Nová evropská směrnice k zájezdům a zásadní novelizace zákona č. 159/1999 Sb.

Již v minulém čísle z října 2017 bylo vysvětleno, že množství nedávno prosazených, připravovaných nebo plánovaných změn právní úpravy ­cestovního ruchu je bohužel velmi vysoké. V současnosti je nejaktuálnější a ­nejvýraznější příprava zásadní novelizace zákona č. 159/1999 Sb. i smlouvy o zájezdu v občanském zákoníku, což vyžaduje nová evropská směrnice k zájezdům 2015/2302.

Právní úprava cestovního ruchu v zemích EU totiž vychází hlavně z evropského práva, kde je dosud nejdůležitější směrnice o zájezdech z roku 1990 90/314/EHS, která je základem jediného speciálního českého zákona k cestovnímu ruchu č. 159/1999 Sb. i smlouvy o zájezdu v občanském zákoníku. Náhrada této směrnice byla připravována mnoho let a vyvolávala velké diskuse. Nová směrnice 2015/2302 byla schválena v říjnu 2015, přičemž členské státy EU musejí nejpozději do konce roku 2017 dle jejích požadavků upravit své právo a v praxi mají novely platit od července 2018.

Koncepce nové směrnice je sice obdobná, ale dílčích změn je mnoho, což ilustruje i fakt, že místo 9 článků původní směrnice jich je 31. Směrnice z roku 1990 přitom připouštěla nemalé odchylky při začleňování do vnitrostátního práva, což je nyní až na ojedinělé výjimky nepřípustné. Členské státy EU se s novou směrnicí vyrovnávají často jen s obtížemi, což se týká například Slovenska. Mnozí renomovaní právní odborníci jsou ke směrnici 2015/2302 ostře kritičtí. V ČR je věc komplikována řadou jiných nedávno prosazených či připravovaných změn právní úpravy, kdy se zejména uvažovalo, zda úpravy dle nové směrnice nespojit již s velkou novelizací zákona č. 159/1999 Sb. na podzim 2015.

Současný návrh zásadní novelizace zákona č. 159/1999 Sb. a současně hlavně smlouvy o zájezdu byly dokončeny v červnu. V Legislativní radě vlády vyvolaly diskuse zejména plánované změny smlouvy o zájezdu, kde je mj. problémem, že úprava zájezdu je součástí rozsáhlého občanského zákoníku, ve kterém je třeba respektovat i obecná ustanovení. Odpovědné orgány sice podporují novelizaci, která je pro ČR jako člena EU nezbytná, což ale nevylučuje mnohá překvapení. V současnosti jsou samozřejmě problémem volby, které mohou schválení připravené rozsáhlé novelizace zásadně zkomplikovat.

Ochrana zákazníků cestovních kanceláří se odvíjí od složitého pojmu zájezd, což v praxi leckdy vyvolává problémy nebo snahu o obcházení. Nová směrnice klíčové vymezení ochrany ještě komplikuje, protože kromě původních souborných cestovních služeb (v právu ČR pojem zájezd) se zavádí i spojené cestovní služby. Ty jsou také kombinací alespoň dvou cestovních služeb, ale je zde jen menší ochrana zákazníka, protože služby sice slouží pro stejnou cestu nebo pobyt, ale jde o uzavření samostatných smluv s jednotlivými poskytovateli. Změnit by se měl tedy hned § 1 zákona č. 159/1999 Sb. a za něj přijdou další paragrafy s vymezením pojmů. Novelizuje se však tolik ustanovení v zákoně (například u pojištění), že ze současné verze – ostatně výrazně změněné koncem roku 2015 – toho mnoho nezbude. Dokonce šest nových paragrafů by mělo upravit garanční fond, který ale zřejmě vyvolá ještě velké diskuse v parlamentu. Ten má vybírat a spravovat peněžní příspěvky od cestovních kanceláří a vyplácet je, když pojišťovna zjistí, že finanční částka na úhrady zákazníkům překročí sjednaný limit pojistného plnění.

Změny se zřejmě dotknou i živnostenského zákona, kde se novelizuje např. vymezení cestovní kanceláře. Výrazné úpravy by měly zasáhnout občanský zákoník, a to hlavně smlouvu o zájezdu, kde se musí změnit např. definice zájezdu (§ 2522). Vcelku je novinek nespočet, kdy se může jednat o drobnou úpravu, ale i o nový institut, jako je odpovědnost podnikatele za chyby při rezervaci. Novelizace by měla být, jak vyžaduje směrnice, účinná od 1. července 2018. Jak si s ní poradí praxe je otázkou, a to ne právě příjemnou.

Informace o problematice lze nalézt ­zejména v publikacích dr. Renaty Králové – například ve speciálním čísle časopisu Acta Universitatis Carolinae Iuridica 3/2016 věnovaném cestovnímu ruchu (je i volně na internetu – např. pod stránkou http://­turismus.prf.cuni.cz). 

Foto: Shutterstock.com

foto
JUDr. PhDr. René Petráš Ph.D.pedagog Právnické fakulty Univerzity Karlovy a Univerzity Jana Amose Komenského
petras@prf.cuni.cz
 

Nejnovější články z rubriky Legislativa

Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Soud potvrdil pokutu 8,3 milionu pro Booking.com

Krajský soud v Brně potvrdil pokutu 8,3 milionu korun, kterou rezervačnímu portálu Booking.com uložil v roce 2019 Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Vyplývá to z rozsudku zveřejněného na elektronické úřední desce soudu.

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Novelu, která umožní regulovat sdílené ubytování, letos předloží MMR

Ministerstvo pro místní rozvoj pracuje na novele, která umožní obcím regulovat sdílené ubytování typu Airbnb na jejich území, ale také jasně odliší příležitostný pronájem od hotelových apartmánů. V tiskové zprávě o tom informoval mluvčí ministerstva pro místní...

Číst více