Ohlédnutí za Lázeňským festivalem

… aneb Proč jsou zapotřebí tři pilíře

V říjnu loňského roku proběhnuvší pátý ročník Lázeňského festivalu v Karlových Varech si bezpochyby zaslouží krátké ohlédnutí, či spíše jakousi recenzi. Důvodů by se nalezlo jistě mnoho, já bych se ve svém příspěvku rád zaměřil na důvod dle mého názoru zcela zásadní, a to na příčiny letošního úspěchu.

Nejprve krátká rekapitulace. Na Lázeňském festivalu se v letošním roce akreditovalo rekordních 36 zahraničních touroperátorů, 20 zahraničních a 12 českých médií a 30 českých lázeňských subjektů. Při svých zahraničních akvizicích se letos organizátoři zaměřili především na Čínu, Ukrajinu a Německo, odkud přijela většina zahraničních touroperátorů a také zástupci několika významných zdravotních pojišťoven z Německa. K mezinárodnímu renomé přispělo i partnerství Hospodářské komory Horní Franky z Bayreuthu.

Měl jsem tu čest, že jsem mohl být u samotného zrodu toho, co se dnes nazývá Lázeňským festivalem, a mohl jsem z různých pozic sledovat jeho vývoj. Poté, co jsem se účastnil posledního ročníku od přípravných fází po závěrečný galavečer, mohu zcela zodpovědně konstatovat, že pátý ročník byl oním pověstným mezníkem, kdy se z víceméně regionální akce stala událost se skutečně mezinárodním rozsahem a dopadem.

Loni v říjnu – a připomínám, že to je v podstatě pouze pět let od zrození základní myšlenky – se organizátorům v hlavních obrysech podařilo naplnit jeden z jejich hlavních cílů, a to učinit z Lázeňského festivalu v Karlových Varech evropskou lázeňskou akci číslo jedna. Šíře a kvalita akreditovaných subjektů, výtečné organizační zajištění všech hlavních i doprovodných akcí až po vyvrcholení závěrečným galavečerem, který lze po dramaturgické stránce bez nadsázky označit za jednu z vůbec nejzdařilejších akcí roku v Karlových Varech – to vše vytvořilo onen tolik potřebný rámec akce, která má vysoké mezinárodní ambice.

V této souvislosti je jistě na místě otázka, koho lze učinit za takovýto vynikající výsledek „zodpovědným“. V prvé řadě je to jednoznačně společnost České lázně v Evropě, o. p. s., jmenovitě její ředitel Jaroslav Dolina, který se jako neúnavný propagátor českého lázeňství před oněmi pěti lety chopil myšlenky uspořádat mezinárodní lázeňský festival v Karlových Varech a po celou tu dobu na tomto záměru i přes dílčí neúspěchy velmi intenzivně pracoval. Letos již bylo patrné, že se svým týmem obohatil své kreativní know-how i o tolik potřebné organizační schopnosti a zkušenosti. Mimochodem – výběr Ondřeje Hejmy jako moderátora závěrečného galavečera byl překvapivý a snad i riskantní, nicméně výsledek byl grandiózní, neboť Ondřej Hejma zvládl svoji úlohu jako 100% profesionál s nezbytnou dávkou nadhledu, kultivovaného humoru i noblesy.

Dále to je agentura CzechTourism a opět si dovolím jmenovitě uvést jejího ředitele Rostislava Vondrušku, který velmi správně pochopil nosnou myšlenku Lázeňského festivalu stát se evropskou lázeňskou akcí číslo jedna, tuto myšlenku v posledních letech významně podpořil a tím i pomohl realizovat. Tohoto vlivu si všiml i generální partner festivalu, společnost Terma Travel, když jej právě za tyto zásluhy ocenil Cenou Generálního partnera.

Tím jsem se dostal ke třetímu subjektu, který lze „obvinit“ ze zásluh na – úspěchu pátého ročníku Lázeňského festivalu. Je jím společnost Terma Travel, která jako nevýznamnější český incomingový spa touroperátor správně vyhodnotila situaci a potřeby českého lázeňství a stala se historicky vůbec prvním generálním partnerem této akce. Tím se potvrdilo, že každá akce, která má vysoké ambice, musí stát na třech velmi solidních a dlouhodobě pevných pilířích – produkci, podpoře veřejného sektoru a podpoře privátního sektoru.

Jako dlouholetý profesionál pohybující se v oblasti hotelnictví a lázeňství dokážu toto spojenectví ocenit a společnostem České lázně v Evropě, CzechTourism a Terma Travel tímto vyjadřuji svůj hluboký obdiv, poděkování a také víru ve smysluplnost pokračování v této sestavě i nadále.

Jan Motlík,
ředitel AXXOS hotel
& spa management, s. r. o.