www.spain.info

Ten, kdo pracuje v cestovním ruchu a organizuje cesty do zahraničí, se dnes zcela jistě zamýšlí nad tím, kam by se asi asi klienti jedoucí do zahraničí nejspíš vydali, čemu by dali přednost a co by na ně zapůsobilo natolik pozitivně, že by odhodili obavy, zabalili kufry a jeli. Vzhledem k rouškové povinnosti ve většině zemí je tato otázka o to víc aktuální, že skupinové výlety do měst za památkami v rámci zájezdů jsou do značné míry omezené. Už jen tím, že průvodce musí být v roušce a to značně omezuje výkon jeho práce a požitek z výkladu.

Z tohoto důvodu je dnes pro klienty daleko přitažlivější otevřený prostor, a tím je příroda.  Podívejme se na pár typů, kam ve Španělsku za přírodou, a jak tyto cesty propojit s historií a dát jim přidanou hodnotu spojenou s pocitem bezpečí.

Mallorca

Mallorca

Nádherná příroda spojená s možností koupání. To ostatně není nic nového. Kromě Mallorky nabízí toto spojení i další španělské ostrovy jako Menorca, Ibiza a Formentera. Avšak pouze 90 kilometrů dlouhá Serra de Tramuntana dosahuje úctyhodnějších výšek, a to až 1 445 metrů.  Kdo prošel pohoří Tramuntana , nediví se, proč si habsburský arcivévoda Ludvík Salvátor Toskánský vybral tento ostrov jako svůj druhý domov.  Arcivévoda, zpočátku cestující pod krycím jménem hrabě Nendorf, se poprvé ocitl na Mallorce jako mladý turista v roce 1867. Zakoupil na Mallorce hned řadu usedlostí, právě v oblasti Tramuntany, mezi jiným i slavný panský dům Miramar, který se nachází při silnici z Valldemossy do obce Deià v obrovském olivovém sadu vysoko nad mořem. V roce 1896 se zasloužil s francouzským geologem Martelem o prozkoumání a zpřístupnění překrásných krápníkových jeskyní na jihu ostrova Cuevas del Drach (Dračí jeskyně). Trek po stopách Ludvíka Salvátora spojuje přírodu s historií, navíc ve světě, který je jakýmsi uzlem islámské a západní civilizace. Jednou z nejpůsobivějších tras je takzvaná kamenitá cesta Dry Stone Route GR 221, s délkou přes 168 km. Ideální doba pro trekking je brzké jaro nebo podzim. Avšak ani leden či únor, když na Mallorce kvetou mandloně, nikoho nezklame.

Více na: www.senderosdemallorca.com/rutas/

https://www.gr221.info/gr221%20english.htm

http://www.camins-mallorca.info/

 

Fuerteventura

Tento kanárský ostrov zatím spíše láká turisty na plážovou turistiku a především na windsurfing, protože jak jeho název napovídá, je to ostrov, kde často a silně fouká. Ale i ten, kdo sem přijede za pěší turistikou, si přijde na své.  Určitě stojí za to si vyjet lodí z přístavu Corralejo na ostrůvek Isla de Lobos a vydat se na horu zvanou Caldera. Cestou vás čeká nádherné koupání a na nevysoké hoře pak výhled na nedaleké Lanzarote. Na rozdíl od bujné květeny na jiných španělských ostrovech, Furteventura nabízí barvy vulkánů a lávy, střídající se s bělostí pláží a místní architektury, a palmovou zelení. Možná se to může zdát jednotvárné, ale tolik odstínů hnědi najdete opravdu jen zde. Fuerteventura je skutečná exotika.

Více na: http://www.visitafuerteventura.com

 

 

Alicante

Tentokrát se přeneseme na pevninu, tedy na pobřeží Costa Blanca a k městu Alicante, kam se létá z Pardubic. Málokdo má spojeno toto pobřeží a město s pěší turistikou. Ale kdo se kromě koupání vydá i do vnitrozemí, nebude pohořím, které tvoří přirozenou bariéru mezi mořem a vnitrozemím, zklamán. Místní nadšenci zpracovali trasy nejen po pěší stránce, ale propojili je také s místními legendami. Trasy se nachází nejen v blízkosti Alicante, ale také v okolí menších aglomerací jako Calpe, Altea či Benidorm.  Nejdelší pěší trasou je GR 330 o délce 434,9 km, která je rozdělená na 20 etap a umožňuje poznat celou oblast Costa Blancy.

Více na www.infocostablanca.com/es/senderismo,  https://sendasyleyendas.com/en/  

Jak se na tato místa dostat: www.airport-pardubice.cz ; www.smartwings

Foto: Turespaña

Nejnovější články z rubriky Destinace

Foto: Shutterstock.com

ECDC: Na tyto řecké ostrovy radši nejezděte

Evropské středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC) přeřadilo 13 řeckých ostrovů v Egejském moři mezi oblasti s nejvyšším rizikem nákazy koronavirem. Informovala o tom agentura Reuters. ECDC tím důrazně varuje před cestováním do těchto oblastí. Mezi ostrovy, které...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Maďaři lákají: K nám můžete bez omezení

Jako za starých dobrých časů – Češi při vstupu do Maďarska nepotřebují žádné potvrzení o bezinfekčnosti a při pobytu můžou odložit roušky. I tak se Maďarská agentura pro cestovní ruch snaží přilákat české turisty. Zaznělo to při dnešní...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Gran Canaria – ostrov stvořený pro zážitky

Na Gran Canarii můžete celoročně dělat, co se vám (z)líbí. Vyšlápnout na vulkán, pozorovat velryby, objevit vavřínové lesy, ale i ospalé vesnice. Vítejte na španělské půdě západně od Afriky, kde každý den aspiruje na mimořádný.

Číst více