JAR: provoz výletního Modrého vlaku kvůli nehodám přerušen

Foto: Shutterstock.com Luxusní výletní Modrý vlak je oblíbenou turistickou atrakcí Foto: Shutterstock.com

V Jihoafrické republice včera kvůli opakovaným nehodám přerušili provoz luxusního vlaku mezi Kapským Městem a Pretorií. Jde o výletní soupravu zvanou Modrý vlak, která turisty trasou dlouhou 1 600 kilometrů veze dva dny.

„Kvůli nedávným nehodám Modrého vlaku se ředitelství rozhodlo dočasně provoz přerušit. Vlak projde zevrubnou technickou prohlídkou,“ oznámila jihoafrická dopravní společnost Transnet. Počítá se s tím, že vlak bude znovu zprovozněn, ale firma nyní neuvedla kdy.

Souprava loni v listopadu vykolejila při výjezdu z nádraží asi 20 kilometrů od Johannesburgu. Nevezla tehdy pasažéry a incident se obešel bez zranění. Poškozené vagóny byly odtaženy k opravě a 8. února se jeden v depu vzňal. Příčina požáru se vyšetřuje, ale byl zatčen člověk, který se snažil z místa utéct.

Modrý vlak začal jezdit před 75 lety, kvůli epidemii koronaviru byl provoz krátce pozastaven, ale už na podzim roku 2020 obnoven. Jde o jeden z nejluxusnějších dopravních prostředků na světě se službou majordoma, nabídkou vybraných pokrmů, jemných koňaků i kubánských doutníků. Před epidemií koronaviru byl oblíbenou atrakcí zahraničních turistů.

Jihoafrický tisk upozornil, že v roce 2012 začala hořet lokomotiva a nebylo dost personálu na uhašení ohně. Zbytek soupravy musel být odpojen, aby se zabránilo rozšíření ohně. V roce 2003 vzplál v Pretorii vagón, v němž je kuchyně. Smrtelná nehoda se stala roku 2010, když se utrhly vagóny a vykolejily 19 kilometrů od Pretorie. Zahynuli tehdy tři lidé a sedm bylo zraněno.

Nejnovější články z rubriky Afrika

Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: Letiště Praha

Zimní novinky Čedoku? Přímé lety do exotiky

Cestovní kancelář Čedok představila nabídku exotických zájezdů na zimní sezonu. Její klienti mohou vybírat z cest do Dominikánské republiky, na Zanzibar, Maledivy a nově také do Keni a Mexika. Do dálkových destinací bude létat z Letiště Václava Havla Praha...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Země slaví Světový den cestovního ruchu

Den před jedním z nejvýznamnějších českých státních svátků – Dnem české státnosti, připadá na pondělí 27. září Světový den cestovního ruchu. Po roční pauze vynucené problematickou celosvětovou pandemickou situací se oslav a doprovodného programu ujme hostitelská země Pobřeží slonoviny.

Číst více