismu. V lednu byly mezinárodní příjezdy o 87 procent nižší než ve stejném období roku 2020. Za celý loňský rok byl přitom propad zhruba 73procentní.

Za pokračujícím propadem je pochopitelně třeba vidět zpřísněná protipandemická opatření přijímaná prakticky po celém světě. Rychlejšímu restartu navíc podle UNWTO brání pomalejší očkování, než bylo původně plánováno.

Ze všech světových regionů se cestovní ruch meziročně propadl nejvíce v Asii a Tichomoří – v lednu o neuvěřitelných 96 procent. Evropa a Afrika vykázaly shodně o 85 nižší mezinárodní příjezdy, na Blízkém východě došlo ke snížení o 84 procent a relativně nejlépe (dá-li se tento termín vůbec použít) na tom byly jako celek americké destinace, kde se turismus v lednu snížil „jen“ o 79 procent oproti stejnému měsíci loňského roku.

Meziroční propad cestovního ruchu ve světových regionech v lednu 2021 a za celý rok 2020

Generální tajemník UNWTO Zurab Pololikashvili v komentáři k aktuálním statistikám poznamenal, že loňských rok byl nejhorší v dějinách cestovního ruchu a že mezinárodní společenství musí okamžitě a silně zareagovat, aby zajistilo lepší výhledy pro rok 2021. Už proto, že na cestovním ruchu závisí živobytí  milionů lidí po celém světě. „Vylepšená koordinace mezi zeměmi a harmonizované cestovní a zdravotní protokoly jsou zásadní pro obnovení důvěry v cestovní ruch a umožnění bezpečného obnovení mezinárodního cestování před hlavní letní sezónou na severní polokouli,“ uvedl Pololikashvili.

Vše zatím každopádně nasvědčuje, že i nejbližší období bude pro světový turismus náročné – téměř třetina destinací je uzavřena pro mezinárodní příjezdy. UNWTO proto předpovídá, že za první čtvrtletí vykáže světový cestovní ruch meziroční propad asi o 85 procent (tedy asi o 260 milionů příjezdů v porovnání s předcovidovými lety). Pro další období pak má UNWTO připraveny dva scénáře. Podle prvního by mohlo dojít k oživení v červenci tohoto roku, díky čemuž by mohl cestovní ruch vykázat za celý letošní rok nárůst o 65 procent oproti hodnotám roku 2020. I tak by ale byly mezinárodní příjezdy o zhruba 55 procent pod úrovní roku 2019, upozornila UNWTO. Druhý scénář pak pracuje s verzí zářijového oživení. V tom případě by mohl letošní světový turismus vzrůst o 30 procent oproti roku 2020 a pohyboval by se zhruba na 67 procentech předkrizového roku 2019. Který scénář se ukáže jako pravděpodobnější? To bude záviset mimo jiné na tempu vakcinace, uvolňování restrikcí či rychlosti přípravy tzv. covidového pasu, na jehož přípravě pracuje Evropská komise.

Autor

Nejnovější články z rubriky Afrika

Foto: Letiště Praha

Zimní novinky Čedoku? Přímé lety do exotiky

Cestovní kancelář Čedok představila nabídku exotických zájezdů na zimní sezonu. Její klienti mohou vybírat z cest do Dominikánské republiky, na Zanzibar, Maledivy a nově také do Keni a Mexika. Do dálkových destinací bude létat z Letiště Václava Havla Praha...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Země slaví Světový den cestovního ruchu

Den před jedním z nejvýznamnějších českých státních svátků – Dnem české státnosti, připadá na pondělí 27. září Světový den cestovního ruchu. Po roční pauze vynucené problematickou celosvětovou pandemickou situací se oslav a doprovodného programu ujme hostitelská země Pobřeží slonoviny.

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Tunisko přispěje cestovkám na podzimní chartery

Cestovním kancelářím, které vypraví do Tuniska charterové lety na okraji sezony, se dostane od této země finanční podpory. Snahou destinace je podpořit pandemií silně poznamenaný turismus. Českým novinářům to řekl generální ředitel Tuniského národního úřadu...

Číst více