Slovensko zahájilo program pomoci cestovnímu ruchu

Tři čtvrtě roku po propuknutí pandemie nemoci covid-19 na Slovensku zahájilo ministerstvo dopravy zvláštní program pomoci podnikatelům v cestovním ruchu, které výrazněji zasáhly negativní dopady koronaviru. Nově budou tito podnikatelé moci požádat o kompenzaci menší části výpadku tržeb, řekli zástupci ministerstva a podnikatelů, kteří by však uvítali vyšší pobídky, než jaké jim byly slíbeny. Na program je do roku 2022 vyčleněno 100 milionů eur (2,6 miliardy korun).

Tři čtvrtě roku po propuknutí pandemie nemoci covid-19 na Slovensku zahájilo ministerstvo dopravy zvláštní program pomoci podnikatelům v cestovním ruchu

První etapa zvláštního programu pomoci sektoru cestovního ruchu se vztahuje na období od letošního dubna do konce října pro podniky, kterým klesly tržby oproti loňsku alespoň o dvě pětiny. Stát jim bude kompenzovat nanejvýš deset procent loňského obratu, a to v závislosti na předmětu podnikání žadatele. Nárok na pobídky mají například hoteliéři, provozovatelé restaurací, sportovních atrakcí či cestovní kanceláře.

„Uvědomujeme si, že podniky pociťovaly, že pomoc přichází pomalu nebo pozdě. O žádné ze svých peněz nepřijdou. Věřím, že do konce tohoto roku odejdou na pomoc první peníze,“ řekla státní tajemnice (náměstkyně) slovenského ministerstva dopravy Katarína Bruncková.

Sektor cestovního ruchu na Slovensku patří v době pandemie a karanténních omezení mezi nejvíce zasažená odvětví ekonomiky. Firmy z tohoto sektoru už letos mohly požádat o pomoc z obecného programu kompenzací, který vláda premiéra Igora Matoviče připravila kromě jiných i pro zaměstnavatele.

Zástupci podnikatelů v cestovním ruchu nový program pobídek uvítali, byť by byli rádi, kdyby podpora byla zvýšena. „Cestovní ruch nejvíce doplácí na koronavirovou krizi. Mnoha podniků nemá už žádné finanční prostředky, dostávají se pomalu do kolotoče dluhů. Přišlo to (pomoc) v posledním okamžiku,“ uvedl generální manažer Asociace hotelů a restaurací Slovenska Marek Harbuľák.

Například provozovatelé ubytovacích zařízení na Slovensku letos čelí výraznému poklesu výnosů. Tempo meziročního propadu jejich tržeb v říjnu zrychlilo na 62,5 procenta. Slovenské úřady už za první vlny koronaviru letos na jaře dočasně uzavřely také ubytovací zařízení, která pak v červnu mohla obnovit poskytování všech služeb. V říjnu kvůli dalšímu šíření koronaviru začala na Slovensku platit nová karanténní omezení, mimo provoz zůstaly například akvaparky a wellness centra. Hotely a jiná ubytovací zařízení zase od začátku tohoto týdne mohou ubytovat jen ty hosty, kteří mají potvrzení o negativním výsledku testu na koronavirus.

Kompenzace pro sektor cestovního ruchu poskytuje také Česká republika. Například v souvislosti s novými restrikcemi a opětovným zákazem ubytovacích služeb pro rekreační účely česká vláda rozhodla o pokračování programu COVID ubytování a schválila na něj 3,5 miliardy korun.

 Foto: Shutterstock.com
 
 

Nejnovější články z rubriky Destinace

Foto: Shutterstock.com

ECDC: Na tyto řecké ostrovy radši nejezděte

Evropské středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC) přeřadilo 13 řeckých ostrovů v Egejském moři mezi oblasti s nejvyšším rizikem nákazy koronavirem. Informovala o tom agentura Reuters. ECDC tím důrazně varuje před cestováním do těchto oblastí. Mezi ostrovy, které...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Maďaři lákají: K nám můžete bez omezení

Jako za starých dobrých časů – Češi při vstupu do Maďarska nepotřebují žádné potvrzení o bezinfekčnosti a při pobytu můžou odložit roušky. I tak se Maďarská agentura pro cestovní ruch snaží přilákat české turisty. Zaznělo to při dnešní...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Gran Canaria – ostrov stvořený pro zážitky

Na Gran Canarii můžete celoročně dělat, co se vám (z)líbí. Vyšlápnout na vulkán, pozorovat velryby, objevit vavřínové lesy, ale i ospalé vesnice. Vítejte na španělské půdě západně od Afriky, kde každý den aspiruje na mimořádný.

Číst více