Připravujete se na náročné časy? Reagujte jako ježek!

 

Pandemie viru COVID-19 během několika dnů dramaticky dopadla na celý podnikatelský sektor. Zpomalení je zřetelné ve většině oborů soukromé sféry. Odložené platby nevyhnutelně povedou ke zvýšeným nárokům na rezervy a cash-flow. Mnoho podnikatelů je nuceno přijmout řadu drastických opatření, aby zvládli náročné období. Ale co když jsou tyto kroky nedostatečné? Co když budou omezení trvat příliš dlouho na to, aby se podnikatel stačil zase nadechnout? 

 

Nelze rozumně očekávat, že podnikatele zachrání chaoticky zaváděná ochranná opatření vlády a státní správy. Podniky budou nuceny zavřít, a tím se postupně otevřou dveře pro útoky věřitelů. Riziko bude o to vyšší, jestli vlastníci zajistili své závazky osobním ručením. Podnikatelé v těchto časech mohou zkrátka ztratit více než jen svoje podnikání. V současnosti není před takovým rizikem v bezpečí nikdo. 

Ještě ale není pozdě na ochranu cenného majetku před útoky. Správnou odpovědí je diverzifikace rizik a vytvoření soukromých svěřenských nebo nadačních fondů. Ty mají dlouhou tradici v zahraničí. Jejich zřízení v zahraničí je aktuálně výrazně složitější s ohledem na faktické omezení opustit Českou republiku. Možné to ale je. V řadě případů je ale plně dostačující zřídit jejich obdobu v České republice. 

 

Svěřenské fondy

Majetek, který je do svěřenského fondu převeden, přestává mít vlastníka a je pouze spravován svěřenským správcem. Majetek nebo výnosy z tohoto majetku jsou následně převáděny obmyšleným a to podle pravidel, která jsou vymezena ve statutu fondu a případně dále určena. Obmyšlení mohou být omezeni na okruh rodinných příslušníků a svěřenský fond tak může být využit ryze pro účely správy rodinného majetku, tedy za soukromým účelem. 

Přestože svěřenský fond není právnickou osobou, v praxi se svou povahou právnické osobě velmi blíží. Ke zřízení svěřenského fondu je nutný notářský zápis, což může zvyšovat náklady na jeho zřízení. Pro některé ale v poslední době odpadl jeden z důvodů, proč je zakládat, a to anonymita vlastníka. 

 

Nadační fondy

Výrazně méně známou alternativou, která může být využita pro správu rodinného majetku, jsou nadační fondy. Soukromé nadační fondy jsou hojně využívány například v Rakousku, Lichtenštejnsku nebo Spojených arabských emirátech. Od roku 2014 je možné využívat nadační fondy ryze pro soukromé účely také v České republice. Nadační fondy a nadace nejsou to samé.

Nadační fond je nezávislá právnická osoba, která je oddělena od svého zřizovatele. Právní úprava nadačního fondu je mnohem stručnější než u svěřenského fondu nebo u nadace, což umožňuje poměrně velkou flexibilitu při nastavení vnitřních poměrů. Na rozdíl od svěřenských fondů je není třeba zřizovat ve formě notářského zápisu. 

Svěřenské fondy, stejně jako nadační fondy umožňují podnikateli a jeho rodině konsolidovat a udržovat kontrolu nad generováním zisků z aktiv a investic, a současně je ochránit před potenciálními hrozbami, tedy před útoky věřitelů, nespokojených dědiců a podobně. Mohou být tedy dobrým sluhou svého pána, ale mají jedno společné, je třeba je zřídit včas, dříve než nastane problém. 

Ať už budete nad svým majetkem přemýšlet jakkoliv, vzpomeňte, jak v případě nebezpečí reaguje ježek.

Holubová advokáti s.r.o. poskytuje své právní služby v oblasti cestovního ruchu. Kancelář je rovněž známá svým know how ohledně plánování strategie pro zabezpečení rodinného majetku pro další generace, a to v České republice i v zahraničí.

  

foto
Štěpán Holub

advokát a partner Holubová advokáti s. r. o.

stepan.holub@holubova.cz

 
fotoKlára Dvořákováadvokátka a partnerka Holubová advokáti s.r.o.
klara.dvorakova@holubova.cz
 

Nejnovější články z rubriky Doprava

Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Praha získá díky FlyArystan přímé spojení s Kazachstánem

Kazašská nízkonákladová společnost FlyArystan spustí od 12. června přímé spojení mezi Prahou a kazašským Aktau. Odlety Airbusu A320 pro 180 cestujících jsou plánované vždy v neděli, od 6. července přibude ještě čtvrteční let. Dopravce si Českou republiku vybral jako...

Číst více
Foto: Letiště Praha

Letiště Praha nabere až 200 nových zaměstnanců 

Letiště Praha v letošním roce plánuje odbavit dvojnásobek cestujících oproti roku 2021.  S předpokládaným nárůstem provozu je pro zachování komfortu nutné navýšit počet spolupracovníků, a to až o 200 zaměstnanců a o desítky pracovníků na dlouhodobé brigády formou dohod mimo...

Číst více