Pražská hotelová agonie pokračuje, v regionech ceny vyšší než před pandemií

Foto: Shutterstock.com Průměrná cena ubytování v Praze druhým rokem klesá Foto: Shutterstock.com

Ubytovatelům v Praze stále chybí zahraniční klientela, průměrná cena pobytů v pražských hotelech proto už druhým rokem klesá. Naproti tomu v regionech, zvláště v nejžádanějších lokalitách, kam s oblibou na dovolenou vyrážejí domácí cestovatelé, zdražují. Často i nad úroveň z předpandemického roku 2019. Uvedla to ČTK s odkazem na informace od zástupů rezervačních a prodejních portálů.

Koronavirová krize podle ředitele portálu Slevomat Ladislava Veselého ukázala, kdo je odolný a přizpůsobivý. „Regiony využily toho, že Češi budou ve velkém jezdit na dovolené po tuzemsku, proto proti předcovidovému roku 2019 ceny zvedly. Jde zejména o nejžádanější lokality, jako jsou Krkonoše, Šumava a jižní Čechy,“ uvedl. Ubytovatelé v regionech tak podle jeho slov chtějí dohnat ztrátu z období, kdy museli mít z důvodu protipandemických opatření zavřeno. Pokoj na čtyři noci za dva lidi mohli cestovatelé podle Veselého předloni v červnu a červenci v regionech pořídit v průměru za 7 499 korun, letos za takový pobyt zaplatí 9 443 korun. Nejvyšší ceny ubytování jsou podle něj na jižní Moravě. „Týdenní či čtrnáctidenní dovolené pro rodinu například v Lednici a okolí lze sehnat za cenu all inclusive dovolených u moře,“ uvedl.

Manažer portálu Hotel.cz Milan Petr pak řekl, že v první půlce srpna zaplatil host tříhvězdičkového hotelu za noc v Jeseníkách v průměru 1 050 korun, na Lednicku 1 074 korun a v Beskydech 1 209 korun. Srpnové ceny v žádaných regionech podle něj začínají přesahovat hodnoty roku 2019.

Hoteliéři v Praze, aby přilákali domácí turisty, museli naopak podle Veselého zlevnit. Cena pokoje pro dva na čtyři noci klesla podle něj z průměrných 7 851 korun v roce 2019 na letošních 6 678 korun. „Nutno dodat, že jde o průměr trhu. Pokud bychom se podívali na ceny vybraných hotelů, tak v některých případech jejich ceny klesly na méně než polovinu ve srovnání s předloňským rokem,“ řekl.

Podle Milana Petra mohli lidé v tříhvězdičkovém hotelu v Praze najít v první polovině srpna ubytování na noc v průměru za 708 korun. Je to podle něj nejméně ze všech turistických regionů v České republice. „Stále platí, že některé pražské hotely vyššího standardu se zaměřením na zahraniční klientelu zůstávají plně uzavřené,“ dodal Petr.

Květnový průzkum státní agentury CzechTourism ukázal, že strávit dovolenou v tuzemsku letos plánuje 76 procent Čechů. V průměru bude trvat 13 dní, lidé za ni utratí 6840 korun na osobu, což je o 700 Kč více, než uváděli loni.

Především velká města se nadále potýkají s výpadkem hostů z ciziny. Odborníci dlouhodobě poukazují na to, že domácí turisté je nemohou nahradit. Podle dřívějších informací společnosti Economic Impact by Češi museli mít šest až osm týdnů dovolené a svůj obvyklý rozpočet na ni zvýšit o 15 000 až 25 000 korun na každého pracujícího.

Nejnovější články z rubriky Česko a jeho regiony

Foto: Shutterstock.com

Turisté v Praze si možná připlatí

Vedení Prahy chce zvýšit turistický poplatek za ubytování z nynějších 21 na 50 korun za den. Důvodem je snaha zvýšit příjmy města, které jsou nižší než výdaje spojené s turismem. Město proto schválilo memorandum se svou firmou...

Číst více
Foto: Daniel Mrázek

Za exotikou a do tropů. Česko ale neopustíte

Navštívíte ty nejzazší končiny světa, pohlédnete do tváře chameleonům, nakrmíte lemury, užasnete nad pestrostí papoušků, ponoříte se do pestrého podmořského světa a v tropickém deštném pralese vás ovanou křídla velkých motýlů. Covidový cestovatelský semafor vás ale zajímat...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

V Beskydech to vypadá na rušnou zimu

Zimní střediska na Frýdecko-Místecku v Beskydech registrují před sezonou velký zájem o lyžařské kurzy. Některá už mají obsazenou kapacitu až do března. Problém ale mívají se zajištěním personálu. ČTK to řekli provozovatelé středisek.

Číst více