Skialpinismus jako trend doby covidové

Shutterstock Shutterstock

V posledních letech začali kromě tradičních lyžařů a běžkařů opanovat tuzemské i blízké evropské hory ještě další sportovní nadšenci – skialpinisté. Popularita tohoto moderního zimního sportu mezi Čechy posledních několik zim vzrůstá a letos zažila doslova boom. A napomohly tomu zejména uzavřené skiareály.

Klasický skialpinismus, nebo také skitouring, představuje v podstatě turistiku na lyžích v různě náročném terénu. Oproti milovníkům jiných zimních sportů tak nejsou skialpinisté závislí na projeté stopě či na spuštěné lanovce, ale mohou se prodírat hlubokým sněhem v méně přístupných místech. Ještě poměrně nedávno se mu proto věnovala spíše jen hrstka lidí. Například ve východní části Krkonoš měla před rokem 2015 skialpové lyže jen Horská služba a několik málo nadšenců. Skialpinistická výbava byla totiž poměrně drahá. A půjčovny sportovního vybavení ji měly spíše jako okrajové zboží. Nenabízely tak příliš velký výběr, což bylo překážkou například pro rodiny s dětmi, které byly odkázány na stále plnější svahy a běžecké trasy.

Aktuální stav

Zmíněná situace se ale začala především v posledních třech letech měnit a na skialpy se začalo vydávat stále více lidí. Vloni již na hřebenech Krkonoš tvořili skialpinisté zhruba 20–30 procent veškerého zimního turismu. Boom skialpinismu zaregistroval i jeden z jeho propagátorů. „Poslední dobou vnímám velký zájem o běžecké lyžování a skialp. Dokonce mám takový dojem, že skialpinistou už je skoro každý Čech-lyžař. Poptávka je několikanásobná než posledních pár let zpět,“ řekl Zbyhněv Kantor a dodal: „Mám dojem, že náš sport zkouší každá věková skupina. Mladí v tom vidí nějaké nové adrenalinové zážitky. Střední zase vypnutí z pracovního stereotypu a ta starší zase nové zimní přírodní toulky.“

Obrovský zájem o půjčení skialpových lyží pocítily letos v zimě i půjčovny lyžařského vybavení. Zájem lidí byl podle nich především v únoru extrémní, svou roli hrálo nejen vládní opatření, které tuto lyžařskou sezonu prakticky uzavřelo lyžařské areály, ale i upuštění od plánovaného uvolnění restrikcí v Alpách. „Zájem byl enormní, nárůst o skialpy byl úplně extrémní oproti předchozím letům. Byl to letos absolutní skialpinistický boom, stejně jako o splitboardy, což je snowboardová obdoba skialpu. Skialpy chtěl téměř každý vyzkoušet,“ uvedl například Martin Škrott z půjčovny lyžařského vybavení na Kraličáku v Hrubém Jeseníku.

Projevuje se to i na prodejích vybavení

Slova Martina Škrotta pak potvrzují prodejci skialpového vybavení. „V posledních letech zájem o skialpinismus plynule rostl. Letošní sezóna, která je významně ovlivněna pandemii koronaviru, pak přinesla skokový nárůst zájmu o skialp i o zimní turistiku a individuální outdoorové aktivity. I když je to velmi obtížné stanovit, předpokládám, že u lyží, vázáni a pásů byl nárůst zájmu oproti loňské sezóně minimálně 50procentní,“ zmínil Stanislav Heczko, který provozuje internetový obchod SkiAlpShop specializovaný na zboží pro skialp, freeride a telemark.

Objem prodejů vybavení pro tyto sporty zároveň z tohoto důvodu narazil na limit v podobě omezeného množství zboží na trhu. A některé druhy vybavení se letos již dokonce vyprodaly. „Oproti předchozím rokům byly jarní předobjednávky pro zimu 2021 kvůli pandemii a nejistotě ohledně zavřených maloobchodů velice opatrné. A obdobně reagovali i výrobci, kteří nechtěli riskovat s nejistým prodejem vyrobeného, ale objednávkami nepokrytého zboží,“ vysvětlil Stanislav Heczko jeden z důvodů a zmínil v tomto ohledu jeden zajímavý jev – prodejci vybavení na skialp letos nepočítají s tradičními jarními výprodeji.

