Plavební provoz na Slapech bude v létě pomalejší

Foto: Shutterstock.com Foto: Shutterstock.com

Plavební provoz na Slapské přehradě bude letos v červenci a srpnu výjimečně omezený. Kvůli očekávanému velkému počtu rekreantů a potřebě chránit koupající i menší plavidla rozhodla Státní plavební správa o zavedení takzvaného výtlačného režimu plavby na polovině vodní plochy. Znamená to, že motorové lodě budou muset na vybraném úseku výrazně zpomalit a nesmějí klouzat po hladině, sdělil mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka.

Úpravu režimu plavby zavedenou i na doporučení policie a vodních záchranářů projednala Státní plavební správa s obcemi a spolky. Ředitelka plavební správy Klára Němcová poukázala na to, že loni na Slapech kvůli omezenému cestování do zahraničí rekordně vzrostl provoz plavidel a přibylo rekreačních aktivit. „Letos očekáváme stejně velký zájem, kapacita Slap je bohužel omezená. Pro ochranu zranitelnějších účastníků plavebního provozu je proto nutné zavést výtlačný režim plavby, který je výrazně pomalejší než režim v kluzu,“ dodala.

Plavební správa spolu s Povodím Vltavy vymezí stejně jako loni 14 bezpečných prostor pro koupající, kam nesmí zaplout lodě. K dispozici bude jeden prostor pro vodní lyžování a jedno místo pro akrobatickou plavbu vodních skútrů a jetsurfů.

„Musíme si uvědomit, že při enormním množství lidí, které na Slapech letos očekáváme, se bez určitých omezení na tu nádrž jednoduše nevejdeme. Zejména bych proto chtěl apelovat na vzájemnou ohleduplnost a zdravý rozum, aby si léto na Slapech všichni užili pokud možno v klidu a bez nehod,“ uvedl ministr dopravy Karel Havlíček.

Počet plavebních nehod loni vzrostl na 35 z předloňských 12. Na Slapech bylo nehod šest, z toho jedna se neobešla bez zranění. Přestože je nádrž Orlík o třetinu delší než nádrž Slapy, celková kapacita stání malých plavidel podléhajících evidenci je tam o polovinu nižší. Na jeden říční kilometr výrazně širší nádrže Orlík připadá průměrně 25 kotvících plavidel, zatímco na nádrži Slapy je to 64 plavidel, v úseku dotčeném uvedeným opatřením jich kotví na jednom říčním kilometru dokonce 96.

„Nejde však jen o množství evidenci podléhajících plavidel, ale zejména o množství jiných rekreačních činností, koupání, paddleboardy, kánoe, kajaky, rybolov a množství trvale kotvících hausbótů,“ uzavřela Němcová.

Nejnovější články z rubriky Česko a jeho regiony

Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: CzechTourism

Zahraniční odborníci na cestovní ruch poznali Karlovarský kraj

První velká incomingová akce na podporu návštěvnosti České republiky po pandemii covid-19. Tak vnímají odborníci na cestovní ruch z celého světa Czech Republic Travel Trade Day (TTD) 2022. Ve spolupráci s Destinační agenturou Živý kraj ho uspořádala...

Číst více
Foto: DMO Český Krumlov Region

Web destinace Český Krumlov Region uspěl ve Zlatém erbu

Webové stránky destinace Český Krumlov Region zabodovaly jako jedny z nejlepších v republice v soutěži Zlatý erb. V kategorii měst a obcí se umístily na druhé příčce v rámci Ceny místopředsedy vlády pro digitalizaci za nejlepší turistickou prezentaci. Ocenění se předávala...

Číst více