Právní úskalí organizace péče o děti během letních prázdnin

Foto: Shutterstock.com Foto: Shutterstock.com

Pro letní prázdniny je typické cestování s dětmi, které jsou jinak ve škole. Jenže tento rok je speciální. S dětmi jsme si užili dost za poslední měsíce a spíš přemýšlíme, jak je i o prázdninách zabavit, abychom mohli pracovat. Spousta rodičů měla totiž od zaměstnavatele během nouzového stavu přikázanou dovolenou, což v praxi znamená, že si ji v létě nemohou vybrat. Mnozí rodiče tudíž letos neřeší otázku, jak a kde strávit rodinnou dovolenou s dětmi, ale spíše, klasickou nerudovskou otázku „Kam s ním?". Možností je několik a my v dnešním článku upozorníme na některé právní souvislosti organizace péče o děti během letních prázdnin.

Letní tábor

Výběrem číslo jedna je letní tábor. Tábor může být pod stanem, příměstský, v poslední době jsou oblíbené také tábory u moře. Letní tábor je z hlediska cestovního práva obvykle kombinací služeb ubytování, dopravy a zajištění programu. Pokud tomu tak je, jedná se o zájezd a jeho organizátor má povinnosti pořadatele zájezdu. Smlouva, jejímž předmětem je táborový pobyt zahrnující dopravu, ubytování a některé další služby, je tedy smlouvou o zájezdu, ať už je nazvána jakkoli. Pro podnikatelské pořádání zájezdů je potřeba koncese k provozování cestovní kanceláře. Některé dětské tábory jsou deklarovány jako „neziskové“ a jejich organizátoři koncesi k provozování cestovní kanceláře nemají, a nejsou tudíž ani pojištěni pro případ úpadku. Je dobré vědět, že tito organizátoři se mnohdy pohybují na pomezí legálního a nelegálního podnikání a většinou si ani neuvědomují rozsah zákonných povinností pořadatele zájezdu, které se na ně uplatní v plném rozsahu, přestože nemají koncesi. Jestliže tábor zahrnuje jen službu ubytování a některé další služby bez dopravy, může a nemusí jít o zájezd. Tyto situace je potřeba posoudit individuálně.

Foto: Shutterstock.com

Mateřská škola

Pro menší děti přichází v úvahu mateřská škola. Ač je to pro některé překvapivé, mateřská škola na rozdíl od základek a středních nemá školní rok a měla by být otevřena celoročně. Nicméně, podle vyhlášky o předškolním vzdělávání může ředitel mateřské školy po konzultaci se zřizovatelem omezit její provoz v měsících červenci a srpnu. Informovat o tom však musí do konce dubna. Vztah mateřské školy a dítěte není vztahem soukromoprávním. Mateřská škola neposkytuje služby a už vůbec ne služby cestovního ruchu. V souvislosti s mateřskými školami je vhodné zmínit, že od 1. 6. 2020 vstoupila v účinnost novela zákoníku práce, která zavedla objektivní odpovědnost mateřských škol. To znamená, že při úrazu ve školce se nezkoumá, kdo a zda vůbec někdo úraz zavinil a mateřská škola odpovídá automaticky. Tím byl zaveden stejný režim odpovědnosti, jako mají školy.

Hlídání

Na první pohled podobné mateřským školám, ale z hlediska práva velmi odlišné. To jsou organizace nebo jednotlivci, kteří se za úplatu starají o děti, když jsou jejich rodiče v práci. Na rozdíl od mateřských škol nejsou zapsány v rejstříku škol a školských zařízení. Právní režim hlídání dětí je různý. Může se jednat o dětskou skupinu podle zákona o poskytování služby péče o dítě v dětské skupině nebo o podnikatele s příslušnou živností. Pokud hlídání zahrnuje i poskytování služeb cestovního ruchu, musí si i tito podnikatelé posoudit, zda v konkrétních případech náhodou neorganizují zájezdy. V takovém případě by na tom byli jako již zmiňované tábory. Většinově však hlídačům stačí volná živnost v oboru činnosti „Mimoškolní výchova a vzdělávání, pořádání kurzů, školení, včetně lektorské činnosti“ nebo vázaná živnost „Péče o děti do 3 let v denním režimu“. Na hlídače se nepoužije přísný režim objektivní odpovědnosti jako u škol a mateřských škol.

Doma s dětmi

Konečně, někdy musejí v péči o děti během letních prázdnin nastoupit babičky, příbuzní nebo kamarádi. V tom případě mezi rodičem a například babičkou není uzavřená žádná smlouva a mezi babičkou a rodiči není žalovatelný právní vztah. Jinými slovy, i když vaší sousedce zaplatíte za to, že vám odpoledne pohlídala dítě, nejedná se o smlouvu, ale o takzvanou společenskou úsluhu.

Užijte si pokoronavirové prázdniny s dětmi!

Nejnovější články z rubriky Česko a jeho regiony

Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: CzechTourism

Zahraniční odborníci na cestovní ruch poznali Karlovarský kraj

První velká incomingová akce na podporu návštěvnosti České republiky po pandemii covid-19. Tak vnímají odborníci na cestovní ruch z celého světa Czech Republic Travel Trade Day (TTD) 2022. Ve spolupráci s Destinační agenturou Živý kraj ho uspořádala...

Číst více
Foto: DMO Český Krumlov Region

Web destinace Český Krumlov Region uspěl ve Zlatém erbu

Webové stránky destinace Český Krumlov Region zabodovaly jako jedny z nejlepších v republice v soutěži Zlatý erb. V kategorii měst a obcí se umístily na druhé příčce v rámci Ceny místopředsedy vlády pro digitalizaci za nejlepší turistickou prezentaci. Ocenění se předávala...

Číst více