Kdo je typický český skialpinista

Shutterstock.com Shutterstock.com

Skialpinismu se dle provozovatelů půjčoven i prodejců vybavení začíná věnovat prakticky každý. A trendu stále častěji podléhají i rodiny s dětmi. „Noví adepti skialpinismu k němu přešli v poměrně velkém počtu díky nefunkčním vlekům z alpského lyžováni, popřípadě z vytrvalostních letních sportů jako je cyklistika. Pro další skupinu typických českých skialpinistů je tento sport alternativou tréninku vytrvalosti a kondice v průběhu zimy,“ dodal provozovatel e-shopu SkiAlpShop. I proto mají tyto skupiny sportovců zájem především o klasickou výbavu, kterou dle Stanislava Heczka tvoří lyže, vázáni, pásy a boty. „Jejich případný zájem o lavinovou a horolezeckou výbavu závisí a bude záviset na možnosti méně problematické návštěvy vyšších hor jako Alpy či Tatry,“ uvedl.

Situace tak opravdu nahrává spíše českým horám, které začínají být v obležení skialpinistů. Vzhledem k jejich profilu a přístupnosti pro širokou škálu sportovců, včetně úplných začátečníků či rodin s dětmi, jsou tak populární především Krkonoše, kde jsou oblíbené trasy okolo Rokytnice nad Jizerou. Dále to je i Ještědský hřeben v Jizerských horách, Krušné hory, okolí Špičáku na Šumavě, Kralický Sněžník a Jeseníky nebo Beskydy. Pro nenáročný skitouring po opuštěných lesních cestách se nabízí i Brdy, Český les, Novohradské hory, Rychlebské hory nebo Hostýnské vrchy. Zájemci na českých horách najdou nejen oficiálně doporučené skialpové trasy, ale mohou se vydat i na nejrůznější značené cesty. Například Správa Krkonošského národního parku vytipovala na základě spolupráce s Horskou službou a Českou asociací horských vůdců osm skialpinistických tras, které vedou po turisticky značených cestách i mimo ně.

Zvýšený počet lidí pohybujících se na skialpech na českých horách zaznamenává i Horská služba. „Přibývá jich, je to dobře,“ uvedl kupříkladu v lednu dispečer jesenické horské služby Ondřej Škovránek. Na druhou stranu ale dodal: „Jediné, v čem to dělá trochu problém, jsou pravidla o ochraně přírody, pohybu v národní přírodní rezervaci a v chráněné krajinné oblasti, které je potřeba dodržovat. Tím, že je zavřený přístup do Alp, návštěvnost skialpinistů se zvyšuje. Hodně jsou vytížené i půjčovny, víme o tom. Ten pohyb skialpinistů je tady velký a stále vzrůstá.“

Přetrvá tento boom i do dalších let?

Skialpinismus jako trend byl na vzestupu již několik posledních let. Koronavirová situace jej však bezprecedentně akcelerovala. Zda zájem o tento způsob trávení zimy přetrvá je tak těžké odhadnout. Jeho propagátoři v to jistě doufají. A prodejci vybavení? „Tak jako všichni ostatní i my doufáme, že současná se koronavirová situace dostane co nejdříve pod kontrolu a budeme moct ‚normálně‘ fungovat. Z toho bude zase plynout – doufejme – plynulý a tedy i předvídatelný zájem o skialp a další zimní outdoorové aktivity,“ dodal na závěr Stanislav Heczko.

Nejnovější články z rubriky Česko a jeho regiony

Foto: Shutterstock.com

Prague City Tourism zbohatne o 45 milionů

Radní hlavního města dle očekávání schválili záměr magistrátu navýšit základní jmění městské firmy Prague City Tourism (PCT) o 45 milionů korun na celkových 111 milionů. Základní jmění bude navýšeno úpisem 45 000 akcií.

Číst více
Foto: Shutterstock.com

ČUCR: cestovní ruch patří na Ministerstvo průmyslu a obchodu

Cestovní ruch je průmysl a jako takový patří do gesce Ministerstva průmyslu a obchodu. S touto ústřední myšlenkou se formou otevřeného dopisu obrátil prezident České unie cestovního ruchu Viliam Sivek na představitele obou koalic, které uspěly v podzimních parlamentních...

Číst více
Foto: A.T.I.C. ČR

Blíží se TÝDEN turistických informačních center ČR

Ve vazbě na Světový den pro rozvoj informací vyhlásila Asociace turistických informačních center ČR (A.T.I.C. ČR) na období od 25. do 31. října TÝDEN turistických informačních center. Do akce se zapojí 146 informačních center z celé České republiky....

Číst více