Spotřebitelský kodex a právní úprava cestovního ruchu

Praxe se často ještě nevyrovnala s novým občanským zákoníkem účinným od 1. ledna 2014 nebo rozsáhlou novelizací zákona č. 159/1999 Sb. na konci roku 2015.

Mnoho let se diskutovalo o zcela novém zákoně o podpoře rozvoje cestovního ruchu, nyní se připravuje další zásadní novelizace zákona č. 159/1999 Sb. způsobená novou směrnicí EU a v neposlední řadě i novelizace zákona o místních poplatcích. Ale již několik měsíců probleskují zprávy o kroku, který by mohl být ještě mnohem zásadnější, což je zcela nový rozsáhlý zákon označovaný jako spotřebitelský kodex.

Veřejnost včetně nemalé části právníků byla o přípravě tohoto zásadního zákona informována zatím jen zcela minimálně, což se ovšem může brzo změnit. Odborníci cestovního ruchu, kteří jsou již nyní značně přetíženi častými změnami právní úpravy, se mohou doslova vyděsit zvažovanou razantní přeměnou podstatné části právní úpravy, což by přineslo třeba i zánik jediného speciálního zákona k cestovnímu ruchu č. 159/1999 Sb. Je však třeba si uvědomovat, že na novém rozsáhlém zákonu se teprve začalo pracovat a jeho schválení je nejasné. Zejména je pak třeba dodat, že dle neoficiálních informací se do nového rozsáhlého zákona přesune úprava timesharingu (nyní v občanském zákoníku jako Dočasné užívání ubytovacího zařízení a jiné re­kreační služby), zatímco zájezd upravený ve smlouvě o zájezdu a v speciálním zákoně č. 159/1999 Sb. by měl zůstat samostatně. Je to logicky odůvodněno poněkud odlišným charakterem, který nezakotvuje jen práva spotřebitele.

Za současné složité situace, kdy odbor cestovního ruchu MMR je doslova přetížen nedávno přijatými i prosazovanými změnami právní úpravy, se příprava koncepčně zcela nového spotřebitelského kodexu může zdát absurdní. Zde ale samozřejmě nejde o nějakou svéráznou iniciativu z oboru cestovního ruchu, ale důsledek provázanosti právního řádu, kde se cestovní ruch musí vyrovnávat s požadavky jiných odvětví. Tak tomu ostatně bylo např. při přípravě nového občanského zákoníku, která se mj. svérázně časově prolínala s nezbytností začlenit do českého práva ustanovení obsažená v nové evropské směrnici o timesharingu.

Proč se vlastně v ČR připravuje koncepčně zcela nový rozsáhlý zákon označovaný jako spotřebitelský kodex? Nejde mimochodem o situaci v EU nezvyklou, naopak několik západoevropských zemí takovouto normu v poslední době přijalo. Ochrana spotřebitele, ke které lze svým způsobem přiřadit i podstatnou část české právní úpravy cestovního ruchu, je v našem právním řádu značně roztříštěná, obsažená nejenom v novém občanském zákoníku č. 89/2012 Sb. (účinném od 1. led­na 2014) a zákoně na ochranu spotřebitele č. 634/1992 Sb., ale i v mnoha dalších předpisech. Je nepřehledná i pro specialisty, o spotřebitelích to samozřejmě platí ještě výrazněji. Spotřebitelské právo se výrazně rozvíjí pod vlivem EU, tedy hlavně evropskými směrnicemi.

Nový zákon připravuje zejména Ministerstvo průmyslu a obchodu za spolupráce Ministerstva financí a MMR, což stanoví usnesení vlády z 19. prosince 2016, č. 1163, o revizi spotřebitelského práva. Cílem je „vypracovat věcný záměr nového zákona o ochraně spotřebitele, s ohledem na zajištění nejvyšší možné míry ochrany práv spotřebitelů, a předložit jej vládě k projednání do 30. června 2017″. Vzhledem k tomu, že koncepčně jde o nové pojetí a sladění dosud roztříštěných norem zakotvujících práva spotřebitelů bude složité, to znamená doslova šibeniční lhůtu.

Současná situace je taková, že do spotřebitelského kodexu se zřejmě zařadí jedině timesharing, zatímco smlouva o zájezdu a zákon č. 159/1999 Sb. zůstanou samostatné, ale nejde vyloučit mnohá překvapení. Jenže Česká republika – stejně jako ostatní státy EU – musí do konce roku přijmout nutné novelizace vyplývající z nové evropské směrnice, což smlouvu o zájezdu a zákon č. 159/1999 Sb. nemálo změní. Nejde přitom zdaleka o jediný aktuální úkol pro MMR v otázkách legislativy, a to za situace, kdy právníci se zájmem o cestovní ruch jsou nedostatkovým zbožím. Vcelku lze shrnout, že právních norem upravujících přímo cestovní ruch není příliš mnoho, ale jejich roztříštěnost a komplikovanost je značná. To spolu s mimořádnou nestabilitou posledních let vytváří z právní úpravy cestovního ruchu nemalý oříšek i pro právníky a hlavně značný problém pro praxi.

Foto: Shutterstock.com

foto
JUDr. PhDr. René Petráš Ph.D.pedagog Právnické fakulty Univerzity Karlovy a Univerzity Jana Amose Komenského
petras@prf.cuni.cz
 

Nejnovější články z rubriky Legislativa

Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Soud potvrdil pokutu 8,3 milionu pro Booking.com

Krajský soud v Brně potvrdil pokutu 8,3 milionu korun, kterou rezervačnímu portálu Booking.com uložil v roce 2019 Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Vyplývá to z rozsudku zveřejněného na elektronické úřední desce soudu.

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Novelu, která umožní regulovat sdílené ubytování, letos předloží MMR

Ministerstvo pro místní rozvoj pracuje na novele, která umožní obcím regulovat sdílené ubytování typu Airbnb na jejich území, ale také jasně odliší příležitostný pronájem od hotelových apartmánů. V tiskové zprávě o tom informoval mluvčí ministerstva pro místní...

Číst více