Spotřeba čepovaného piva klesla víc než o čtvrtinu

Foto: Shutterstock.com Foto: Shutterstock.com

Za letošní první kvartál klesla spotřeba čepovaného piva v Česku meziročně o 600 000 hektolitrů, tedy o 28 procent. Pro ČTK to uvedla výkonná ředitelka Českého svazu pivovarů a sladoven Martina Ferencová. Loni už přitom v prvních třech měsících do spotřeby zasáhla také pandemie.

Milovníci točeného piva se včera mohli poprvé v letošním roce legálně vydat za svým oblíbeným nápojem do některé z restauračních zahrádek. Podle svazu tak pro pivovary, které mají za sebou jeden z nejhorších roků v historii, opožděně začíná letní sezona. I letos v ní ale očekávají desetiprocentní propad.

V restauracích podle svazu stále budou chybět turisté, rozestupy mezi stoly musí být alespoň 1,5 metru, stejná vzdálenost musí být i od okolí, například od chodníku. U stolu na zahrádce smí aktuálně sedět nejvýše čtyři lidé, pokud to nebudou členové jedné domácnosti. Každý host musí být v případě kontroly schopen prokázat, že s negativním výsledkem absolvoval test na koronavirus (PCR test musí být nejvýše týden starý, antigenní maximálně 72 hodin starý), případně že je plně očkován, nebo že v posledních 90 dnech prodělal onemocnění covid-19. Tato opatření podle svazu spotřebu čepovaného piva také sníží.

„Jsme realisté a chápeme, že od začátku pandemie koronaviru se svět výrazně změnil a my stojíme na nové startovní čáře. Uvidíme, jaký vliv bude mít například otevření hranic mezi zeměmi – ať už z pohledu přijíždějících turistů nebo naopak Čechů odjíždějících v létě na dovolenou. Otazníků je hodně a my předpokládáme, že zůstaneme letos asi deset procent pod loňskými výsledky,“ uvedl předseda svazu František Šámal.

Svaz kvituje, že se podařilo u zahrádek najít řešení ohledně negativních testů, když odpovědnost je na hostech. „Shoda se státem ohledně nastavení pravidel je pro nás důležitá, protože pokud budou smysluplná, můžeme ukázat, že je my i hosté dokážeme dodržovat a přiblížíme tak brzký návrat k plnému provozu restaurací,“ uzavřela Ferencová. Vnitřní prostory gastronomických podniků by se hostům mohly otevřít zřejmě v první polovině června.

Nejnovější články z rubriky Gastro

Foto: Shutterstock.com

Předvolební otázka za miliardy: Jak pomoct cestovnímu ruchu?

Česká unie cestovního ruchu zve na online tiskovou konferenci s názvem „Předvolební otázka za miliardy: Jak pomoct cestovnímu ruchu?". Kromě novinářů jsou zváni i zástupci odborné veřejnosti. Tisková konference proběhne 22. června od 15 hodin.

Číst více
Foto: Shutterstock.com

CEN zveřejnil novou pečeť – European Tourism Covid-19 Safety Seal

Evropský výbor pro normalizaci (CEN) dne 19. května 2021 zveřejnil normalizační dokument stanovující požadavky a pokyny k omezení šíření onemocnění covid-19 v odvětví cestovního ruchu. Dokument byl vyvinut z iniciativy Evropské komise za spolupráce CEN a Mezinárodní organizace pro normalizaci (ISO).

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Roadshow AHR ČR odstartuje v Ostravě

Asociace hotelů a restaurací zve na první zastavení letošní Roadshow AHR ČR, které se koná v Ostravě 23. června 2021. Již tradiční půldenní odborná akce vám pomůže opět nastartovat podnikání a vydat se správným směrem, slibují organizátoři.

Číst více