Poslední červnový týden se v Jihoafrické republice v rámci vrcholícího Konfederačního poháru FIFA konal workshop cestovních kanceláří zaměřený na přípravu Mistrovství světa v kopané, které se uskuteční v Jihoafrické republice v červnu a v červenci 2010. Workshopu, který proběhl v Johannesburgu a v Entebeni, se zúčastnili zástupci čtyř desítek cestovních kanceláří ze 30 zemí světa. Diskutovány byly především otázky dopravy, ubytování a bezpečnosti.
Českou republiku na zmíněném workshopu zastupoval RNDr. Ladislav Peška, majitel CK SLAN tour, která je na tuzemském trhu největším specialistou na zájezdy na sportovní akce všeho druhu. Ladislav Peška se s námi ochotně podělil o závěry, ke kterým účastníci workshopu dospěli. „Pokud jde o ubytování, kapacita je v zásadě nedostatečná,“ konstatuje Peška. Především v menších městech (např. Nelspruit, Rustenburg, Polokwane aj.) je prý problém najít jakoukoliv vhodnou dostupnou ubytovací kapacitu. Zástupci cestovních kanceláří se proto shodli na projektu organizace mezinárodní „Football Village“ v jednom z hotelových komplexů na okraji Johannesburgu.
V oblasti dopravy pak existují dva hlavní problémy. Především je to nízká přepravní kapacita na mezinárodních linkách do Jihoafrické republiky. Například na linkách mezi Evropou a Johannesburgem je dostupná přepravní kapacita asi 2 000 míst denně. Ta je však v období letní sezony běžně využita na 80 – 95 %. „Předpokládaný nárůst poptávky na dopravu fanoušků v době začátku finálového turnaje tak není v současné době pokryt přepravní kapacitou ani z deseti procent,“ uvádí majitel CK SLAN tour a dodává: „Dalším problémem je pak doprava v rámci JAR. Téměř neexistující síť veřejné dopravy neumožňuje běžné přesuny fanoušků z místa ubytování na stadion, respektive mezi jednotlivými městy v době konání turnaje. Síť taxislužby i pronájem aut či mikrobusů má nedostatečnou kapacitu. Nedostatečné jsou též kapacity turistických autokarů. Většina hotelů v blízkosti mezinárodních letišť zajišťuje shuttle dopravu z hotelu na letiště, ale i tyto dopravní kapacity jsou určeny především jednotlivcům, nikoliv větším skupinám.“
Není žádným tajemstvím, že ožehavým tématem Jihoafrické republiky je bezpečnost. Účastníci workshopu se podle Pešky shodli na závěru, že v případě dodržování elementárních bezpečnostních pravidel ze strany sportovních fanoušků nehrozí organizovaným účastníkům tohoto finálového turnaje žádné výrazné nebezpečí. „Zcela bezpečné by měly být uzavřené hotelové resorty. Zvlášť nebezpečné zóny, pro pohyb fanoušků zcela nevhodné, jsou naopak centra větších měst, především pak ve večerních a nočních hodinách,“ říká Peška a doplňuje, že se předpokládá výrazné posílení počtu policejních a dalších pořádkových sil v místech utkání. Samostatnou kapitolou jsou bezesporu zdravotní rizika, především AIDS a malárie.
Přípravy na šampionát s sebou pochopitelně kromě problémů nesou i pozitiva. Za ta považují účastníci workshopu zejména situaci kolem prodeje vstupenek. „Dá se předpokládat, že většina národních asociací, respektive jejich fanoušků nevyužije celého možného přídělu vstupenek na zápasy svého národního mužstva. Pro zájemce o návštěvu mistrovství světa tak bude větší možnost účasti na různých utkáních šampionátu,“ vysvětluje Ladislav Peška. A za druhé hlavní pozitivum označuje unikátní možnost poznat skutečnou africkou přírodu, kterou nabízí řada míst finálového turnaje. Nejbližší safari parky se nacházejí již jednu až dvě hodiny jízdy od Pretorie či Johanesburgu. V rámci většiny programů zájezdů na MS 2010 tak bude i nabídka populárních afrických safari.
Text: -pmu-
Foto: South Africa Tourism
Příprava zájezdů pro české fanoušky
Vzhledem k nutnosti zajištění potřebných služeb pro zájezdy na MS 2010 s velkým předstihem zahájila CK SLAN tour přípravu těchto zájezdů již letos, a to i přesto, že v současné době není jasné, zda tým České republiky na závěrečný turnaj postoupí, či nikoliv. CK SLAN tour tak bude organizovat zájezdy i v případě, že se tým České republiky neprobojuje do závěrečného turnaje. Hlavní ubytovací lokalitou pro tyto zájezdy bude oblast Johannesburgu. Zájezdy budou organizovány na 7 až 8 dní a jejich předpokládaná cena by se měla pohybovat v rozmezí 75 000 – 90 000 Kč. V základní nabídce se předpokládá možnost návštěvy dvou utkání a rovněž tak i možnost fakultativních výletů, především na africké safari.
