Nejlepší na kontinentě – Euro 2004

Pokud jde o přípravy na nadcházející Evropský fotbalový šampionát UEFA Euro 2004, dělá Portugalsko všechno, co je v jeho silách. Počítá se s tím, že na tuto akci, která se bude konat po celé zemi od 12. června do 4. července, se sjede krom fotbalistů ještě zhruba 500 000 turistů. Portugalsko investovalo více než 1 miliardu eur do sportovních zařízení a vybavení, infrastruktury a ubytování a doufá, že šampionát využije i k tomu, aby ukázalo, že tato mnohotvárná a barvitá země má co nabídnout.

Poté, co se český tým kvalifikoval na tento turnaj, jsem měl možnost setkat se s panem Pedrem Patriciem, obchodním radou velvyslanectví Portugalska a vedoucím delegace ICEP, což je nezávislá portugalská vládní agentura, jejímž úkolem je podporovat portugalský obchod, investice a cestovní ruch. Zeptal jsem se jej i na portugalské plány s Eurem 2004.

Očekáváte, že na zápasy v Portugalsku přijede nějaký větší kontingent Čechů?
Domnívám se, že ano. V první řadě, český tým je velice silný. Jsou to vynikající hráči s mezinárodními zkušenostmi a samotný fakt, že mají – a to neříkám proto, že žiji v České republice – že opravdu mají šanci na titul a že jsou považováni za favority, bude mít určitě vliv na to, že Češi budou chtít do Portugalska přijet a na zápasy se podívat. Na druhou stranu, Portugalsko je teď docela v módě a pro Čechy by mohlo být atraktivní turistickou destinací. Většina Čechů už byla několikrát autem v Chorvatsku. Češi využívají levnější charterové lety do Tuniska. Jezdí do Španělska a na Kanárské ostrovy. Dělají automobilové výlety do Německa a do dalších blízkých míst. Ale ponechávají stranou jednu prázdninovou destinaci, kterou většina z nich ještě nenavštívila, a tou je právě Portugalsko. Fakt, že si u nás váš bývalý prezident Václav Havel koupil své letní sídlo a jezdí tam na kratší i delší pobyty, se dobře medializuje, a to zvyšuje zájem o naši zemi. Portugalsko se pokládá za zemi, kam by Češi rádi jezdili, a to je důležité. Využíváme Euro 2004 k další propagaci Portugalska a chceme zvýšit počet turistů z České republiky.

Řekněte mi něco o místech, kde se bude turnaj odehrávat, a o infrastruktuře.
Zápasy budou probíhat na deseti stadionech po celé zemi. Nebudou na Madeiře a Azorských ostrovech, protože doprava z jednoho utkání na druhé by byla pro hráče velmi vyčerpávající. Tomu, abychom připravili tu nejlepší infrastrukturu, jsme věnovali obrovské a seriózní úsilí. Většinu stadionů jsme postavili na zelené louce, takže to pro nás znamenalo nezanedbatelné investice. Každý stadion je jedinečný a má svou vlastní architektonickou hodnotu. Na celou událost jsme velmi hrdí a myslím si, že v přípravě a organizaci budeme mít velký úspěch.

Zvýšili jste kvůli šampionátu také kapacity ubytovacích zařízení?
Ano. V průběhu celé akce počítáme s 500 000 turisty. Předpokládáme, že průměrná doba pobytu bude delší, než tomu bylo v případě šampionátu v Holandsku a v Belgii. Portugalsko leží až na konci Iberského poloostrova, takže lidé, kteří se k nám vypraví, budou chtít pravděpodobně zůstat déle.

Celé naše propagační úsilí je ve své většině spojeno s tím, že se snažíme ukázat, co všechno může Portugalsko nabídnout jako turistická destinace. Euro 2004 pochopitelně propagujeme také. Znamená to, že jsme samozřejmě velmi rádi, že lidé přijedou na Euro 2004, ale jak říká náš slogan, „the extra time is always the best part of the game“. Tím myslím, že se mohou podívat na zápasy, ale odpoledne by mohli navštívit naše památky a kulturní dědictví. Ráno si užít pláže, na sklonku dne si dát večeři v restauraci a užít si nočního života, který u nás kypí od večera do rána.

Předpokládáte, že se lidé budou hodně přesunovat, když na šampionát přijedou?
Jestliže budou chtít sledovat svůj tým, pak se budou muset přesunovat kvůli umístění jednotlivých zápasů. Snažíme se jednotlivé týmy nějak obstojně umístit, aby například tým, který bude hrát v Lisabonu, měl většinu zápasů někde poblíž. Máme velmi dobrý dálniční systém, který propojuje nejzazší jih s nejzazším severem, díky tomu doprava po Portugalsku nepředstavuje žádný problém. Na druhou stranu, když se budeme snažit držet týmy na jednom místě, bude to kontraproduktivní vzhledem k turistům. Byli bychom velmi rádi, kdyby měli možnost poznat různorodost, kterou může Portugalsko nabídnout jakožto turistická destinace.

Počítáte s tím, že většina lidí přiletí do Lisabonu a pak se bude přesunovat do jednotlivých míst?
Máme tři mezinárodní letiště, ve Faru, v Lisabonu a v Portu. Jsem si jist, že například mnoho lidí z Velké Británie poletí přímo do Fara, protože tam míří velká spousta charterových letů a různé přímé denní lety. Lidé budou přilétat i do Lisabonu a Porta a odtud se budou přesunovat do dalších destinací.

