Spočívá budoucnost Afriky v domácím turismu?

Cestovní ruch na africkém kontinentu loni vzrostl o 7 procent oproti roku 2017. Toto tempo růstu může Africe většina ostatních světových turistických regionů jen závidět. Sedmiprocentním tempem rostl počet mezinárodních příjezdů už jen v regionu Asie a Tichomoří. Celosvětový průměr byl o dvě procenta nižší. Šancí na další rozvoj je podle expertů usnadnit cestování v rámci kontinentu.

Cestovní ruch na africkém kontinentu loni vzrostl o 7 procent oproti roku 2017

Uvedené tempo je samozřejmě třeba dát do kontextu s absolutními hodnotami. A ty v případě Afriky už tak slavné nejsou. Černý kontinent si loni za cíl svých cest vybralo 67 milionů turistů, což představuje ani ne 5 procent všech lidí, kteří se v roce 2018 vydali na cesty. Méně turistů zamířilo už jen do oblasti Blízkého východu (60 milionů). A ještě hůře na tom byla Afrika z hlediska příjmů – celkem loni všechny africké země z cestovního ruchu získaly 38 mld. dolarů (tedy asi o 2 procenta víc než v předchozím roce), to je bezkonkurenčně nejméně ze všech světových turistických regionů. Podíl Afriky na světových příjmech z turismu byl asi tříprocentní.

Afrika je samozřejmě velmi různorodý kontinent, což platí i v cestovním ruchu. Zde platí velké rozdíly mezi severem a jihem. Zatímco na severu Afriky vzrostly loni příjezdy turistů o 10 procent a příjmy o 4 procenta, v Africe subsaharské byl nárůst příjezdů jen pětiprocentní, příjmy v této části kontinentu vzrostly jen o jedno procento. Hovoří o tom studie Hospitality Report Africa 2019 společnosti Jumia. Za růstem na severu kontinentu je třeba vidět zejména oživení v Tunisku a také robustní nárůst turismu v Maroku, které loni přivítalo 11 milionů návštěvníků a bylo vůbec nejnavštěvovanější africkou destinací. Na druhé příčce skončila Jižní Afrika, kde statistici vykázali 10 milionů příjezdů. Skokanem roku byla Etiopie – tam došlo k uvolnění vízové politiky a také k významnému posílení dopravních možností, díky čemuž se země stala regionálním hubem a cestovní ruch se v ní meziročně zvýšil o 48,6 procenta.

Africký turismus v číslech (2018)

Africký turismus v číslech (2018)

Zdroj: UWTO, Jumia

Není žádným tajemstvím, že pro řadu afrických zemí je cestovní ruch jedním z klíčových hospodářských odvětví. I pro kontinent jako takový je turismus významným zdrojem financí a zaměstnanosti – celkem dává práci víc než 24 mil. obyvatel (cca 6,7 procenta celkové zaměstnanosti) a přispívá 8,5 procenta k hrubému domácímu produktu Afriky.

V cestovním ruchu afrického kontinentu lze pochopitelně sledovat zajímavé trendy. Do hledáčku řady zemí se například dostává kongresový průmysl. Jistě, bezmála tři čtvrtiny (71 %) veškerých výdajů na cestovní ruch v Africe stále padají na vrub klasickému volnočasovému turismu, v zemích jako Keňa, Rwanda nebo Jižní Afrika lze ale sledovat diverzifikaci produktu a růst v oblasti MICE. Bez zajímavosti není ani fakt, že zahraničním turistům vděčí Afrika jen za 44 procent příjmů z cestovního ruchu.

Pokud jde o hotelový trh, i zde se situace liší stát od státu. Zpráva společnosti Jumia předpovídá, že příjmy z prodeje ubytování se v příštích pěti letech nejvíce zvýší v Nigérii (o 12 procent), Tanzanii (o 8,2 procenta) a v Keni (o 7,4 procenta). Údaje z letošního roku hovoří o tom, že v Africe je připravována výstavba asi čtyř stovek hotelů o celkové kapacitě 75 000 pokojů. Nejvíce hotelů má vyrůst v Egyptě, Nigérii a Maroku.

Co se týká letecké dopravy, celkem bylo na afrických letištích v uplynulém roce odbaveno 92 milionů pasažérů, o rok dříve 88,5 milionu. Podíl Afriky na světové letecké dopravě se i přes tento nárůst počtu cestujících snížil z 2,2 na 2,1 procenta, což je způsobeno rychlejším rozvojem v jiných částech světa, zejména v Asii a Tichomoří. V příštích dvaceti letech se nicméně počítá s průměrným ročním nárůstem letecké dopravy v Africe o 4,9 procenta.

Budoucnost afrického turismu je úzce spjata s domácím cestovním ruchem. Věří v to například i ředitelka jihoafrického touristboardu Sthembiso Dlamini, která k citované zprávě dodala: „Většina afrických vládních představitelů je nyní odhodlána usnadnit a zlevnit cestování mezi africkými zeměmi. Příkladem je vytvoření vízového programu pro východní Afriku, který umožňuje cestujícím zažádat o víza on-line před návštěvou Ugandy, Rwandy a Keni. Taková spolupráce je vizionářská. Když pracujeme společně, shromažďujeme zdroje, spolupracujeme a sdílíme své nejlepší znalosti, můžeme udělat mnohem více.“ Výrazným stimulem pro cestovní ruch v regionu by měla být i Zóna volného obchodu afrického kontinentu (AfCFTA), jejímž cílem je odstranit většinu cel a dalších obchodních bariér v Africe a posílit obchod mezi 54 africkými zeměmi. Otázka však je, zda se tuto dohodu podaří uvést do praxe…

foto
Petr Manuel UlrychC.O.T. media
šéfredaktor časopisu COT a portálu iCOT.cz
petr.ulrych@cot.cz
 

Autor

Nejnovější články z rubriky Afrika

Foto: Letiště Praha

Zimní novinky Čedoku? Přímé lety do exotiky

Cestovní kancelář Čedok představila nabídku exotických zájezdů na zimní sezonu. Její klienti mohou vybírat z cest do Dominikánské republiky, na Zanzibar, Maledivy a nově také do Keni a Mexika. Do dálkových destinací bude létat z Letiště Václava Havla Praha...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Země slaví Světový den cestovního ruchu

Den před jedním z nejvýznamnějších českých státních svátků – Dnem české státnosti, připadá na pondělí 27. září Světový den cestovního ruchu. Po roční pauze vynucené problematickou celosvětovou pandemickou situací se oslav a doprovodného programu ujme hostitelská země Pobřeží slonoviny.

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Tunisko přispěje cestovkám na podzimní chartery

Cestovním kancelářím, které vypraví do Tuniska charterové lety na okraji sezony, se dostane od této země finanční podpory. Snahou destinace je podpořit pandemií silně poznamenaný turismus. Českým novinářům to řekl generální ředitel Tuniského národního úřadu...

Číst více