Tři pilíře německé propagace a pár zajímavých čísel
Nejen tři inspirační videa, ale i zajímavá čísla o turistice z České republiky představil minulý týden ředitel Německé turistické centrály (DZT) v Praze Jan Pohaněl na setkání s novináři.
Příjezdy do Německa byly loni opět rekordní. historicky nejvyšších hodnot dosáhly také příjezdy a přenocování českých hostů. K dalšímu nárůstu v letošním roce by měly přispět i aktivity Německé turistické centrály – ta tentokrát vsadila na výročí narození Ludwiga van Beethovena.
„Čísla hovořící o vývoji německého incomingu nám dělají jen radost – v roce 2018 jsme dosáhli devátého rekordního výsledku v řadě,“ neskrýval na vstředeční tiskové konferenci v Praze potěšení Jan Pohaněl, vedoucí tuzemského zastoupení Německé turistické centrály. Připomeňme, že předloni Německo zaregistrovalo 87,7 mil. přenocování zahraničních turistů, což představuje meziroční nárůst o 4,5 procenta. A čísla za leden až listopad loňského roku naznačují, že za celý uplynulý rok si Německo připíše již desátý rekord – počet přenocování zahraničních turistů se ve zmiňovaném období meziročně zvýšil o 2,3 procenta. Pro úplnost dodejme, že tato data se týkají ubytovacích zařízení o minimálně deseti lůžkách.
Podobně radostně hovořil Jan Pohaněl také o České republice jako zdrojovém trhu německého incomingu – i od nás směřují do Německa rekordní počty turistů, resp. rekordních hodnot dosahují jejich počty přenocování. V roce 2018 přicestovalo do Německa víc než 620 tisíc osob, počet jejich přenocování překročil hranici 1,3 mil. „Česká republika se tím řadí mezi TOP 20 zdrojových trhů,“ konstatoval Pohaněl a dodal, že mezi roky 2008 a 2018 se počet přenocování Čechů v Německu více než zdvojnásobil. Od ledna do listopadu loňského realizovali čeští hosté v německých HUZ o 4,1 procenta více přenocování než ve stejném období roku 2018.
K dalšímu růstu příjezdů by měla Německá turistická centrála přispět i v letošním roce. Tedy v roce, kdy si svět připomíná mj. 250. výročí narození německého hudebního skladatele Ludwiga van Beethovena. Německý touristboard a další subjekty se tohoto jubilea zhostily a pro celý letošní rok připravily sérii akcí připomínající život a dílo Beethowena. Jak informoval Jan Pohaněl, v plánu je více než 1 000 a přes 800 „Hauskoncertů“ (lidé si budou moci pozvat hudebníky k sobě domů). Přední hudební skladatelé mají rovněž za využití umělé inteligence dokončit Beethovenovu Desátou symfonii. Do všech zmiňovaných aktivit již bylo investováno více než 42 mil. eur.
Přípravy na výročí ale probíhaly již v uplynulém roce. Po rekonstrukci byl například loni v prosinci znovu otevřen Beethovenův rodný dům v Bonnu, v kterém na návštěvníky čeká výstava 150 originálních exponátů. V témž městě byla také připravena multimediální prezentace skladatelova odkazu ve veřejném prostoru. Z letošních aktivit zmiňme například projekt „hudební lodě“, která od 12. března do 20. dubna popluje po trase Bonn – Vídeň. Plavba bude přerušena 14 zastávkami slibujícími bohatý hudební program. Milovníci ohňostrojů si budou moci Beethovenovo jubileum připomenout na řadě míst Německa díky projektu Rýn v plamenech – akce jsou naplánovány od května do října letošního roku. V Bonnu se oslavy odehrají 1. – 3. května a účastníci se mohou těšit mj. na flotilu šesti desítek osvětlených lodí. Kompletní program najdete na adrese bthvn2020.de.
Foto: -pmu-, Sonia Werner
Nejen tři inspirační videa, ale i zajímavá čísla o turistice z České republiky představil minulý týden ředitel Německé turistické centrály (DZT) v Praze Jan Pohaněl na setkání s novináři.
Mozaika charakterizuje světoznámé památky Poreče – a mozaika je mottem brandu celého města: „You complete us“. Tak se Poreč představila na jubilejním setkání v Praze 6, s kterou uzavřela partnerství před 10 lety.
Costa Blanca neboli Bílé pobřeží. Pravdou ale je, že provincie Alicante, spadající do společenství Valencie, vyniká mezi jinými svou nebývalou pestrostí. Není proto divu, že krajina, u Středozemního moře lemovaná písečnými i oblázkovými plážemi a směrem do vnitrozemí...