Létá do Lisabonu ČSA?
ČSA ne. V létě máme jednou týdně charterový let do Fara, který operuje Snail Travel a po celý rok máme dva přímé lety na Madeiru. Ale jsem rád, že mohu říci, že očekáváme od června přímé lety společnosti TAP, což jsou portugalské aerolinie, které budou z Prahy létat dvakrát týdně. V ICEP se staráme o obchod, investice a cestovní ruch a všem těmto třem oblastem bude takový let nesmírně svědčit.

Jak stoupal v průběhu posledních let počet Čechů, kteří Portugalsko navštívili?
Řekl bych, že je to docela slušný úspěch, zejména když mluvíme o procentech. Portugalsko jsme začali v České republice propagovat zhruba před sedmi lety a dosáhli jsme odhadu pro rok 2003 – tedy 13 000 turistů. Před třemi lety to bylo například jen 6 000 turistů. Takže vývoj je docela pozitivní, zejména vezmete-li v úvahu, že jsme neměli pravidelné přímé letecké spojení.

Co je pro Čechy jezdící do Portugalska největším magnetem? Je to slunce a moře? Je to kuchyně, kultura, Gulbenkianovo muzeum v Lisabonu?
Jednou z našich silných stránek je určitě kultura. Domnívám se, že Portugalsko může nabídnout přesně to, po čem se čeští turisté pídí, tedy kulturu a samozřejmě slunce a moře. Portugalsko má jedny z nejkrásnějších pláží v Evropě. Evropská komise u nás rozdala nejvíce modrých vlajek, které znamenají, že voda není znečištěná, písek je čistý, plavce hlídají plavčíci, restaurace jsou na dosah ruky, k dispozici je náležitá infrastruktura a tak dále. Jsme hrdí na naše pláže, které přitahují turisty. Zejména z toho důvodu, že nejsou přeplněné. Kolikrát přijdete na místa, která jsou úplně opuštěná. Máme také některé malé plážičky obklopené útesy a ty jsou velmi romantické. Najdete u nás samozřejmě i větší pláže s různými aktivitami pro děti i dospělé. To je jedna z věcí, které lákají české turisty.

Pokud jde o kulturu, Portugalsko je nejstarší země v Evropě s pevnými hranicemi, které se datují ze začátku 13. století. Naše historie se táhne od Keltů přes Římany, Vizigóty a Maury, podnikali jsme objevné námořní výpravy a všechny naše památky jsou výborně zachovalé.

Takže slunce a moře spolu s kulturou a různorodostí Portugalska jsou důvodem toho, že turisté velmi rádi jezdí do jednotlivých regionů, protože zde najdou přesně to, co hledají. Obvykle říkám, že jsme moderní a vysoce konkurenceschopná země v Evropské unii a podařilo se nám uchovat si svoji silnou identitu a kulturní dědictví. Portugalsko není destinací pro masovou turistiku.

A pak tu jsou samozřejmě Češi, kteří rádi hrají golf, a těm můžeme nabídnout adekvátní počasí po celý rok a po celé zemi. V zásobě máme také radikálnější aktivity, jako jsou například adrenalinové sporty.

Jaká je průměrná délka doby pobytu v Portugalsku?
Od tří do čtyř dnů. V případě Eura 2004 předpokládáme čtyři dny. A očekáváme, že každý turista utratí denně kolem 100 eur.

Je tu ještě jedna věc, kterou bych rád zdůraznil. V českém tisku se píše, že Portugalsko je drahá turistická destinace. Není to pravda, rozhodně to není drahé místo. Máme samozřejmě velmi luxusní pětihvězdičkové hotely, ale máme také levnější tří a dvouhvězdičková ubytovací zařízení, stejně jako dobré kempy. Je o nás známo, že jsme velmi přátelští lidé a o turisty se dobře staráme. Je jedno, jestli se ubytují v kempu nebo v pětihvězdičkovém hotelu, a nezáleží na tom, jestli peníze utratí nebo ne. Mám dokonce jednu studii, která dokládá, že průměrné náklady na život v Portugalsku jsou stejné jako v Praze.

Co byste řekl závěrem?
Řekl bych, že máme tolik věcí společných, že když Češi přijedou do Portugalska, cítí se jako doma, a že určitě budou chtít přijet znovu. Myslím si, že zkušenosti Portugalska z přechodného období (do roku 1974 jsme neměli demokratický režim), zhruba stejná rozloha a velikost populace a to, že jsme se museli stát konkurenceschopnou zemí, když jsme vstupovali v roce 1986 do Evropské unie, je jen několik podobností mezi našimi dvěma zeměmi.

-KB-

 

 

 

http://euro2004.portugalinsite.pt
www.portugalinsite.com

Nejnovější články z rubriky

Foto: Shutterstock.com

Celyoturismu.cz končí, cestovní ruch se přesouvá na Komoraplus.cz

Vážení čtenáři, Váš oblíbený portál Celyoturismu.cz bude v horizontu 3 měsíců uzavřen. To podstatné z cestovního ruchu – vývoj, statistiky, analýzy, legislativní problematiku atd. – proto nově najdete na zpravodajském portálu Hospodářské komory ČR www.komoraplus.cz a také ve...

Číst více
Foto: CzechTourism

Zahraniční odborníci na cestovní ruch poznali Karlovarský kraj

První velká incomingová akce na podporu návštěvnosti České republiky po pandemii covid-19. Tak vnímají odborníci na cestovní ruch z celého světa Czech Republic Travel Trade Day (TTD) 2022. Ve spolupráci s Destinační agenturou Živý kraj ho uspořádala...

Číst více
Foto: Shutterstock.com

Tři pilíře německé propagace a pár zajímavých čísel

Nejen tři inspirační videa, ale i zajímavá čísla o turistice z České republiky představil minulý týden ředitel Německé turistické centrály (DZT) v Praze Jan Pohaněl na setkání s novináři.

Číst více