×

Velká cena cestovního ruchu 2021/2022 začíná. Přihlaste svůj projekt.

Plavební provoz na Slapech bude v létě pomalejší

Foto: Shutterstock.com Foto: Shutterstock.com

Plavební provoz na Slapské přehradě bude letos v červenci a srpnu výjimečně omezený. Kvůli očekávanému velkému počtu rekreantů a potřebě chránit koupající i menší plavidla rozhodla Státní plavební správa o zavedení takzvaného výtlačného režimu plavby na polovině vodní plochy. Znamená to, že motorové lodě budou muset na vybraném úseku výrazně zpomalit a nesmějí klouzat po hladině, sdělil mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka.

Úpravu režimu plavby zavedenou i na doporučení policie a vodních záchranářů projednala Státní plavební správa s obcemi a spolky. Ředitelka plavební správy Klára Němcová poukázala na to, že loni na Slapech kvůli omezenému cestování do zahraničí rekordně vzrostl provoz plavidel a přibylo rekreačních aktivit. „Letos očekáváme stejně velký zájem, kapacita Slap je bohužel omezená. Pro ochranu zranitelnějších účastníků plavebního provozu je proto nutné zavést výtlačný režim plavby, který je výrazně pomalejší než režim v kluzu,“ dodala.

Plavební správa spolu s Povodím Vltavy vymezí stejně jako loni 14 bezpečných prostor pro koupající, kam nesmí zaplout lodě. K dispozici bude jeden prostor pro vodní lyžování a jedno místo pro akrobatickou plavbu vodních skútrů a jetsurfů.

„Musíme si uvědomit, že při enormním množství lidí, které na Slapech letos očekáváme, se bez určitých omezení na tu nádrž jednoduše nevejdeme. Zejména bych proto chtěl apelovat na vzájemnou ohleduplnost a zdravý rozum, aby si léto na Slapech všichni užili pokud možno v klidu a bez nehod,“ uvedl ministr dopravy Karel Havlíček.

Počet plavebních nehod loni vzrostl na 35 z předloňských 12. Na Slapech bylo nehod šest, z toho jedna se neobešla bez zranění. Přestože je nádrž Orlík o třetinu delší než nádrž Slapy, celková kapacita stání malých plavidel podléhajících evidenci je tam o polovinu nižší. Na jeden říční kilometr výrazně širší nádrže Orlík připadá průměrně 25 kotvících plavidel, zatímco na nádrži Slapy je to 64 plavidel, v úseku dotčeném uvedeným opatřením jich kotví na jednom říčním kilometru dokonce 96.

„Nejde však jen o množství evidenci podléhajících plavidel, ale zejména o množství jiných rekreačních činností, koupání, paddleboardy, kánoe, kajaky, rybolov a množství trvale kotvících hausbótů,“ uzavřela Němcová.

Nejnovější články z rubriky Česko a jeho regiony

Foto: Petr1888 / Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0)

Úspěšná misie poličského muzea – příklad hodný následování

Dlouhodobým cílem Městského muzea a galerie Polička je přibližovat dětem z mateřských školek, žákům i studentům témata z historie, národopisu či umění.  V době „covidové“, kdy bylo pro školy i školky náročnější vydat se do muzea, obrátili gard. Místo zvaní...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Vysočina West: Pelhřimovsko má nově destinační společnost

Turistickou nabídku Pelhřimovska začíná propagovat nová organizace destinačního managementu Vysočina West. Ve spolku mají zastoupení čtyři největší města regionu i podnikatelé v cestovním ruchu. Novinářům to řekl předseda představenstva Martin Ecler, který je zároveň ředitelem městské organizace...

Číst více
Foto: CCRJM

Jižní Morava díky influencerům oslovila půl milionu lidí

Centrála cestovního ruchu – Jižní Morava vsadila v loňském roce na spolupráci s cestovatelským portálem Worldee. V rámci kampaně „Nestůj, cestuj“ pozvala na jih Moravy trojici influencerů a nabídla jim prezentaci zaměřenou na příběhy lidí, kteří tvoří jedinečnost tohoto...

Číst více