Světový turismus meziročně poklesl o 87 %

Ilustrace: Shutterstock.com Ilustrace: Shutterstock.com

Aktuální data zveřejněná dnes Světovou organizací cestovního ruchu (UNWTO) ukazují, že i v letošním roce pokračuje propad mezinárodního turismu. V lednu byly mezinárodní příjezdy o 87 procent nižší než ve stejném období roku 2020. Za celý loňský rok byl přitom propad zhruba 73procentní.

Za pokračujícím propadem je pochopitelně třeba vidět zpřísněná protipandemická opatření přijímaná prakticky po celém světě. Rychlejšímu restartu navíc podle UNWTO brání pomalejší očkování, než bylo původně plánováno.

Ze všech světových regionů se cestovní ruch meziročně propadl nejvíce v Asii a Tichomoří – v lednu o neuvěřitelných 96 procent. Evropa a Afrika vykázaly shodně o 85 nižší mezinárodní příjezdy, na Blízkém východě došlo ke snížení o 84 procent a relativně nejlépe (dá-li se tento termín vůbec použít) na tom byly jako celek americké destinace, kde se turismus v lednu snížil „jen“ o 79 procent oproti stejnému měsíci loňského roku.

Meziroční propad cestovního ruchu ve světových regionech v lednu 2021 a za celý rok 2020

Generální tajemník UNWTO Zurab Pololikashvili v komentáři k aktuálním statistikám poznamenal, že loňských rok byl nejhorší v dějinách cestovního ruchu a že mezinárodní společenství musí okamžitě a silně zareagovat, aby zajistilo lepší výhledy pro rok 2021. Už proto, že na cestovním ruchu závisí živobytí  milionů lidí po celém světě. „Vylepšená koordinace mezi zeměmi a harmonizované cestovní a zdravotní protokoly jsou zásadní pro obnovení důvěry v cestovní ruch a umožnění bezpečného obnovení mezinárodního cestování před hlavní letní sezónou na severní polokouli,“ uvedl Pololikashvili.

Vše zatím každopádně nasvědčuje, že i nejbližší období bude pro světový turismus náročné – téměř třetina destinací je uzavřena pro mezinárodní příjezdy. UNWTO proto předpovídá, že za první čtvrtletí vykáže světový cestovní ruch meziroční propad asi o 85 procent (tedy asi o 260 milionů příjezdů v porovnání s předcovidovými lety). Pro další období pak má UNWTO připraveny dva scénáře. Podle prvního by mohlo dojít k oživení v červenci tohoto roku, díky čemuž by mohl cestovní ruch vykázat za celý letošní rok nárůst o 65 procent oproti hodnotám roku 2020. I tak by ale byly mezinárodní příjezdy o zhruba 55 procent pod úrovní roku 2019, upozornila UNWTO. Druhý scénář pak pracuje s verzí zářijového oživení. V tom případě by mohl letošní světový turismus vzrůst o 30 procent oproti roku 2020 a pohyboval by se zhruba na 67 procentech předkrizového roku 2019. Který scénář se ukáže jako pravděpodobnější? To bude záviset mimo jiné na tempu vakcinace, uvolňování restrikcí či rychlosti přípravy tzv. covidového pasu, na jehož přípravě pracuje Evropská komise.

Autor

Nejnovější články z rubriky Afrika

Foto: Shutterstock.com

Jak řešit covid na cestách

Mezi nejvyhledávanější destinace pro letošní leteckou dovolenou patří Bulharsko, Řecko, Španělsko, Turecko či Egypt. V době covidové pandemie nás zde mohou potkat dva druhy komplikací. Jedná se o samotné onemocnění koronavirem, nebo nařízenou karanténu, do které ve...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Ministerstvo zdravotnictví: Na Rusko a Tunisko zapomeňte!

Od zítřka bude novým ochranným opatřením Ministerstva zdravotnictví zakázáno cestování do Ruska, od začátku příštího týdne pak i do Tuniska. Důvodem je šíření mutací koronaviru. Tunisko podle cestovních kanceláří patří mezi nejoblíbenější destinace Čechů pro letní...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Plně očkovaní turisté budou moci do Egypta bez testu

Egypt umožní do země bez nutnosti PCR testu vstoupit těm cestovatelům, kteří jsou plně naočkovaní. Oznámilo to ve čtvrtek egyptské ministerstvo zdravotnictví. Návštěvníci severoafrické země se budou muset prokázat certifikátem, že nejméně dva týdny před...

Číst více