Skialpinismus jako trend doby covidové

Shutterstock Shutterstock

V posledních letech začali kromě tradičních lyžařů a běžkařů opanovat tuzemské i blízké evropské hory ještě další sportovní nadšenci – skialpinisté. Popularita tohoto moderního zimního sportu mezi Čechy posledních několik zim vzrůstá a letos zažila doslova boom. A napomohly tomu zejména uzavřené skiareály.

Klasický skialpinismus, nebo také skitouring, představuje v podstatě turistiku na lyžích v různě náročném terénu. Oproti milovníkům jiných zimních sportů tak nejsou skialpinisté závislí na projeté stopě či na spuštěné lanovce, ale mohou se prodírat hlubokým sněhem v méně přístupných místech. Ještě poměrně nedávno se mu proto věnovala spíše jen hrstka lidí. Například ve východní části Krkonoš měla před rokem 2015 skialpové lyže jen Horská služba a několik málo nadšenců. Skialpinistická výbava byla totiž poměrně drahá. A půjčovny sportovního vybavení ji měly spíše jako okrajové zboží. Nenabízely tak příliš velký výběr, což bylo překážkou například pro rodiny s dětmi, které byly odkázány na stále plnější svahy a běžecké trasy.

Aktuální stav

Zmíněná situace se ale začala především v posledních třech letech měnit a na skialpy se začalo vydávat stále více lidí. Vloni již na hřebenech Krkonoš tvořili skialpinisté zhruba 20–30 procent veškerého zimního turismu. Boom skialpinismu zaregistroval i jeden z jeho propagátorů. „Poslední dobou vnímám velký zájem o běžecké lyžování a skialp. Dokonce mám takový dojem, že skialpinistou už je skoro každý Čech-lyžař. Poptávka je několikanásobná než posledních pár let zpět,“ řekl Zbyhněv Kantor a dodal: „Mám dojem, že náš sport zkouší každá věková skupina. Mladí v tom vidí nějaké nové adrenalinové zážitky. Střední zase vypnutí z pracovního stereotypu a ta starší zase nové zimní přírodní toulky.“

Obrovský zájem o půjčení skialpových lyží pocítily letos v zimě i půjčovny lyžařského vybavení. Zájem lidí byl podle nich především v únoru extrémní, svou roli hrálo nejen vládní opatření, které tuto lyžařskou sezonu prakticky uzavřelo lyžařské areály, ale i upuštění od plánovaného uvolnění restrikcí v Alpách. „Zájem byl enormní, nárůst o skialpy byl úplně extrémní oproti předchozím letům. Byl to letos absolutní skialpinistický boom, stejně jako o splitboardy, což je snowboardová obdoba skialpu. Skialpy chtěl téměř každý vyzkoušet,“ uvedl například Martin Škrott z půjčovny lyžařského vybavení na Kraličáku v Hrubém Jeseníku.

Projevuje se to i na prodejích vybavení

Slova Martina Škrotta pak potvrzují prodejci skialpového vybavení. „V posledních letech zájem o skialpinismus plynule rostl. Letošní sezóna, která je významně ovlivněna pandemii koronaviru, pak přinesla skokový nárůst zájmu o skialp i o zimní turistiku a individuální outdoorové aktivity. I když je to velmi obtížné stanovit, předpokládám, že u lyží, vázáni a pásů byl nárůst zájmu oproti loňské sezóně minimálně 50procentní,“ zmínil Stanislav Heczko, který provozuje internetový obchod SkiAlpShop specializovaný na zboží pro skialp, freeride a telemark.

Objem prodejů vybavení pro tyto sporty zároveň z tohoto důvodu narazil na limit v podobě omezeného množství zboží na trhu. A některé druhy vybavení se letos již dokonce vyprodaly. „Oproti předchozím rokům byly jarní předobjednávky pro zimu 2021 kvůli pandemii a nejistotě ohledně zavřených maloobchodů velice opatrné. A obdobně reagovali i výrobci, kteří nechtěli riskovat s nejistým prodejem vyrobeného, ale objednávkami nepokrytého zboží,“ vysvětlil Stanislav Heczko jeden z důvodů a zmínil v tomto ohledu jeden zajímavý jev – prodejci vybavení na skialp letos nepočítají s tradičními jarními výprodeji.

