Plavební provoz na Slapech bude v létě pomalejší

Foto: Shutterstock.com Foto: Shutterstock.com

Plavební provoz na Slapské přehradě bude letos v červenci a srpnu výjimečně omezený. Kvůli očekávanému velkému počtu rekreantů a potřebě chránit koupající i menší plavidla rozhodla Státní plavební správa o zavedení takzvaného výtlačného režimu plavby na polovině vodní plochy. Znamená to, že motorové lodě budou muset na vybraném úseku výrazně zpomalit a nesmějí klouzat po hladině, sdělil mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka.

Úpravu režimu plavby zavedenou i na doporučení policie a vodních záchranářů projednala Státní plavební správa s obcemi a spolky. Ředitelka plavební správy Klára Němcová poukázala na to, že loni na Slapech kvůli omezenému cestování do zahraničí rekordně vzrostl provoz plavidel a přibylo rekreačních aktivit. „Letos očekáváme stejně velký zájem, kapacita Slap je bohužel omezená. Pro ochranu zranitelnějších účastníků plavebního provozu je proto nutné zavést výtlačný režim plavby, který je výrazně pomalejší než režim v kluzu,“ dodala.

Plavební správa spolu s Povodím Vltavy vymezí stejně jako loni 14 bezpečných prostor pro koupající, kam nesmí zaplout lodě. K dispozici bude jeden prostor pro vodní lyžování a jedno místo pro akrobatickou plavbu vodních skútrů a jetsurfů.

„Musíme si uvědomit, že při enormním množství lidí, které na Slapech letos očekáváme, se bez určitých omezení na tu nádrž jednoduše nevejdeme. Zejména bych proto chtěl apelovat na vzájemnou ohleduplnost a zdravý rozum, aby si léto na Slapech všichni užili pokud možno v klidu a bez nehod,“ uvedl ministr dopravy Karel Havlíček.

Počet plavebních nehod loni vzrostl na 35 z předloňských 12. Na Slapech bylo nehod šest, z toho jedna se neobešla bez zranění. Přestože je nádrž Orlík o třetinu delší než nádrž Slapy, celková kapacita stání malých plavidel podléhajících evidenci je tam o polovinu nižší. Na jeden říční kilometr výrazně širší nádrže Orlík připadá průměrně 25 kotvících plavidel, zatímco na nádrži Slapy je to 64 plavidel, v úseku dotčeném uvedeným opatřením jich kotví na jednom říčním kilometru dokonce 96.

„Nejde však jen o množství evidenci podléhajících plavidel, ale zejména o množství jiných rekreačních činností, koupání, paddleboardy, kánoe, kajaky, rybolov a množství trvale kotvících hausbótů,“ uzavřela Němcová.

Nejnovější články z rubriky Česko a jeho regiony

Foto: Jihočeská centrála cestovního ruchu

Za pivovarskou tradicí na Budějovicko

Oblast Budějovicka je dobře známá svou pivovarnickou tradicí, vždyť pivo se v Českých Budějovicích vařilo již od založení města v roce 1265 a také zde sídlí dva velké pivovary. Nejstarší budějovický Pivovar Samson založený v roce 1795 a o 100 let...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Nejvyhledávanější turistický cíl? Lanovka na Petřín

Agentura CzechTourism zveřejnila přehled nejnavštěvovanějších turistických cílů České republiky roku 2020. V covidovém roce byla nejnavštěvovanějším místem Lanová dráha na Petřín, kterou využilo 1 014 tisíc návštěvníků. Na druhé příčce se umístila Zoo Praha s 851 tisíci návštěvníků,...

Číst více
Foto: Krkonoše - svazek měst a obcí

V Krkonoších se 29. května opět rozjedou cyklobusy

V Krkonoších se v sobotu 29. května do letní turistické sezony opět rozjedou speciálně upravené autobusy umožňující přepravu jízdních kol. V červnu budou spoje cyklobusů v provozu o víkendech, v červenci a srpnu denně, v září vždy ve čtvrtek, o víkendech a ve svátek, řekla...

Číst více