Půjčovny lodí: Vyprodáno na rok dopředu

Foto: Yachtboom CZ Hausbot v Hluboké nad Vltavou Foto: Yachtboom CZ

Grilování, rozlučka se svobodou, wellness, ale i klid přírody, krásné výhledy a naslouchání šplouchání vln. To vše se dá zažít na vodě. Provozovatelé půjčoven lodí si letošní sezónu pochvalují. Vysvětlují si to zájmem o dovolenou v tuzemsku i snahou o omezení sociálních kontaktů.

Loňská sezona pro nás byla až překvapivě dobrá. Přičítáme to k tomu, že většina Čechů zůstala v republice a vzhledem k povaze našeho byznysu (soukromé plavby na Yachtboatu a soukromé ubytování na houseboatu), se zákazníci nebáli nákazy, jako to může být u jiných hromadných plaveb. Letos si vedeme zatím ještě líp, zaprvé nebyl tak dlouhý lockdown na jaře, takže jsme začali prakticky o měsíc dřív, a zadruhé už pomalu začínají přibývat i zahraniční turisté,“ pochvaluje si Zdeněk Havrda, provozovatel Yachtboat Prague. Zájemcům nabízí pronájem moderní jachty s grilem, pípou, kuchyní a záchodem. K dispozici dává i hausbot s letos nově zřízeným wellness. „Obsahuje saunu, termokáď a ochlazovací káď, čímž se snažíme přilákat zákazníky i v chladnějších podzimních a jarních dnech,“ popisuje Havrda.

Zájem o nabízené služby je prý enormní. Rezervace se prý plní dva až tři týdny dopředu, víkendy ještě rychleji. I proto se Havrda rozhodl pořídit další plavidlo. „Přidali jsme možnost druhé lodi, kterou si pronajímáme, takže dokážeme obsáhnout víc poptávky. Je to opravdu čerstvá novinka, takže ještě nemáme plně dodělané promo materiály a vše plně integrované do našeho webu, ale na konci sezony se do toho zase pustíme. S druhou lodí jsme schopni dosáhnout až na šest plaveb za den,“ slibuje Havrda, který tak dává zákazníkům jistou naději, že se na plavbu dostanou ještě toto léto.

Jachty Havrda plánuje pronajímat přibližně do října: „Hodně záleží na počasí, září bylo loni ještě plné, říjen z poloviny. Zimní plavby se zatím moc neuchytily, ale uvidíme, co se stane s návratem turistů, určitě to zase vyzkoušíme.“ Celoročně ale funguje pronájem hausbotu. „Ubytování v Libni pojede celoročně, pracujeme totiž na nezamrzajícím přívodu vody,“ vysvětluje Havrda.

Ilustrace: Shutterstock.com

Kam pro více informací?

cs.yachtboatprague.com

www.chatanavode.cz

Úspěch slaví i hausboty

Ještě větší zájem zaznamenává společnost Yachtboom CZ, která provozuje půjčovnu obytných lodí v Hluboké nad Vltavou. „V tuto chvíli máme již z 50% vyprodanou příští sezónu, v této sezóně zbývá jen pár posledních termínů v září,“ líčí Marie Havlová. Ale i na podzim má podle ní plavba své kouzlo: „Kdo preferuje klid na vodě a menší provoz, ten si v září plavbu na lodi rozhodně užije. Řeka je tichá, klidná a prázdná, takže pokud potřebuje někdo ‚utéct‘ od všeho toho covidového i necovidového shonu a stresu a být prostě jen s rodinou nebo přáteli bez omezení, plout, kam chce a kdy chce, tak je září ten nejlepší termín,“ láká Havlová s tím, že sezóna trvá do 30. září. „Novinkou pro letošní rok je určitě rozsáhlá rekonstrukce dvou z našich hausbótů (Charlotte a Adele), kterou jistě ocení nejen noví, ale především stálí klienti, kteří tak pocítí výraznou změnu v komfortu a vybavení plavidel,“ doplňuje.

Velmi oblíbené jsou hausbóty na Baťově kanále na jižní Moravě. Podle Zbyňka Súkupa, který provozuje jednu z tamních půjčoven, je letos zájem ještě větší než v předchozích letech. Důvodem je prý covid. „Lidé mají asi obavy z cest do ciziny, a proto si vybírají tuzemskou dovolenou,“ myslí si Súkup. Pro letošek má vyprodáno. „Letos je celá sezóna obsazena a zarezervovat loď je možné pouze v případě, že někdo rezervaci zruší. Takřka vyprodána je už i sezóna na rok 2022, zbývá méně než čtvrtina pobytů,“ pochvaluje si. I na Baťově kanále se plavební sezóna uzavře na konci září.

Foto: Pronajemhausbotu.cz Hausbot na Baťově kanále Foto: Pronajemhausbotu.cz

Větší šanci na rezervaci mají vodáci

Naopak o něco menší zájem hlásí některé půjčovny malých lodí a člunů, jako například Půjčovna Slapy – Nová Živohošť. „Poptávka klientů je překvapivě nižší, než jsme předpokládali, dokonce je i méně zájemců, než minulé léto, které bylo covidem ovlivněno více,“ sděluje provozovatel půjčovny Roman Žák. Nejvíce se prý půjčují klasická šlapadla a motorové čluny s motorem 5HP, které může řídit každý i bez lodního oprávnění. Do popředí zájmu podle Žáka jdou paddleboardy: „Novinka v naší nabídce jsou rodinné Maxi paddleboardy a z loňského léta šlapací S’upy Mirage Eclipse,“ říká s tím, že sezonu plánuje ukončit 26. září a do té doby prý určitě není problém si loďku zapůjčit.

Vodáci si můžou ještě teď vybrat z celé řady kempů, jako například Tábořiště U Mloka na Rokycansku na břehu řeky Berounky. Jak nám řekl jeho provozovatel Jindřich Sklenička, o víkendech jsou už téměř plné rezervace na chatky, ale stále se dá v tábořišti stanovat. Bez problémů se prý dají i půjčit dvou- a trojmístné plastové lodě. Sklenička láká na domácí stravu, krásnou přírodu i na nově zrekonstruované chatky. I tady sezóna skončí 26. září.

Nejnovější články z rubriky Česko a jeho regiony

Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: CzechTourism

Zahraniční odborníci na cestovní ruch poznali Karlovarský kraj

První velká incomingová akce na podporu návštěvnosti České republiky po pandemii covid-19. Tak vnímají odborníci na cestovní ruch z celého světa Czech Republic Travel Trade Day (TTD) 2022. Ve spolupráci s Destinační agenturou Živý kraj ho uspořádala...

Číst více
Foto: DMO Český Krumlov Region

Web destinace Český Krumlov Region uspěl ve Zlatém erbu

Webové stránky destinace Český Krumlov Region zabodovaly jako jedny z nejlepších v republice v soutěži Zlatý erb. V kategorii měst a obcí se umístily na druhé příčce v rámci Ceny místopředsedy vlády pro digitalizaci za nejlepší turistickou prezentaci. Ocenění se předávala...

Číst více