Kdo je typický český skialpinista

Shutterstock.com Shutterstock.com

Skialpinismu se dle provozovatelů půjčoven i prodejců vybavení začíná věnovat prakticky každý. A trendu stále častěji podléhají i rodiny s dětmi. „Noví adepti skialpinismu k němu přešli v poměrně velkém počtu díky nefunkčním vlekům z alpského lyžováni, popřípadě z vytrvalostních letních sportů jako je cyklistika. Pro další skupinu typických českých skialpinistů je tento sport alternativou tréninku vytrvalosti a kondice v průběhu zimy,“ dodal provozovatel e-shopu SkiAlpShop. I proto mají tyto skupiny sportovců zájem především o klasickou výbavu, kterou dle Stanislava Heczka tvoří lyže, vázáni, pásy a boty. „Jejich případný zájem o lavinovou a horolezeckou výbavu závisí a bude záviset na možnosti méně problematické návštěvy vyšších hor jako Alpy či Tatry,“ uvedl.

Situace tak opravdu nahrává spíše českým horám, které začínají být v obležení skialpinistů. Vzhledem k jejich profilu a přístupnosti pro širokou škálu sportovců, včetně úplných začátečníků či rodin s dětmi, jsou tak populární především Krkonoše, kde jsou oblíbené trasy okolo Rokytnice nad Jizerou. Dále to je i Ještědský hřeben v Jizerských horách, Krušné hory, okolí Špičáku na Šumavě, Kralický Sněžník a Jeseníky nebo Beskydy. Pro nenáročný skitouring po opuštěných lesních cestách se nabízí i Brdy, Český les, Novohradské hory, Rychlebské hory nebo Hostýnské vrchy. Zájemci na českých horách najdou nejen oficiálně doporučené skialpové trasy, ale mohou se vydat i na nejrůznější značené cesty. Například Správa Krkonošského národního parku vytipovala na základě spolupráce s Horskou službou a Českou asociací horských vůdců osm skialpinistických tras, které vedou po turisticky značených cestách i mimo ně.

Zvýšený počet lidí pohybujících se na skialpech na českých horách zaznamenává i Horská služba. „Přibývá jich, je to dobře,“ uvedl kupříkladu v lednu dispečer jesenické horské služby Ondřej Škovránek. Na druhou stranu ale dodal: „Jediné, v čem to dělá trochu problém, jsou pravidla o ochraně přírody, pohybu v národní přírodní rezervaci a v chráněné krajinné oblasti, které je potřeba dodržovat. Tím, že je zavřený přístup do Alp, návštěvnost skialpinistů se zvyšuje. Hodně jsou vytížené i půjčovny, víme o tom. Ten pohyb skialpinistů je tady velký a stále vzrůstá.“

Přetrvá tento boom i do dalších let?

Skialpinismus jako trend byl na vzestupu již několik posledních let. Koronavirová situace jej však bezprecedentně akcelerovala. Zda zájem o tento způsob trávení zimy přetrvá je tak těžké odhadnout. Jeho propagátoři v to jistě doufají. A prodejci vybavení? „Tak jako všichni ostatní i my doufáme, že současná se koronavirová situace dostane co nejdříve pod kontrolu a budeme moct ‚normálně‘ fungovat. Z toho bude zase plynout – doufejme – plynulý a tedy i předvídatelný zájem o skialp a další zimní outdoorové aktivity,“ dodal na závěr Stanislav Heczko.

Nejnovější články z rubriky Česko a jeho regiony

Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: CzechTourism

Zahraniční odborníci na cestovní ruch poznali Karlovarský kraj

První velká incomingová akce na podporu návštěvnosti České republiky po pandemii covid-19. Tak vnímají odborníci na cestovní ruch z celého světa Czech Republic Travel Trade Day (TTD) 2022. Ve spolupráci s Destinační agenturou Živý kraj ho uspořádala...

Číst více
Foto: DMO Český Krumlov Region

Web destinace Český Krumlov Region uspěl ve Zlatém erbu

Webové stránky destinace Český Krumlov Region zabodovaly jako jedny z nejlepších v republice v soutěži Zlatý erb. V kategorii měst a obcí se umístily na druhé příčce v rámci Ceny místopředsedy vlády pro digitalizaci za nejlepší turistickou prezentaci. Ocenění se předávala...

Číst více