Spolupráce místních aktérů pomůže zvýšit atraktivitu Posázaví

Foto: Posázaví o.p.s. Foto: Posázaví o.p.s.

Jak zvýšit atraktivitu regionu kolem řeky Sázavy, přilákat více návštěvníků a zlepšit nabízené služby bylo tématy pracovního setkání aktérů turistické oblasti Posázaví. Pro zástupce měst a obcí, kulturních institucí, informačních center a podnikatelů ho pořádala Posázaví o.p.s.

„Cestovních ruch obecně se v následujících deseti letech přesune víc do přírody,“ předpověděl Václav Pošmurný z Posázaví o.p.s. Města a obce i podnikatelé v cestovním ruchu by se na to podle něj měli připravit. Postupovat by přitom měli společně – nabízí se k tomu právě tzv. 3K platforma Turistické oblasti Posázaví, která je založena na kooperaci, koordinaci a komunikaci subjektů cestovního ruchu v dané destinaci. „Atraktivitu regionu ale nemůžeme zvyšovat na úkor jeho obyvatel,“ upozornil Václav Pošmurný. Jako příklad uvedl loňské uzavření Smetanovy vyhlídky u Vltavy, která se kvůli lockdownu vyhlášenému v důsledků šíření koronaviru stala natolik navštěvovanou, že to místní začalo obtěžovat.

Hodně diskutovaným problémem se na setkání stalo mimo jiné vybudování sítě cyklostezek v regionu. Místostarosta Benešova Zdeněk Zahradníček například zmínil připravovaný dopravní generel města, který počítá se zlepšením průjezdu Benešovem, vybudováním parkovacích míst hlavně v okrajových částech a také vyřešením cyklodopravy v návaznosti na okolí. Podle podnikatele Jaroslava Opriše chybí Benešovu turistické lákadlo (s výjimkou zámku Konopiště), kvůli kterému by návštěvníci ve městě strávili víc dní. A cyklostezky by to podle něj mohly pomoci změnit. Navrhl takto propojit Benešov třeba se Soběhrdy – do tamního Farmaparku míří hodně rodin s dětmi.

Václav Pošmurný poukázal na snahu „oprášit“ myšlenku vybudování cyklostezky z Benešova do Týnce nad Sázavou a Bystřice nebo vypracovat návrh na cyklistické propojení Týnce nad Sázavou a Jílového u Prahy. „Bude to ale chtít velkou součinnost všech zainteresovaných,“ upozornil. Přítomní se shodli na tom, že velkou překážkou realizace podobných projektů je majetkové vypořádání pozemků, po kterých tyto komunikace mají vést.

Jednatelka Kulturního a informačního centra (KIC) Benešov Jana Pěnčíková navrhla prezentovat region jako oázu klidu. Její návrh podpořila i Radomila Macháčková, ředitelka nově vzniklého městského kulturního a informačního centra Bystřice (MKIC).  „Chceme Bystřicko představit jako kraj lesů, luk a loutek,“ uvedla. Upozornila tak na dávnou divadelní tradici Bystřice, kterou připomíná rozsáhlá sbírka loutek, jež plánují propagovat v malém muzeu.

Účastnící setkání byli také seznámeni s možnostmi společné prezentace, které nabízí Posázaví o.p.s. – tištěný turistický průvodce i elektronická média – web, Facebook a Instagram. Hovořilo se také o využívání databáze kulturních akcí a turistických cílů na partnerských webech, marketingové podpoře služeb nebo spolupráci se Středočeskou centrálou cestovního ruchu.

Nejnovější články z rubriky Česko a jeho regiony

Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: CzechTourism

Zahraniční odborníci na cestovní ruch poznali Karlovarský kraj

První velká incomingová akce na podporu návštěvnosti České republiky po pandemii covid-19. Tak vnímají odborníci na cestovní ruch z celého světa Czech Republic Travel Trade Day (TTD) 2022. Ve spolupráci s Destinační agenturou Živý kraj ho uspořádala...

Číst více
Foto: DMO Český Krumlov Region

Web destinace Český Krumlov Region uspěl ve Zlatém erbu

Webové stránky destinace Český Krumlov Region zabodovaly jako jedny z nejlepších v republice v soutěži Zlatý erb. V kategorii měst a obcí se umístily na druhé příčce v rámci Ceny místopředsedy vlády pro digitalizaci za nejlepší turistickou prezentaci. Ocenění se předávala...

Číst více