Stát plánuje podporu CK zárukami nebo dotacemi

Stát plánuje podpořit cestovní kanceláře formou specifických záruk, nebo dotacemi. Pomoc připravuje ministerstvo pro místní rozvoj. Novinářům to řekl vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček. Mimo to je podle něj v plánu masivní podpora domácího cestovního ruchu v letošní letní sezoně.

Stát plánuje podpořit cestovní kanceláře formou specifických záruk, nebo dotacemi

„Paní ministryně pro místní rozvoj (Klára) Dostálová pro cestovní kanceláře připravuje specifický režim, buď by byl ve formě specifických záruk, nebo dokonce ve formě dotací,“ uvedl Havlíček. Věří, že současný stav cestovní kanceláře vydrží, protože situace kolem koronaviru se podle něj začíná lepšit. „Jsem přesvědčen, že stojí za to dneska to nevzdávat, myslím, že se blížíme už k finále a vidíme světlo na konci tunelu,“ řekl.

Trpělivější podle něj budou muset být cestovní kanceláře specializované na zahraniční zájezdy. Stát ale chystá silnou podporu cestovního ruchu v České republice. V kampani se bude snažit lidi přesvědčit, že se vyplatí utrácet doma. „Chceme, aby lidé šli do regionů, chceme jim k tomu připravit podmínky, uděláme na to masivní kampaň,“ doplnil.

Prezident Miloš Zeman včera navíc podepsal zákon, který cestovním kancelářím umožní, aby místo hotovosti za zaplacené zálohy za zrušené zájezdy kvůli koronaviru s plánovaným odjezdem od 20. února do 31. srpna klientům vystavovaly poukazy.

Lidé, kteří do konce srpna příštího roku poukaz neuplatní, budou mít nejpozději do 14 dnů nárok na vrácení peněz. Poukaz budou moci odmítnout lidé spadající do takzvaných zvláště zranitelných skupin. Patří k nim senioři nad 65 let, zdravotně postižení, nezaměstnaní, rodiče na mateřské nebo rodičovské dovolené či lidé, kteří nemohou kvůli koronaviru pracovat. Sněmovna rozšířila tento okruh lidí také o osamělé samoživitelky a samoživitele a také o školy v případě školních zájezdů.

CK zaplatily na letošní sezonu do začátku koronavirové krize podle Asociace cestovních kanceláří ČR zálohy na zájezdy klientů do zahraničí za 2,96 miliardy korun. Další stovky milionů vyplatily na zálohách dopravcům. Kvůli uzavřeným hranicím se jim prakticky zastavil prodej nových zájezdů, z důvodu vládního opatření musejí být všechny jejich prodejny uzavřené. Čelí proto obrovským ztrátám.

Foto: Shutterstock.com

 

Nejnovější články z rubriky Doprava

Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Praha získá díky FlyArystan přímé spojení s Kazachstánem

Kazašská nízkonákladová společnost FlyArystan spustí od 12. června přímé spojení mezi Prahou a kazašským Aktau. Odlety Airbusu A320 pro 180 cestujících jsou plánované vždy v neděli, od 6. července přibude ještě čtvrteční let. Dopravce si Českou republiku vybral jako...

Číst více
Foto: Letiště Praha

Letiště Praha nabere až 200 nových zaměstnanců 

Letiště Praha v letošním roce plánuje odbavit dvojnásobek cestujících oproti roku 2021.  S předpokládaným nárůstem provozu je pro zachování komfortu nutné navýšit počet spolupracovníků, a to až o 200 zaměstnanců a o desítky pracovníků na dlouhodobé brigády formou dohod mimo...

Číst více