Počet turistů v Thajsku loni stoupl na rekord

Počet zahraničních turistů v Thajsku se loni zvýšil o 4,2 procenta na rekordních 39,8 milionu, což odpovídá více než polovině populace země. Vyplývá to z údajů, které zveřejnilo thajské ministerstvo cestovního ruchu. Tempo růstu však zpomalilo a výhled lukrativního odvětví v letošním roce ohrožuje silná domácí měna.

Počet zahraničních turistů v Thajsku se loni zvýšil o 4,2 procenta na rekordních 39,8 milionu

Příjmy z turistiky stouply loni o tři procenta na 1,93 bilionu bátů (1,4 bilionu korun). Příjmy z turistiky se na celkovém hrubém domácím produktu země podílejí zhruba 12 procenty. Cestovní ruch je tak jedním z nejdůležitějších pohonů růstu druhé největší ekonomiky jihovýchodní Asie, která již roky zaostává za kolegy v regionu.

Nejvíce turistů do země přijelo z Číny. Jejich počet stoupl o 4,4 procenta na 10,99 milionu.

Růst počtu zahraničních turistů ale loni zpomalil a zaostal za cílem vlády. Podnikatelé v odvětví z toho obviňují silný bát, který se loni zařadil mezi asijské měny s nejvyšším růstem. Vůči dolaru si připsal téměř devět procent a k čínskému jüanu 11 procent.

Rada pro cestovní ruch Thajska, jejímiž členy jsou podnikatelé v odvětví, odhadla, že letos se počet zahraničních turistů zvýší o méně než pět procent. Výzkumná organizace Kasikorn pak varovala, že počet turistů z Číny by mohl letos klesnout o 0,5 až dvě procenta, místo aby se zvýšil o 1,6 až 3,5 procenta, jak se čekalo doposud. Obavy zvyšuje nový koronavirus.

Podle odhadů thajská ekonomika loni vzrostla o 2,5 procenta, nejpomaleji za pět let. Letos má podle centrální banky tempo růstu mírně oživit na 2,8 procenta, napsala agentura Reuters.

Foto: Shutterstock.com

 

Nejnovější články z rubriky Asie

Foto: Shutterstock.com (montáž: COT group)

Blízký východ a Indie, trhy zaslíbené?

Na cestování mají vysoké rozpočty a nebojí se je použít. Očekávají luxus. Dost možná přijedou na konferenci. Rádi poznají naše tradice, okusí českou kuchyni a uneseni budou z našich památek. A nejlépe je oslovíte online. Tak by se dal...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Japonsko se kvůli obavám z varianty omikron uzavře cizincům

Obavy z varianty omikron koronaviru uzavřou opět od zítřka Japonsko cizincům. S odkazem na dnešní oznámení japonského premiéra Fumia Kišidy o tom informovala agentura Reuters.

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Indie se otevírá plně očkovaným zahraničním turistům

Indie od dnešního dne povoluje vstup do země plně očkovaným zahraničním turistům, kteří dorazí komerčními lety; plně očkovaní cestující charterových letů mají do Indie přístup už od minulého měsíce.

Číst více