Spolupráce místních aktérů pomůže zvýšit atraktivitu Posázaví

Foto: Posázaví o.p.s. Foto: Posázaví o.p.s.

Jak zvýšit atraktivitu regionu kolem řeky Sázavy, přilákat více návštěvníků a zlepšit nabízené služby bylo tématy pracovního setkání aktérů turistické oblasti Posázaví. Pro zástupce měst a obcí, kulturních institucí, informačních center a podnikatelů ho pořádala Posázaví o.p.s.

„Cestovních ruch obecně se v následujících deseti letech přesune víc do přírody,“ předpověděl Václav Pošmurný z Posázaví o.p.s. Města a obce i podnikatelé v cestovním ruchu by se na to podle něj měli připravit. Postupovat by přitom měli společně – nabízí se k tomu právě tzv. 3K platforma Turistické oblasti Posázaví, která je založena na kooperaci, koordinaci a komunikaci subjektů cestovního ruchu v dané destinaci. „Atraktivitu regionu ale nemůžeme zvyšovat na úkor jeho obyvatel,“ upozornil Václav Pošmurný. Jako příklad uvedl loňské uzavření Smetanovy vyhlídky u Vltavy, která se kvůli lockdownu vyhlášenému v důsledků šíření koronaviru stala natolik navštěvovanou, že to místní začalo obtěžovat.

Hodně diskutovaným problémem se na setkání stalo mimo jiné vybudování sítě cyklostezek v regionu. Místostarosta Benešova Zdeněk Zahradníček například zmínil připravovaný dopravní generel města, který počítá se zlepšením průjezdu Benešovem, vybudováním parkovacích míst hlavně v okrajových částech a také vyřešením cyklodopravy v návaznosti na okolí. Podle podnikatele Jaroslava Opriše chybí Benešovu turistické lákadlo (s výjimkou zámku Konopiště), kvůli kterému by návštěvníci ve městě strávili víc dní. A cyklostezky by to podle něj mohly pomoci změnit. Navrhl takto propojit Benešov třeba se Soběhrdy – do tamního Farmaparku míří hodně rodin s dětmi.

Václav Pošmurný poukázal na snahu „oprášit“ myšlenku vybudování cyklostezky z Benešova do Týnce nad Sázavou a Bystřice nebo vypracovat návrh na cyklistické propojení Týnce nad Sázavou a Jílového u Prahy. „Bude to ale chtít velkou součinnost všech zainteresovaných,“ upozornil. Přítomní se shodli na tom, že velkou překážkou realizace podobných projektů je majetkové vypořádání pozemků, po kterých tyto komunikace mají vést.

Jednatelka Kulturního a informačního centra (KIC) Benešov Jana Pěnčíková navrhla prezentovat region jako oázu klidu. Její návrh podpořila i Radomila Macháčková, ředitelka nově vzniklého městského kulturního a informačního centra Bystřice (MKIC).  „Chceme Bystřicko představit jako kraj lesů, luk a loutek,“ uvedla. Upozornila tak na dávnou divadelní tradici Bystřice, kterou připomíná rozsáhlá sbírka loutek, jež plánují propagovat v malém muzeu.

Účastnící setkání byli také seznámeni s možnostmi společné prezentace, které nabízí Posázaví o.p.s. – tištěný turistický průvodce i elektronická média – web, Facebook a Instagram. Hovořilo se také o využívání databáze kulturních akcí a turistických cílů na partnerských webech, marketingové podpoře služeb nebo spolupráci se Středočeskou centrálou cestovního ruchu.

Nejnovější články z rubriky Česko a jeho regiony

Foto: Shutterstock.com

Pro restart turismu chce MMR využít fondy EU i foodblogera

S cílem zmírnit následky pandemie využilo Ministerstvo pro místní rozvoj už 8,5 mld. Kč na dotační tituly pro cestovní ruch. Teď chce prosadit podporu turismu z evropských fondů v celkové výši 1,417 miliardy korun. Zároveň spouští on-line...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Na Petříně čeká turisty nové „íčko“

Petřínská rozhledna dnes otevírá nové informační centrum. Návštěvníci zde získají všechny potřebné turistické informace nebo se dozví řadu zajímavostí, které s rozhlednou a petřínským vrchem souvisí. Také si zde mohou objednat komentované vycházky s průvodci. Info stánek se...

Číst více
Foto: Jihočeská centrála cestovního ruchu

JCCR prohlubuje spolupráci s vysokými školami

Jihočeská centrála cestovního ruchu (JCCR) prohlubuje spolupráci s vysokými školami. Jedna z nejlépe hodnocených organizací destinačního managementu v ČR je v současné době nejen garantem zavedení segmentu cestovního ruchu do národního Registru praxí, v němž dosud chyběl, ale podporu vzdělávání...

Číst více