Organizace oblastních managementů jsou společně silnější

Foto: STO Účastníci olomouckého setkání Sdružení turistických oblastí ČR Foto: STO

Když se  v červnu roku 2020 na Monínci sešli zástupci organizací destinačního managementu, bylo jasné jedno. Spojily je společné problémy a zájmy. To bylo silné pojítko. Nikdo však netušil, že se po dvou letech bude jednat o velmi uznávanou a silnou profesní organizaci. Dnes je STOvka silná a jednotná a neustále se rozšiřuje o nové členy.

-advertorial-

Společné cíle a vize byly definovány na poslední členské schůzi Sdružení turistických oblastí České republiky (STO ČR) v Praze. Panovala na nich shoda. Pomalu a systematicky se na nich začalo pracovat a začínají se průběžně plnit.

Setkání v Olomouci

Jedním z cílů je i výměna zkušeností a příkladů dobré praxe včetně vzdělávání pro všechny členy. A tak se po době covidové sešli všichni členové, tentokrát ne jako delegáti členské schůze, ale jako odborníci v cestovním ruchu zastupující své přirozené turistické oblasti. Setkání proběhlo ve dnech 24. – 25. 2. 2022 v Clarion Congress Hotelu Olomouc.

„Po dlouhé době, kdy byla komunikace mezi členy omezena především na online setkávání, všichni osobní účast uvítali a podpořili. Program byl komponován zejména jako diskusní a workshopový, plný zajímavých témat a především hostů, kteří v cestovním ruchu něco znamenají a mohou pomoci rozhodovat o zásadních změnách,“ uvedl předseda STO ČR Tomáš Rak, který spolu s Miladou Sokolovou, uvolněnou zastupitelkou Olomouckého kraje pro oblast cestovního ruchu a vnější vztahy, zahájil dvoudenní program.

Společně pro restart

Úvodní část prvního dne setkání byla vzdělávací. Petr Janeček ze Západočeské univerzity v Plzni se v ní věnoval tvorbě strategických dokumentů v destinačním managementu. Na něj pak navázal Ondřej Špaček z KREIA Group prezentací nazvanou výchozí Startovací pozice pro restart cestovního ruchu v ČR, což je téma, které s blížící se turistickou sezónou v cestoruchářské společnosti velmi rezonuje. Očekávají se intervence ze strany ministerstev, národní agentury CzechTourism a krajů, které by měly pomoci úspěšně nastartovat tento pandemií covid-19 nejvíce postižený sektor. První den byl zakončen neformálním setkáním ve vinném sklípku v centru Olomouce s názvem „Můžu si přisednout?“. Pozvání k diskusi přijal za Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) Martin Jiránek, za CzechTourism Jan Herget, Veronika JanečkováKatarína Štafenová, za Českou unii cestovního ruchu pak Jaromír Polášek.

Vzhledem k tomu, že se sešli opravdoví „srdcaři“, tak i dlouho do noci byl probírán cestovní ruch ze všech možných i nemožných stran. Je patrné, že nám stávající problémy, s kterými každý den v oblastech zápolíme, leží na srdci a chceme za pomoci MMR, CzechTourism a dalších orgánů pracovat a dostat cestovní ruch minimálně tam, kde se nacházel v roce 2019. Tedy před covidovou pandemií.

Jde nám o stejnou věc

Druhý den olomouckého jednání byl pak věnován panelové diskusi členů STO s výše uvedenými hosty na více než trefné téma „Jde nám o stejnou věc – v souvislosti s chystaným Zákonem o cestovním ruchu“. Krátce se online připojil i Petr Židlický, předseda Asociace organizací cestovního ruchu (AOCR), aby všechny přítomné pozdravil a vyjádřil vůli a chuť nastavit intenzivní spolupráci mezi AOCR a STO ČR.

STO v expertním týmu MMR

Diskuse byla velmi vítaná a i přes mnohdy různorodé názory řečníků jsme se shodli na tom, že zákon o cestovním ruchu je více než potřeba. Cesta k jeho vytvoření a následnému schválení však bude trnitá. I jeho výsledky budou muset být kompromisem mezi všemi zastoupenými strukturálními platformami v cestovním ruchu.  Pro nás jako „STOvku“ je hodně cenné, že poradce ministra pro MMR Martin Jiránek přislíbil, že s námi do expertních týmů počítá a je na nás, jak bude náš hlas slyšet. Tak se také stalo a STOvka byla necelý týden po našem setkání vyzvána k nominaci svého zástupce do expertního týmu pod MMR. Nominovanými jsou předseda Správní rady Tomáš Rak a „duchovní otec STOvky“ Jaroslav Krejčí.

„Jsme připraveni spolupracovat, tvořit, kooperovat na rozvoji cestovního ruchu v přirozených turistických oblastech. Aktuálně chceme být relevantní partnerem pro tvorbu věcného záměru zákona o cestovním ruchu,“ dodává Rak.

 

 

Nejnovější články z rubriky Asociace

Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: Hana Krejbichová / Prague Convention Bureau

Zástupci kongresové Prahy si zvolili nové vedení

Ve středu 4. května se uskutečnila valná hromada Prague Convention Bureau, v rámci níž proběhla volba nového představenstva a členů revizní komise. Kongresový průmysl Prahy, který je oficiálně zastřešován právě Prague Convention Bureau, tak získal nové vedení.

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Restauratérům i ubytovatelům se vracejí hosté

Asociace hotelů a restaurací ČR (AHR) ve spolupráci se společností Data Servis – informace zveřejnila výsledky vývoje tržeb v ubytovacích a stravovacích zařízeních za první čtvrtletí letošního roku. Z průzkumu vyplývá, že provozovatelé restaurací zažívají postupný návrat hostů na...

Číst více